REKLAMA

NBP: Obniżka interchange nie przyniosła korzyści finansowych dla konsumentów

2015-08-27 15:18
publikacja
2015-08-27 15:18

Obniżenie stawki interchange znacznie ograniczyło przychody banków z tytułu tej opłaty. Przeniesienie przez akceptantów spadku kosztów na ceny towarów i usług nie wystąpiło - ocenił Narodowy Bank Polski.

NBP przedstawił analizę skutków obniżenia opłaty interchange w Polsce.

W lipcu 2014 r. stawki opłaty interchange zostały obniżone do 0,5 proc. kwoty transakcji, zarówno dla kart debetowych, jak i kredytowych.

"Zgodnie z przewidywaniami obniżenie opłaty interchange znacznie ograniczyło przychody banków z tytułu opłaty interchange, a utrata przychodów została przeniesiona na akceptantów oraz agentów rozliczeniowych, a nie - jak wcześniej zakładano - na ceny towarów i usług, czyli z korzyścią dla konsumentów" - napisano w podsumowaniu raportu.

NBP ocenił, że utrata przychodów banków wpłynęła negatywnie na opłaty dla klientów ustalane przez banki oraz silnie zmobilizowała je do szukania oszczędności związanych z kartami płatniczymi i ich obsługą.

() jeden ze skutków najbardziej oczekiwanych przez autorów ustawy wprowadzającej obniżki opłat interchange, tj. przeniesienie przez akceptantów spadku kosztów na ceny towarów i usług, a więc przeniesienie korzyści finansowych na konsumentów, zdaniem NBP nie wystąpił" - napisano w raporcie.

NBP ocenia, że największym beneficjentem obniżek są akceptanci, w szczególności najwięksi, którzy dzięki zmniejszeniu interchange znacznie ograniczyli swoje koszty związane z akceptacją kart.

"Podsumowując, obniżenie opłaty interchange przyniosło generalnie pozytywne skutki dla samego rynku kartowego, m.in. w postaci zwiększonej sieci akceptacji kart płatniczych oraz pozytywnego wpływu na wzrost obrotów kartowych" - dodano.

NBP ocenił, że obecnie nie da się właściwie ocenić skutków obniżenia opłaty interchange do poziomu 0,2 proc. dla kart debetowych oraz 0,3 proc. dla kart kredytowych, które weszło w życie w styczniu 2015 r. (PAP)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Eltor
"NBP: Obniżka interchange nie przyniosła korzyści finansowych dla konsumentów"
To, że sklepikarze zatrzymają różnicę w kieszeni było dla mnie oczywiste od początku wprowadzania tych zmian.
Ale ja jestem prostym człowiekiem, a nie analitykiem w NBP.

To wam analitycy z NBP podpowiem od razu jedną
"NBP: Obniżka interchange nie przyniosła korzyści finansowych dla konsumentów"
To, że sklepikarze zatrzymają różnicę w kieszeni było dla mnie oczywiste od początku wprowadzania tych zmian.
Ale ja jestem prostym człowiekiem, a nie analitykiem w NBP.

To wam analitycy z NBP podpowiem od razu jedną rzecz: jak VAT spadnie do 22%, to sklepikarze cen nie obniżą (choć gdy wzrósł do 23%, to ceny skoczyły nieproporcjonalnie i wszyscy mówili, że to przez podwyżkę VAT-u).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki