NBP, KNF i BFG monitorują sytuację banku spółdzielczego w Ciechanowie

NBP, KNF i BFG monitorują sytuację banku spółdzielczego w Ciechanowie - wynika ze wspólnego oświadczenia prezesa NBP Adama Glapińskiego, przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego oraz prezesa BFG Zdzisława Sokala.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

"Od kilku dni obserwujemy odpływ depozytów spowodowany rozpowszechnianiem niesprawdzonych informacji o kłopotach banku spółdzielczego w Ciechanowie. W związku z tym uznaliśmy, że instytucje przez nas reprezentowane powinny zająć w związku z tym stanowisko" - powiedział Glapiński.

Dodał, że "NBP jako element sieci bezpieczeństwa finansowego na bieżąco monitoruje sytuację w banku spółdzielczym w Ciechanowie". "NBP jest w stałym kontakcie z KNF i z BFG. Potwierdzam jeszcze raz stanowczo jako prezes NBP, że w razie potrzeby bank centralny gotowy jest zgodnie z zapisami ustawowymi udostępnić bankowi spółdzielczemu w Ciechanowie płynne środki. Tak, aby był on w stanie sprostać ewentualnym wypłatom klientów" - mówił.

Szef KNF Marek Chrzanowski także wskazał, że KNF śledzi sytuację w banku spółdzielczym w Ciechanowie.

"Działania prowadzone przez KNF w stosunku do banku mają na celu poprawienie jakości zarządzania w banku oraz zabezpieczenie interesów jego klientów" - powiedział.

Prezes BFG Zdzisław Sokal wskazał, że zgodnie z ustawą o BFG środki ulokowane w banku są gwarantowane do równowartości 100 tys. euro.

"Chcę przypomnieć, że w razie konieczności BFG - zgodnie z ustawą - wypłaca środki gwarantowane w terminie siedmiu dni wraz z należnymi odsetkami" - dodał.

O sytuacji w banku spółdzielczym w Ciechanowie pisaliśmy w artykule "Kolejny bank spółdzielczy ma kłopoty. Obligatariusze zagrożeni?".

(PAP)

jba/ osz/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~onn

ogólnie najgorszą sytuację mają te banki spółdzielcze, które wyemitowały obligacje...

! Odpowiedz
0 4 ~baca

Powinno być Bank Spółdzielczy w Ciechanowie, a nie bank spółdzielczy w Ciechanowie. To jest nazwa przecież.

! Odpowiedz
2 3 yield

To jest prawdziwy polski bank. Wszyscy piewcy repolonizacji powinni teraz wpłacić przynajmniej połowę swoich życiowych oszczędności. Dyrektor tego banku wspólnie z jakąś firmą "developerską"z Wołomina albo Pruszkowa będzie wiedział najlepiej w co zainwestować te środki.
Drugą połowę powinien taki obywatel przeznaczyć na zakup cegiełek na poszukiwanie jeszcze droższych złóż węgla jeszcze głębiej i przy utrzymaniu takich samych przywilejów i patologii jak dziś: +100szt. związków zawodowych w każdej kopalni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~Anonimus

to opiszcie jak się udziela kredyty w Pbs Ciechanów.. Ile jest nietrafionych kredytów, komu zostały udzielone i jak Bank widzi mozliwość ich spłaty

! Odpowiedz
1 7 ~555

Ludzie wyplacaja pieniadze wiec teraz to juz kwestia czasu i po banku.

! Odpowiedz
3 2 ~Ogr

Nagle sie obudzili.Cala finansowa potega panstwa. Sciema od samego poczatku powsania SKOKO-w byla widoczna jak na dloni nawet dla przecietniaka.Bujac to my, ale nie nas.

! Odpowiedz
0 0 ~johnny

tylko że to nie SKOK...

! Odpowiedz
12 6 ~Daro

Banki Spłudzielcze jako takie nie podlegają w pełni prawu bankowemu dlatego kolesie z PiS i PLS się tam zasiedzieli i żywili. Teraz za to zapłacimy.

! Odpowiedz
2 8 ~bs

proszę się dokształcić, powyższe to oczywista nieprawda.

! Odpowiedz
0 5 ~mk

Banki Spółdzielcze oczywiście od zawsze podlegają Prawu Bankowemu, nadzorowi KNF i od zawsze posiadają gwarancje BFG w kwocie identycznej jak banki komercyjne, a spółdzielcze pisze się przez o z kreską.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil