NATO zbiera pieniądze dla Ukrainy

NATO stworzy specjalny fundusz pomocowy dla ukraińskiej armii. Decyzję w tej sprawie podjęli ministrowie spraw zagranicznych krajów Sojuszu na spotkaniu w Brukseli. Na razie nie podjęto jednak szczegółowych decyzji w tej sprawie.

Pieniądze, które wyłożą kraje członkowskie NATO mają pomóc w modernizacji ukraińskiej armii. Chodzi o logistykę, walkę z cyberprzestępczością, szkolenie kadry dowódczej oraz o pomoc emerytowanym żołnierzom w przystosowaniu się do cywilnego życia - wylicza Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Jak informuje z Brukseli wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, nie wiadomo na razie, które kraje członkowskie Sojuszu wyłożą pieniądze, ani też jakie zadeklarują sumy. Według szacunków NATO, potrzeba co najmniej 12 milionów euro na najbliższe 2-3 lata.

Ukraina liczy, że szczegółowe decyzje w tej sprawie zapadną szybko. Chcemy, by wszystkie możliwości rozstały rozpatrzone w najbliższym czasie. Liczymy, że nasi sojusznicy są gotowi pracować nie w trybach biurokratycznych, ale takich, które sprawią, że pomoc trafi do nas niebawem - mówił w Brukseli ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin.

Dyplomaci NATO podkreślają, że pomoc Sojuszu dla armii będzie miała wyłącznie charakter finansowy. NATO nie będzie dostarczać na Ukrainę broni, bo to mogą zrobić wyłącznie poszczególne kraje członkowskie.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Bruksela/mcm/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Jan324

Łatwo to było przewidzieć. Zamiast pomocy gospodarczej broń dla ukraińskiej armii. Za tą broń najwięcej zarobi USA. Na końcu wiele tej broni przejmą separatyści- powstańcy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil