REKLAMA

Musk zapłaci za proces supergwiazdy. Pozywa ona Disneya za zwolnienie

Agata Wojciechowska2024-02-11 13:30redaktor
publikacja
2024-02-11 13:30

Aktorka Gina Carano pozwała Disneya i Lucasfilm, żądając 75 tys. dolarów za jej zdaniem bezpodstawne zwolnienie. Studio filmowe podziękowało jej po tym, jak w mediach społecznościowych porównała bycie w obecnych czasach republikanką w USA do bycia Żydem w czasach Holokaustu. Elon Musk finansował jej pozew. 

Musk zapłaci za proces supergwiazdy. Pozywa ona Disneya za zwolnienie
Musk zapłaci za proces supergwiazdy. Pozywa ona Disneya za zwolnienie
fot. MPIFS / / Capital Pictures

Gina Carano wcieliła się w postać Cary Dune w pierwszych dwóch sezonach "The Mandalorian" - serialu w uniwersum "Gwiezdnych Wojen" na Disney+. W tym samym czasie była zawodniczka MMA często wdawała się w dość emocjonalne dyskusje w sieci z osobami o poglądach lewicowych. W lutym 2021 roku miała zdaniem części przesadzić, kiedy w poście na Instagramie napisała, że prześladowania Żydów w czasie II wojny światowej zaczęły się od uprzedzeń porównywalnych do obecnego ostracyzmu, z który mierzą się w USA republikanie. 

"Większość ludzi nie zdaje sobie dziś sprawy, że aby dojść do punktu, w którym naziści mogli z łatwością prześladować tysiące Żydów, rząd najpierw sprawiał, ze ich sąsiedzi znienawidzili ich po prostu dlatego, że są Żydami. Czym to się różni od nienawiści do kogoś za jego poglądy polityczne?" - napisała w poście. 

Tego samego dnia Lucasfilm rozwiązał umowę z aktorką. W oświadczeniu wskazano przyczynę takiej decyzji. Zdaniem producenta "The Mandalorian" posty aktorki w mediach społecznościowych były "oczerniające innych ze względu na ich tożsamość kulturową i religijną". Scharakteryzowano je jako "odrażające i niedopuszczalne". Podobną decyzję podjęła reprezentująca ją agencja talentów UTA. 

Reklama

Złożony w sądzie federalnym w Kalifornii przez Carano pozew ma 59 stron i zawiera zarzuty bezprawnego rozwiązania umowy o pracę. Nie brakuje w nim także odniesień do "Gwiezdnych Wojen". Fragmenty cytuje BBC News

"Niedawno temu w nie tak odległej galaktyce Oskarżeni dali jasno do zrozumienia, że w ich imperium akceptowalna jest tylko jedna ortodoksja w myśleniu, mowie i działaniu, i że ci, którzy ośmielą się kwestionować lub nie zastosują się do nich w pełni, nie będą tolerowani".

Aktorka twierdzi, że została zwolniona, ponieważ "odważyła się jasno wyrazić własne zdanie... i przeciwwstawiła się internetowemu tłumowi, który żądał od niej przestrzegania tej skrajnie postępowej ideologii". Stała się ofiarą "kampanii oszczerstw i zastraszania, której celem było uciszenie, zniszczenie mnie i zrobienie ze mnie ostrzeżenia dla innych [...] Artyści nie rezygnują z naszych praw jako obywateli amerykańskich, gdy podejmują pracę" - dodała. 

Co więcej, Carano zarzuca także Disneyowi dyskryminację, gdyż została potraktowana inaczej niż jej dwóch kolegów. Oni z kolei pisali lub udostępniali posty, które oczerniały republikanów i konserwatystów, porównując ich do nazistów. Nie zostali w żaden sposób ukarani. 

Aktorka oczekuje ponownego zatrudnienia jej w Disney i Lucasfilm w tej samej roli (byłoby to możliwe, ponieważ scenarzyści nie uśmiercili jej postaci). 

Elon Musk zdecydował się zapłacić za pozew, korzystając z funduszy X Corporation. Zaoferował także aktorce pomoc swojego działu prawnego. Co więcej, zachęca innych do złożenia pozwu przeciwko Disneyowi.

Miliarder znany jest z tego, że nie lubi koncernu Myszki Miki. Zarzuca mu m.in. odwrócony rasizm, czyli prześladowanie osób o jasnej karnacji, mizoginię i tępienie wolności słowa. Disney z kolei wycofał się z platformy X po serii antysemickich i przyklaskujących teoriom spiskowym wpisów Muska. Na odpowiedź CEO Tesli nie trzeba było długo czekać. Odpalił się w charakterystyczny dla siebie sposób (był to jeden z tych momentów zapewne, kiedy nie zdążyli mu zabrać komórki). M.in. podczas konferencji prasowej powiedział:

"Chcecie mnie szantażować tym, że nie będziecie się reklamować [na X - przypis red.]? Szantażować mnie pieniędzmi? Spierd.... Spierd... Czy to jasne? Hej Bob [zapewne chodzi mi o Boba Igera - przypis red.], jeśli to słyszysz, to tak właśnie myślę. Nie kupujcie u mnie reklam" - dodaje.

Wcześniej obiecywał pomoc prawną i pokrycie kosztów procesów użytkowników X (dawniej Twitter), którzy zostali niesprawiedliwie potraktowani przez swoich pracodawców ze względu na opublikowanie lub udostępnione przez nich treści na X. "No limit" - zaznacza. Teraz się z tych słów wywiązuje. 

Carano wielokrotnie dziękowała Muskowi za pomoc, nazywając jego firmę "jednym z ostatnich promyków nadziei na wolność słowa w tym świecie". 

Bob Iger zapytany przez "Hollywood Reporter" co myśli o sprawie sądowej i udziale w niej Muska odpowiedział krótko: "Nic". 

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (20)

dodaj komentarz
moravietz
Bardzo mnie to cieszy, niech walcem rozjedzie woke'istowskie badziewie a nastepnie spali do golej ziemi. Niech zdychają jak Bud-Light. Do czego sie woke smiecie lewackie nie dorwą wszystko zniszcza.
dreustachy
Adolf Hilter był liberalnym lewakiem.
kjx
A przed wszystkim był z Tobą spokrewniony :)
1as
To prawda co mówi ta kobieta.
To samo dzieje się u nas. Jeśli jesteś w korpo i masz konserwatywno -prawicowe poglądy, to cię zniszczą, zaszczują.
Proponuję poszkodowanym zgłosić się do p. Miska. W tej kwestii akurat wykonuje świetną robotę.
kjx
Po prostu losy ludzi zaszczutych przez prawicowców się odmieniły na lepsze.
trolley
Wahadło bujnelo się za bardzo w jedną stronę i musi wrócić.
mesten
Republikanie to byli za czasów Regana a teraz za czasów Złotowłosego to jest pośmiewisko
jjmm2u
Disney jest firmą prywatną i mogą sobie zatrudniać kogo chcą i produkować jakiekolwiek hlam jaki im się podoba.

Z tą supergwiazda to znaczną przesada gdyby nie Disney była by zerem.
trollmaster
podobnie, każdy jak widać może być imbecylem bez szkoły i produkować swoje mundrości w Internecie.
szkoda że tu nie ma funkcji 'ignoruj'.
pagodzik
Ale musza tez dzialac zgodnie z prawem. A jesli rozwiazujac jakis kontrakt zlamali prawo, to pokrzywdzona ma prawo dochodzic swoich praw przed sadem.

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki