REKLAMA

Koniec sporu kontrolerów ruchu lotniczego z PAŻP

2022-06-29 09:23, akt.2022-06-29 15:59
publikacja
2022-06-29 09:23
aktualizacja
2022-06-29 15:59
Koniec sporu kontrolerów ruchu lotniczego z PAŻP
Koniec sporu kontrolerów ruchu lotniczego z PAŻP
fot. Arkadiusz Lawrywianiec / / FORUM

Jeżeli porozumienie PAŻP z kontrolerami będzie zawierać to, na co obie strony były umówione, ze strony rządu będzie zielone światło i nie powinno być problemów z kontrolerami w wakacje - powiedział w środę w Radiu Plus rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany w Radiu Plus, czy wobec tego, że zakończyły się konsultacje w sprawie regulaminu płacowego pracowników PAŻP, dotyczącego m.in. wynagrodzeń kontrolerów i doszło do porozumienia ze związkami, rząd to zaakceptuje.

"Wydaje się, że to jest na wyciągnięcie ręki, jeżeli te umowy i regulaminy zawierają dokładnie to, na co była umówiona strona rządowa i strona związkowa, to z naszej strony będzie na to zielone światło" - odpowiedział Müller.

"Zakładam, że polskie niebo pod tym kątem będzie bezpieczne i że pod kątem kontroli lotów nie powinno być problemów w wakacje" - dodał.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) podpisała pod koniec kwietnia porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL), które ma obowiązywać do 10 lipca br. Wcześniej przez kilka tygodni trwały negocjacje kierownictwa PAŻP z przedstawicielami ZZ KRL, które dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania. Jeżeli nie doszłoby do porozumienia, to od 1 maja ruch lotniczy nad Polską mógł zostać ograniczony.

"Jeśli chodzi o regulamin płacowy pracowników PAŻP, szczególnie kontrolerów, wczoraj zakończyły się konsultacje wewnętrzne, związki zawodowe zajęły stanowisko wobec projektu" - odpowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej czy zaakceptował kształt porozumienia PAŻP z kontrolerami ruchu lotniczego.

"Projekt jest dzisiaj poddany analizie w Ministerstwie Infrastruktury i w zależności od wyników tej analizy podejmiemy w tej sprawie właściwe decyzje" - dodał szef resortu infrastruktury.

PAŻP: porozumienie ze związkowcami m.in. wdraża mechanizmy inflacyjne przy ustalaniu wynagrodzeń

Porozumienie PAŻP ze związkowcami m.in. wdraża mechanizmy inflacyjne przy ustalaniu wynagrodzeń. Ograniczono też pojedyncze dyżury kontrolerów do absolutnego minimum - poinformowała PAP w środę Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

W środę podczas konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. Nie podano jednak jego szczegółów.

"Mamy uzgodnione porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL) w zakresie zmian do regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy. Zakończyliśmy też konsultacje społeczne dotyczące obu tych dokumentów" - powiedziała szefowa PAŻP Anita Oleksiak. "Zaakceptowaliśmy oraz sukcesywnie wdrażamy 24 postulaty dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa" - dodała.

"Wdrożono mechanizmy inflacyjne, które są elementem systemu rozliczeń w ramach Planu Skuteczności Działania Agencji" - przekazała PAP rzeczniczka prasowa PAŻP Rusłana Krzemińska w odpowiedzi na pytanie o szczegółowe ustalenia dotyczące wynagrodzeń. Zaznaczyła również, że nowy taryfikator wynagrodzeń będzie czytelny dla pracowników, bez uznaniowości.

Krzemińska odniosła się również do kwestii pojedynczych dyżurów kontrolerów (SPO). "Zgodnie z porozumieniem – ograniczamy stosowanie SPO do absolutnego minimum" - podała rzeczniczka PAŻP.

Poinformowała także, że zwolnieni kontrolerzy zostaną przywróceni do pracy.

Rusłana Krzemińska zaznaczyła, że "podpis porozumienia dotyczył tylko jednego związku ZZKRL, który był w sporze zbiorowym z pracodawcą". Pod koniec maja br. informowała PAP, że wstępne porozumienie dotyczące regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania będzie konsultowane z 13 związkami.

Według rzeczniczki PAŻP na tę chwilę rozmowy ze związkami zawodowymi kontrolerów zostały zakończone.

Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego pod koniec kwietnia br. podpisali porozumienie, które miało obowiązywać do 10 lipca br. W tym czasie strony miały pracować nad ostatecznym porozumieniem.

Z treści zamieszczonego wówczas w internecie porozumienia wynikało, że PAŻP zobowiązał się do niezwłocznego rozpoczęcia audytu organizacyjnego i niezbędnych restrukturyzacji. Z kolei ZZKRL miał rekomendować członkom powrót do pracy lub odpowiednio przedłużenie okresu wypowiedzenia do 10 lipca br. Związek zobowiązał się również m.in. przedstawić członkom warunki zatrudnienia w dniu 28 lipca br. Nowe umowy na czas określony do 10 lipca br. miały zostać podpisane 29 kwietnia br. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mk/

pś/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (3)

dodaj komentarz
wazne_pytania
Pięknie PIS spacyfikował kontrolerów. I dobrze. W d.... im się poprzewracało. Przeczytajcie warunki, które podpisali. Inflacyjne wyrównanie za 2022 dostaną w 2025.
jpelerj
Znowu? A to porozumienie dwa miesiące temu już nieaktualne? To na jak długo tym razem? Sasin to negocjuje, czy co?

Powiązane: Konflikt w PAŻP

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki