REKLAMA

Müller: Nie ma jeszcze żadnego projektu dot. podziału Mazowsza

2020-07-23 21:09, akt.2020-07-24 08:13
publikacja
2020-07-23 21:09
aktualizacja
2020-07-24 08:13
fot. Adam Guz / KPRM / Flickr

To była jedna z politycznych zapowiedzi PiS, że Mazowsze i województwo stołeczne zostaną wyodrębnione - przypomniał rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył jednak, że obecnie nie ma jeszcze żadnego projektu i żadnej politycznej decyzji w tej sprawie.

"Jeszcze żadnego projektu nie ma, w związku z tym nie ma żadnej politycznej decyzji, jeśli chodzi o skierowanie takiego projektu" - powiedział w czwartek rzecznik w TV Republika.

"Ale pamiętajmy, że to była jedna z naszych zapowiedzi, a PiS, nawet przy zgryźliwych uwagach swoich oponentów, realizuje swój program" - dodał.

To była jedna z politycznych zapowiedzi, że to województwo powstanie jako wyodrębnione - przypomniał.

Müller zaznaczył, że jeśli zapadnie decyzja, aby takiego podziału dokonać, to korzystne byłoby przeprowadzić to szybko - tak, by nowa perspektywa unijna - nowy budżet UE "był realizowany już właśnie w ramach tego nowego podziału terytorialnego, które zapewni Mazowszu szybszy rozwój i będzie determinował pewne cele".

Ocenił, że nie są to decyzje przeciw warszawiakom, tylko procesy dziejące się na całym świecie. "To naturalne i dzieje się na całym świecie - jeśli jest stolica, to zwykle ona ma wyodrębniony charakter, nawet w formie specustawy" - mówił. Zaznaczył, że w polskim przypadku jest to miasto stołeczne plus na przykład otaczające je powiaty.

Powtórzył, że ostatecznej decyzji w tej sprawie nie ma, ale ponieważ była taka zapowiedź, to sądzi, iż prędzej czy później zostanie ona spełniona.

Dworczyk: Analizy są już zaawansowane

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Dworczyk odniósł się do doniesień dotyczących możliwości podziału województwa mazowieckiego. Jak przekazał, prace i analizy dotyczące tego podziału są zaawansowane. Dodał, że nie jest to nowy pomysł.

Szef KPRM podkreślił przy tym, że w wielu państwach stolica jest wyodrębniana z województwa lub regionu, w którym się znajduje. "Warto to rozważać, żeby z korzyścią dla mieszkańców takiego podziału dokonać" - dodał. "Trwają jeszcze prace analityczne. Ostateczne decyzje będzie musiało podjąć kierownictwo polityczne naszej formacji" - zaznaczył Dworczyk.

ago/ mhr/ mm/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
newsman
jak nie ma projektu ? jak wszyscy juz wiedza ze regionalna stolica wydzielonego kiestwa beda MARKI a namiestnikiem zostanie SASIN

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki