REKLAMA

Można już kupić akcje Porsche. Ich oznaczenie to model kultowego auta

2022-09-29 11:32
publikacja
2022-09-29 11:32

W czwartek na giełdzie we Frankfurcie zadebiutowały akcje Porsche. Po otwarciu notowań ich kurs poszedł w górę, mimo że w czasie IPO inwestorzy nabywali je po maksymalnej cenie. Od teraz można już handlować walorami producenta luksusowych aut, które są oznaczone jak jego kultowy model.

Można już kupić akcje Porsche. Ich oznaczenie to model kultowego auta
Można już kupić akcje Porsche. Ich oznaczenie to model kultowego auta
fot. Art Konovalov / / Shutterstock

Akcje Porsche wzrosły w swoim debiucie giełdowym w czwartek po jednej z największych ofert publicznych w Europie. Po IPO firma Porsche AG została wyceniona na 75 mld euro. Oferta publiczna okazała się dużym sukcesem, a inwestorzy nabywali akcje po 82,50 euro, czyli po maksymalnej cenie ustalonego przedziału.  W czwartek ok. godz. 11:10 inwestorzy płacili już 86,32 euro za akcję spółki, czyli o 4,6 proc. wyżej od ceny z IPO.

investorrelations.porsche.com

Debiut giełdowy Porsche przy kapitalizacji opiewającej na 75 mld euro i ofercie publicznej 9,4 mld euro jest piątym co do wielkości w historii Europy. Firma przez co najmniej trzy kolejne lata zwiększała sprzedaż i zyski, a w 2021 roku wygenerowała ponad 30 mld euro sprzedaży i ponad 5 mld euro zysku operacyjnego (EBIT).  W pierwszej połowie 2022 roku wykazała wzrost przychodów o 8 proc. i marżę EBITDA na poziomie 24,5 proc.

Dane spółki, opracowanie DM XTB

„Mimo że w skali całej branży wskaźniki te są wysokie, nadal pozostają w tyle za wynikami włoskiego rywala spółki  Ferrari  i tu również istnieje potencjał dla przyszłych akcjonariuszy Porsche, a mianowicie doścignięcie Ferrari pod względem wyceny i wyników działalności operacyjnej”  pisze Peter Garnry, dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo Banku.

Porsche AG ma teraz w ofercie sześć podstawowych modeli. Są to samochody sportowe 718 i 911, elektryczny samochód sportowy Taycan, luksusowy Panamera oraz SUV-y Macan i Cayenne.

„Potencjalnym czynnikiem ryzyka może być wycena, która  stanowiąc niemal 80 proc. wyceny całego Volkswagena (głównego akcjonariusza)  wydaje się wygórowana. Segment sportowych aut klasy premium, w którym ugruntowaną pozycję ma Porsche AG, wygląda na relatywnie odporny na skutki spowolnienia gospodarczego oraz rosnącej inflacji, w związku z czym w dłuższej perspektywie akcje spółki mogą cechować się potencjałem wzrostowym” – napisali w swoim komentarzy eksperci z DM XTB.

Akcje Porsche można już kupić na popularnych platformach tradingowych i w polskich domach maklerskich. Są oznaczone tickerem nawiązującym do legendarnego modelu producenta – P911

MKu

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
oko1
W du..e niech sobie wsadzą te autka ludzie nie będą mieli za co żyć za momencik a o ni pajacują z nowościami by nabijać im kasę nie te czasy skończyło się
niederfurzdorf
Ferdinand Porsche nie miał kasy ale miał pomysł i wspólnika, świetnego kierowcę rajdowego , Żyda Adolfa Rosemberga, który tak naprawdę finansował firmę i jej rozwój. Gdy pan Porsche chciał uzyskać zamówienie od malarza z wąsikiem, zmusił Rosenberga to odstąpienia mu swoich udziałów, aby dostawca aut dla ludu był czysty rasowo, pomogła Ferdinand Porsche nie miał kasy ale miał pomysł i wspólnika, świetnego kierowcę rajdowego , Żyda Adolfa Rosemberga, który tak naprawdę finansował firmę i jej rozwój. Gdy pan Porsche chciał uzyskać zamówienie od malarza z wąsikiem, zmusił Rosenberga to odstąpienia mu swoich udziałów, aby dostawca aut dla ludu był czysty rasowo, pomogła "argumantacja" ze strony brunatnych chłopców. Rosemberg za to bezpiecznie mógł opuścić rzeszę. Rosenberg ani jego rodzina do dzisiaj nie odzyskały udziałów. Ale o tym sza...Tak samo jak o tym, że Hugo Boss z dumą szył te brunatne koszule o czym informował w swoich ulotkach reklamowych.
aszkenazyjski
Odzyskają pretty soon. Nie znasz Żydów , Zymian jak ich pogardliwie
nazywacie.
newcommer
Fabryki stoją więc nie wiem z czego ma być ten stabilny wzrost.
daniel_1
Nakupują akcji, a za 2, 3 lata będzie zakaz produkcji samochodów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki