REKLAMA

Możliwe zmiany w planach dotyczących elektrowni w Puławach

2016-05-11 12:58
publikacja
2016-05-11 12:58

Grupa Azoty rozważa zmianę źródła energii i wielkości elektrowni, którą planuje wybudować w Puławach. Obecne plany przewidują powstanie elektrociepłowni gazowej o mocy 400 MWe kosztem ponad 1,1 mld zł.

fot. / / Grupaazoty.com

Inwestycja miała być zakończona w 2019 r.; w kwietniu tego roku wydane zostało pozwolenie na jej budowę.

Analizujemy istotne parametry tej inwestycji, czyli zarówno źródło energii, jakie ma być wykorzystywane, jak i wielkość tej elektrowni - powiedział w środę na konferencji prasowej w Puławach prezes zarządu Grupy Azoty Mariusz Bober, który też jest prezesem Grupy Azoty Puławy.

Pytany o przyczynę tych analiz Bober odpowiedział, że jest nią interes akcjonariuszy, a niektóre parametry inwestycji budzą wątpliwości. Skala tej inwestycji jest taka, że chcemy mieć pewność i jednocześnie dać gwarancje naszym akcjonariuszom, że duże środki - kwota ponad miliard zł to są środki bardzo duże - będzie zainwestowana w sposób najlepszy z możliwych - podkreślił Bober.

Termin zakończenia inwestycji może się zmienić. Zarówno termin jak i już wydane decyzje administracyjne w tej sprawie są związane z istotnymi parametrami tej inwestycji. I jeżeli podejmiemy decyzje o zmianach tych parametrów, no to również należy się liczyć z tym, że będą potrzebne korekty zarówno tych decyzji administracyjnych jak i być może terminu realizacji - dodał.

Żadne decyzje jeszcze nie zapadły, a wyników analiz można się spodziewać w najbliższych miesiącach - podał Bober.

Prace przy budowie elektrowni miały ruszyć w tym roku. Ma ona zapewnić zakładom w Puławach pełną samowystarczalność w zakresie ciepła i elektryczności, a nadwyżki energii oferować na rynku. Inwestycja miała być sfinansowana w około 35 proc. ze środków własnych, a w pozostałej części z kredytu.

Szacowano, że zatrudnienie przy budowie znajdzie ponad tysiąc osób, a po uruchomieniu elektrociepłowni w pracować w niej będzie około 60 osób.

Bober został powołany na stanowisko prezesa zarządu Grupy Azoty w lutym tego roku, od kwietnia pełnił obowiązki prezesa zarządu Grupy Azoty Puławy. 10 maja został powołany na prezesa Grupy Azoty Puławy.

Puławskie Azoty, należące do Grupy Azoty, są drugim co do wielkości producentem nawozów azotowych w Unii Europejskiej i trzecim w Europie producentem melaminy. W pierwszym kwartale tego roku Grupa Azoty Puławy osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 952 mln zł, a zysk netto - 161 mln zł. Zatrudnia około 3,3 tys. pracowników.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych. (PAP)

kop/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki