Możliwe wspólne rozliczenie ze zmarłym małżonkiem

Przy składaniu deklaracji PIT, wielu małżonków decyduje się na wspólne rozliczenie. Ma na to szansę także osoba, której w roku podatkowym 2010 małżonek zmarł.

Aby dokonać wspólnego rozliczenia małżonków, należy spełnić kilka wymagań: małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim przez cały 2010 r. oraz pomiędzy nimi istniała przez cały 2010 r. wspólność majątkowa. Poza tym małżonkowie nie mogą osiągać dochodów opodatkowanych na zasadach szczególnych.

Małżonkowie, którzy chcą się wspólnie rozliczyć muszą złożyć w związku z tym wniosek. Nie musi on być jednak na osobnym dokumencie. Służy do tego odpowiednia rubryka np. w formularzu PIT-37. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby skorzystać ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem, takie zeznanie roczne za 2010 r. musi zostać złożone w terminie do 30 kwietnia 2011 r. Opóźnienie w złożeniu zeznania rocznego powoduje utratę prawa do wspólnego rozliczenia.

- Wspólne rozliczenie podatkowe z małżonkiem jest także możliwe po śmierci jednego z nich. Należy jednak pamiętać, że zasadą jest odrębne opodatkowanie małżonków, a więc wspólne rozliczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Najważniejszym z nich jest istnienie wspólności majątkowej małżeńskiej przed śmiercią przez cały rok, za który dokonywane jest rozliczenie podatku – dodaje Marcin Pacyna, Kancelaria Prawno-Podatkowa Marcin Pacyna.

- Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być więc złożony przez podatnika, który:

  1. zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego;
  2. pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego – dodaje nasz ekspert.

Wynika z tego, że dana osoba może rozliczyć się za 2010 rok z małżonkiem, jeżeli ten zmarł przed końcem roku podatkowego. Aby rozliczenie takie było skuteczne, w formularzu podatkowym należy zaznaczyć odpowiedni kwadrat, odwołujący się do art. 6a ustawy o podatku PIT. Dla przykładu, w PIT-37 jest to kwadrat nr 3 w pozycji 6 zeznania.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne