Fiskus odzyskał 2 miliardy zł od nierzetelnych podatników

Fiskus odzyskał w zeszłym roku 2 miliardy złotych od nierzetelnych podatników - pisze "Rzeczpospolita". Urzędy Kontroli Skarbowej przeprowadziły w zeszłym roku ponad 10 tysięcy kontroli podatników.

Prawie połowa ujawnionych nieprawidłowości to próby wyłudzenia podatku VAT. Inspektorzy ujawnili 84 tysiące fikcyjnych faktur na 3 miliardy 700 milionów złotych. Firmy oszukiwały też budżet na akcyzie i podatku dochodowym od osób prawnych. "Tego rodzaju przestępstwa są coraz bardziej wyrafinowane, a popełniający je podatnicy coraz sprytniejsi" - mówi rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku Andrzej Bartyska. "Wymaga to od kontrolujących dużej wiedzy, czasu i tak zwanego inspektorskiego nosa".

Fiskus nie ogranicza swych kontroli tylko do biznesu. W ubiegłym roku prawie 15 procent oszustw podatkowych wykryto na podstawie kontroli PIT. Kontrolerzy sprawdzają pochodzenie środków wydanych na przykład na nieruchomości czy samochody, a także lokowanych na giełdzie i w funduszach inwestycyjnych. "Rzeczpospolita" pisze, że średnia wysokość zaległego podatku, który trzeba było zapłacić po kontroli, wyniosła 209 tysięcy 416 złotych.

Komentuje Analityk Bankier.pl, Piotr Szulczewski

Kontrola krzyżowa to pojęcie dobrze znane nie tylko wystawiającemu faktury, ale również prowadzącemu działalność gospodarczą nabywcy towaru lub usługi. Kontroler ma prawo sprawdzić czy faktura faktycznie została wystawiona w oryginale i kopii, czy została przekazana, czy kopia opiewa na te same kwoty co oryginał, a przede wszystkim czy nie wystawiono kilku dokumentów dotyczących tej samej transakcji. Nierzetelne faktury mogą być podstawą kwestionowania odliczenia podatku VAT dokonywanego przez nabywcę, a w konsekwencji - wpływają na wyniki ujawnionych przez US i UKS nieprawidłowości.


"Rzeczpospolita" 01 06/Siekaj/pbp
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Jurinex

""Wymaga to od kontrolujących dużej wiedzy, czasu i tak zwanego inspektorskiego nosa""
Ktoś miał poczucie humoru :) Przychodzi pani na kontrole i mówi że faktury powinno się wystawiać 30 dni po wykonaniu usługi i że każda faktura wystawiona szybciej jest nieważna. I tacy ludzie mieliby znaleźć 2 mld ??? Ciekawe w jaki spósób??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~bomba

Kiedyś chciałem się dowiedzieć czy firma z którą miałem zawrzeć transakcję istnieje naprawdęUrząd skarbowy odmówił takiej informacji za to chciał moich danych.Gdyby Chińczycy nie istnieli zgadnijcie kogo by kontrolowali?

! Odpowiedz
1 0 ~myślący

jak zwykle dobrzy urzędnicy i cholerni przedsiębiorcy czyli przestępcy


i co oni zrobią z tymi 2 miliardami zł ? wiekszosc tej sumy przezrą sami urzednicy - kompletny bezsens i tak jak wspominał poprzednik totalny absurd ze oskarzany człowiek musi udowodnic ze jest niewinny

! Odpowiedz
0 1 ~sfdsdfsfd

A czy ja mogę odzyskać moje podatki od nierzetelnego państwa??

! Odpowiedz
0 1 ~kubuś puchatek

w końcu tą hydrę trzeba wyżywić:)
a najlepsze jest to, że przy kontroli skarbowej trzeba udowadniać swoją niewinność - absurd!!!

!
Polecane
Najnowsze
Popularne