REKLAMA

Moskwa: Wprowadzamy program "Czyste powietrze+"

2022-07-02 12:04
publikacja
2022-07-02 12:04
Moskwa: Wprowadzamy program "Czyste powietrze+"
Moskwa: Wprowadzamy program "Czyste powietrze+"
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w sobotę ogłosiła uruchomienie programu "Czyste powietrze+"; wskazała na istotną rolę samorządów w programie. Jak mówiła, na fundusz zostanie przeznaczone prawie 2 mld zł. Jeżeli będzie się on cieszył popularnością, to rząd wyasygnuje kolejne środki.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uczestniczyła w sobotę w konferencji w Radomiu na temat program "Czyste powietrze+".

"Były już trzy główne parametry, główne grupy programu "Czyste powietrze". Dzisiaj wprowadzamy program "Czyste powietrze+". Plus to jest po pierwsze możliwość prefinansowania. Już 15 lipca będzie można złożyć kompleksowy wniosek w programie "Czyste powietrze" - powiedziała Moskwa.

Jak wskazała minister, "różnicą w stosunku do dotychczasowych zasad jest to, że będzie można uzyskać w szybkim czasie prefinansowanie do 50 proc. tej kwoty, która będzie całkowitą wszystkich naszych prac".

Dodała, że po zakończeniu prac, w "przyspieszonej ścieżce" beneficjent otrzyma drugą część kwoty, jaką przeznaczył na zadanie realizowane w ramach programu.

"Już dzisiaj zachęcamy wszystkich, by dokonali w swoim domu (...) refleksji i przygotowali się do złożenia wniosku na program "Czyste powietrze+" - mówiła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Jak zapewniła minister Moskwa: "Tych środków nie zabraknie". "Przeznaczamy na ten fundusz prawie 2 mld zł. Natomiast jeżeli będzie się cieszył popularnością, jeśli będzie dobrze funkcjonował, jesteśmy też gotowi na przeznaczenie kolejnych środków".

Zaznaczyła, że "niezwykle istotne jest, by w tym programie współpracowały samorządy". "Tak, żeby ten program był jak najbliżej obywatela" - wskazała minister Moskwa.

Celem programu "Czyste powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych. Planowany budżet programu to ponad 100 mld zł.

Od końca stycznia br. uruchomiono trzecią edycję programu "Czyste powietrze", która uprawnia do otrzymania nawet 69 tys. zł na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła. (PAP)

autor: Magdalena Jarco, Łukasz Pawłowski, Ilona Pecka

maja/ pif/ ilp/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (20)

dodaj komentarz
jarunia
dodatek do programu "Rodzinka PISowska w swoim pałacyku" brawo
lxc
"Już dzisiaj zachęcamy wszystkich, by dokonali w swoim domu (...) refleksji i przygotowali się do złożenia wniosku na program "Czyste powietrze+" - mówiła szefowa resortu klimatu i środowiska."

Ja również zachęcam Panią Minister, by dokonała refleksji i przestała zatem dopłacać do węgla..
boris-vodka
Dlatego opał musi być drogi dzięki embargu pana Morawieckiego i spółki rządowej.:):):)
Te powietrze będzie z pewnością czyste przy tonie węgla kosztującej 3 tys zł o gazie nie wspominam bo każdy widzi jak jest w tym PISowskim bantustanie.
Program czyste powietrze to nowa jeszcze lepsza wersja programu chrust plus.
boris-vodka
Kolejny PISowski pic ....Jedną reką chcą wprowadzić rozporządzenie dopuszczające paliwa gorszej jakości na rynek a z drugiej chcą walczyć o czyste powietrze. Takie to Ministerstwo Środowiska.jak ten cały PIS
Pani Moskwa te wasze wnioski przyjmowane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska to ja znam z autopsji....Bieganie
Kolejny PISowski pic ....Jedną reką chcą wprowadzić rozporządzenie dopuszczające paliwa gorszej jakości na rynek a z drugiej chcą walczyć o czyste powietrze. Takie to Ministerstwo Środowiska.jak ten cały PIS
Pani Moskwa te wasze wnioski przyjmowane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska to ja znam z autopsji....Bieganie po sądach ,wyciąganie ksiąg wieczystych,aktów zgonu.postępowań spadkowych,złomnicach celem udokumentowania likwidacji starego pieca.
Składanie pism w urzędach a potem wnioski są odrzucane a nowy piec nie refinansowany.......Szkoda czasu na te PISowskie wygłupy oni nie walczą o lepsze środowisko ale tworzą zbędną PISo-biurokrację która tworzy pozory walki o czystsze powietrze.
Nigdy więcej PIS !!! .
Polacy nie dajcie się oszukiwać tym PISowskim złodziejom.
ptokbentoniczny2
Program Czyste Powietrze Plus czyli przestańcie oddychać obywatele.
pikawka
niech zaloza jeszcze ministerstwo pokoju i dobrobytu wszechswiata i bedzie z takim samym efektem pozytkowac publiczne pieniadze swoich lemingow.
anty12
Ludzie nie mają na jedzenie a miernota wprowadza dywersję :) Po co rozmawiać o ekonomii i finansach skoro można zajmować się drzewkami :) Państwo teoretyczne
prawda_
Kolejny program na ktorym polacy straca swoje oszczednosci. Proponuje by nazywali te swoje programy MINUS.
moshe_klotz
Z powodu cen i braku opalu,
Moskwa z Warszawy chyba, opalanie mialem z Kolumbii, kaloszami, smieciami,
da powietrze krysztal

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki