REKLAMA

Moskwa: Polski rząd wypowiada polsko-rosyjskie porozumienie gazowe ws. Jamału

2022-05-23 08:58, akt.2022-05-23 09:53
publikacja
2022-05-23 08:58
aktualizacja
2022-05-23 09:53
Moskwa: Polski rząd wypowiada polsko-rosyjskie porozumienie gazowe ws. Jamału
Moskwa: Polski rząd wypowiada polsko-rosyjskie porozumienie gazowe ws. Jamału
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

13 maja br. polski rząd przyjął uchwałę ws. wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu z Rosji - poinformowała w poniedziałek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Uchwała dotyczy wypowiedzenia porozumienia o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu do Polski, które podpisano w Warszawie 25 sierpnia 1993 r. Porozumienie było wielokrotnie aneksowane, ostatni protokół o wniesieniu zmian, podpisano między przedstawicielami Polski i Rosji 29 października 2010 r.

Minister Anna Moskwa wyjaśniła, że porozumienie było umową międzynarodową, a więc odpowiednia nota w tej sprawie zostanie przekazana przez polskie MSZ. Dokument ma zostać wysłany jeszcze w poniedziałek.

"Od lat rząd realizował konsekwentnie strategię dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski oraz przygotowywaliśmy się, aby z końcem 2022 roku zamknąć kontrakt z Gazpromem i nie kupować więcej gazu z Rosji. W 2019 r. PGNiG wypowiedział i nie przedłużył umowy na dostawy gazu z Rosji, tzw. kontraktu jamalskiego. Trafność determinacji rządu w kierunku całkowitego uniezależnienia się od rosyjskiego gazu potwierdziła agresja Rosji na Ukrainę. Od zawsze wiedzieliśmy, że Rosja nie jest wiarygodnym partnerem. Lata 2006, 2009 czy 2014 znaczone były kolejnymi nieuzasadnionymi przerwami dostaw przez Rosję" – powiedziała minister Moskwa.

Dodała, że od 2010 operatorem gazociągu jamalskiego jest polska spółka Gaz-System. "Wraz z upływem kolejnych lat sukcesywnie zwiększano kontrolę polskiego operatora nad gazociągiem, wypełniając prawo europejskie. W 2022 r. przyjęto ustawę, która przesądza, że operator ma prawo do wyłącznego korzystania z majątku właściciela tej sieci, niezbędnego do pełnienia obowiązków operatora. Operator będzie odpowiedzialny za wydawanie warunków przyłączenia, zawarcie i realizację umowy o przyłączenie do tej sieci. Będzie też ustalał taryfy dla przesyłu gazu tym systemem i przedkładał ją do zatwierdzenia Prezesowi URE. Zapisy porozumień międzyrządowych, jako sprzeczne z prawem europejskich, nie powinny już obowiązywać" – wskazała minister klimatu i środowiska.

Szefowa MKiŚ dodała, że gazociąg jamalski funkcjonuje w sposób w pełni zgodny z prawem europejskim, bez jakichkolwiek zakłóceń. Dzięki temu bez przeszkód działa tzw. rewers fizyczny, czyli zdolność do przesyłania gazu do Polski z Niemiec.

Anna Moskwa przekazała, że podjęcie uchwały przez rząd było również naturalnym krokiem, po tym jak Rosjanie zdecydowali o zakręceniu kurka z gazem Polsce. "Kiedy Rosja, odcinając nas od dostaw de facto złamała zapisy umowy, polski rząd uznał, że ze względu na naruszenie jego istotnych warunków, przestało ono obowiązywać" - podkreśliła.

Jak podał 26 kwietnia PGNiG, Gazprom poinformował o wstrzymaniu od 27 kwietnia dostaw gazu do Polski. Dodano, że spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty za gaz z kontraktu jamalskiego w rublach. Działania Gazpromu były efektem dekretu prezydenta Władimira Putina z końca marca br., który przewidywał, że od początku kwietnia zagraniczni nabywcy z "nieprzyjaznych państw" mają płacić za dostawy rosyjskiego gazu ziemnego w rublach albo dostawy paliwa z Rosji zostaną wstrzymane.

"Wygaśnięcie porozumienia w sposób jednoznaczny i stanowczy kończy historię polsko-rosyjskich relacji gazowych" – podsumowała minister klimatu i środowiska.

Naimski: Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć

Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć; nasz rząd podjął uchwałę o rozwiązaniu porozumień między rządami, nazywanych jamalskimi, które podpisano w 1993 r. - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Naimski, w poniedziałek w Programie 1 Polskiego Radia zapytany, co dalej z umowami jamalskimi, odpowiedział: "Jesteśmy w trakcie rzeczywiście wojny prowadzonej przez Rosję przy pomocy dostaw energii, dostaw gazu. I to są kwestie zupełnie bieżące. Ale równocześnie prowadzimy strategię oddzielenia się od rosyjskich dostaw, wyprowadzenia Polski z rosyjskiego monopolu gazpromowego".

Jak dodał Piotr Naimski, "w tej sprawie, można powiedzieć, że mamy punkt przełomowy". "13 maja, rząd premiera Mateusza Morawieckiego podjął uchwałę o rozwiązaniu porozumień między rządem polskim i rządem Federacji Rosyjskiej, tych porozumień, nazywanych jamalskimi, które były podpisane w 1993 r." - przekazał Naimski. Wyjaśnił, że to umowa międzyrządowa, która została przez rząd polski wypowiedziana.

"Po 30 latach, można stwierdzić, że relacje gazowe między Polską a Rosja przestaną istnieć" - powiedział.

W ocenie Naimskiego, "te 30 minionych lat, to są trzy dekady działania wielu osób, które uważały, że uzależnienie Polski od rosyjskich dostaw, poddanie Polski szantażom rosyjskim, przy użyciu dostaw gazu, to było coś, co należało po prostu likwidować". "Zabrało to 30 lat" - wskazał.

Wypełnienie magazynów gazu wg. stanu na 22 maja wynosi 92 proc. - poinformował Gas Storage Polsand, spółka celowa PGNiG.

Stan napełnienia instalacji magazynowych na koniec doby wynosi 33 471,9 GWh. 

(PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (74)

dodaj komentarz
dididif
"Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć" - czekałem na tę wspaniałą chwilę całe życie. Delektuję się każdą sekundą bez płacenia czerwonogwardzistom za śmierdzący bolszewicki gaz.
Marzenia się spełniły!!!
boris-vodka
PISowcy nie ośmieszajcie nas na arenie międzynarodowej.....
polonu
dobrze że jeszcze Rosja sprzedaje rope po cenie umowy z grudnia 2021 r to są pieniądze na finansowanie tego bałaganu ale jak się umowa skończy lub zakręcą kurek to się skończy łupienie na stacjach benzynowych .
najmadrzejszy
Przy tej cenie energii to Opoczno, Paradyż itp. runą przy komkurencji hiszpanskiej, italskiej...
antek10
PGNIG - pierwszy kwartał tego roku - ZYSK NETTO 4 mld zł. Ładnie nas rżniecie panowie pisiorowie.
prs
Sprobuj grochowki, bedziesz "samowystarczalny"..

Nadmiar odsprzedaj..
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
polonu
zobaczycie jak teraz się będzie płacić za surowce , Rosja sprzedawała gaz rope węgiel i inne surowce Europie po naprawdę korzystnych cenach ale niestety to już wspomnienie , czemu tak się stało ,kto ma w tym interes , ten sam co zaczął z wirusem . i wszyscy o tym wiedzą to potrwa a co się jeszcze wydarzy ?
tubak
Powariowali wszyscy . Jeżeli ktoś coś rozsądnego powie zaraz jest ruskim trolem. I to nie tylko tu na tym forum. Tam gdzie komentarze odblokowane to samo. Propaganda działa sprawnie w jednym kierunku, oddać wszystko za Ukrainę. Na dodatek mamy cwaniacko głupi rząd, no i niestety mogą grać na tym że Polak zawsze nienawidzi Rusa. Zresztą Powariowali wszyscy . Jeżeli ktoś coś rozsądnego powie zaraz jest ruskim trolem. I to nie tylko tu na tym forum. Tam gdzie komentarze odblokowane to samo. Propaganda działa sprawnie w jednym kierunku, oddać wszystko za Ukrainę. Na dodatek mamy cwaniacko głupi rząd, no i niestety mogą grać na tym że Polak zawsze nienawidzi Rusa. Zresztą nie tylko jego. No ale przecież Duda tak ściskał Zełenkiego że pocałunki Breżniewa z Gierkiem to pikuś.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki