REKLAMA

Mosiński: Budżet udźwignie obniżenie wieku emerytalnego

2016-11-13 08:54
publikacja
2016-11-13 08:54

W budżecie państwa są zabezpieczone pieniądze na skutki wprowadzenia ustawy obniżającej wiek emerytalny - uważa poseł PiS Jan Mosiński, przewodniczący podkomisji, która pracowała nad tym projektem. Zapowiedział, że posłowie zajmą się nim na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

fot. / / FORUM

Projekt ustawy emerytalnej przeszedł już przez podkomisję i komisję, jaki jest ostateczny jego kształt?

Główne założenia projektu ustawy zostały zachowane. Powracamy do wieku emerytalnego sprzed zmian, jakie wprowadziła koalicja PO-PSL. Przywracamy wiek emerytalny 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Tutaj komisja nie wnosiła żadnych uwag do tych zapisów. W trakcie prac pojawił się postulat "NSZZ" Solidarność odnośnie stażu, który uprawniałby do przejścia na emeryturę. Podkomisja nie przyjęła tej propozycji, ponieważ zmieniłaby kształt prezydenckiego projektu. Takie rozwiązania potrzebują odrębnego projektu ustawy. Gdybyśmy je przyjęli, niektórzy mogliby nam zarzucić, że postępujemy niezgodnie z konstytucją.

Propozycja ws. stażu wróci jeszcze do Sejmu?

Uważam, jako poseł, że przy poprawie kondycji budżetowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych możemy do tego powrócić. Musi być też wola polityczna. Trzeba to jeszcze raz przedyskutować i dokładnie policzyć, jakie byłyby to koszty dla budżetu.

Kiedy projekt ustawy ws. obniżenia wieku emerytalnego będzie głosowany w Sejmie?

15 listopada jest to pierwszy dzień obrad Sejmu. Przedstawię sprawozdanie projektu przed Wysoką Izbą. Jak dobrze pójdzie, to będzie drugie czytanie. Jeśli nie będzie poprawek, to wówczas można byłoby się pokusić o trzecie czytanie. Później przyjąć i przekazać do Senatu.

Dlaczego komisja sejmowa rekomenduje wejście w życie ustawy 1 października 2017 r. ?

W styczniu w Sejmie było wysłuchanie publiczne ustawy. Szkoda, że wówczas nie otrzymaliśmy czytelnego sygnału ze strony ZUS, iż potrzebne będzie takie vacatio legis. Termin ten spowodowany jest głównie technicznymi i prawnymi sprawami. Trzeba wdrożyć procedurę zamówień publicznych, wdrożyć program komputerowy i przygotować pracowników do zmian.

Proponowane rozwiązania nie przewidują, aby wydłużyć okres, w którym niektórzy rolnicy mogliby odchodzić na wcześniejszą emeryturę. Przepisy te wygasają wraz z końcem 2017 r.

Obowiązująca ustawa autorstwa PSL i PO zakłada możliwość wcześniejszego przechodzenie na emeryturę rolnikom - kobietom w wieku 55 lat i mężczyznom w wieku 60 - po spełnieniu pewnych warunków. To PSL przyjął datę 31 grudnia 2017 r. Czyli de facto rolnicy powinni mieć pretensje do PSL i PO, że zapisano w obowiązującej ustawie ten termin, a nie np. rok 2019, czy 2020. My go nie skracaliśmy, choć mogliśmy. Tu nie ma żadnej winy PiS.

Czy budżet udźwignie obniżenie wieku emerytalnego?

Stać nas, chociaż to śmiała decyzja. Na realizację tej propozycji są zabezpieczone środki w budżecie państwa. Choć to dla niego ciężar. Państwo jest płatnikiem i gwarantem płatności emerytur i rent i nie może być inaczej. Państwo musi na to środki znaleźć i znajduje. Będziemy pracować nad uszczelnieniem systemu tak, aby na rzecz ZUS szło z budżetu coraz mniej pieniędzy.

Niedawno ZUS zaproponował, aby ten, kto odejdzie na emeryturę wcześniej, nie mógł dorabiać. Co pan o tym myśli?

Jak ktoś ma emeryturę w wysokości 1000 zł czy 1200 zł, to trudno wyżyć z tych pieniędzy. Byłbym ostrożny z takimi deklaracjami. Natomiast jeśli ktoś pobiera świadczenie emerytalne rzędu kilku tysięcy złotych, to tu bym się zastanowił nad możliwością łączenia pobierania emerytury z aktywnością zawodową. Myślę, że ten temat powróci, bo do końca listopada ZUS ma przedstawić tzw. Białą Księgę. Ma ona dotyczyć przeglądu systemu emerytalnego. Z tym dokumentem zetkniemy się na poziomie komisji i wówczas ma się odbyć na ten temat debata. Jaki będzie jej koniec, nie mogę powiedzieć.

Po wprowadzeniu ustawy w życie możemy się spodziewać masowego przechodzenia na emeryturę?

Nie zakładam takiego scenariusza. Z prognozowanych około 200-300 tysięcy osób, które nabędą prawo do odejścia na emeryturę, nie wszyscy będą chcieli z tego skorzystać i utrzymają umowę o pracę. Ludzie zapewne będą przeliczać po swojemu. Zapewne dojdą do konkluzji: skoro mam umowę o pracę i moje zdrowie pozwala pracować normalnie, to nie będę się wychylał czy wychylała z przechodzeniem na emeryturę. Proponowane zmiany to też zachęta dla przedsiębiorców. Oni chętnie widzą doświadczonych pracowników. Umiejętne łączenie doświadczenia z młodością jest potrzebne. Zmienia się rynek pracy. Pracodawcy szukają rąk do pracy i nie znajdują.

Rozmawiał Paweł Żebrowski (PAP)

pż/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (54)

dodaj komentarz
~Wojciech


Wcześniejszy wiek emerytalny to — obok 500+ — przykład na to, jak łatwo wpadliśmy w pułapkę populizmu i demagogii. Był on jedną z najbardziej kluczowych obietnic, które sprawiły, że Polacy urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oddali mało znanemu politykowi z trzeciej — albo i z czwartej — linii partyjnej Prawa i Sprawiedliwości,


Wcześniejszy wiek emerytalny to — obok 500+ — przykład na to, jak łatwo wpadliśmy w pułapkę populizmu i demagogii. Był on jedną z najbardziej kluczowych obietnic, które sprawiły, że Polacy urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oddali mało znanemu politykowi z trzeciej — albo i z czwartej — linii partyjnej Prawa i Sprawiedliwości, a samemu ugrupowaniu politycznemu resztę władzy wykonawczej, ustawodawczej — jak i tej, której w demokratycznym państwie prawa żadna partia mieć nie powinna.

Więcej na: http://opiniologia.pl/co-w-polityce/wczesniejszy-wiek-emerytalny-i-populizm/
~pis_na_wieki
na chłodno: wypłacać przez 12 lat po 1500zl to mniej niz wypłacać przez 10 lat po 2000zł, rząd obnizając wiek emerytalny zaoszczędzi w 4tym i kolejnych latach
~wla
Tani populizm. Nie wątpię, że w 1 kwartale 2017 kasę w ten czy inny sposób rząd znajdzie, ale przecież tajemnicą poliszynela nie jest fakt, iż z każdym rokiem wydatki na ZUS będą rosły. I pytanie powinno brzmieć skąd będą środki na te emerytury za 2 / 5 / 10 / 15 lat?
~erazm
Ten Mosiński powinien zająć się sprzedażą marchewki na targu a nie finansami publicznymi, skoro bredzi o poprawie kondycji budzetowej FUS. Panie (p)ośle, ta kondycja z kazdym rokiem bedzie ulegać dramatycznemu pogorszenie, a nie poprawie ! ! !
A pieniądze zabezpieczone na I kwartal (ostatni 2017) nie oznaczają ze was na to stać.
Ten Mosiński powinien zająć się sprzedażą marchewki na targu a nie finansami publicznymi, skoro bredzi o poprawie kondycji budzetowej FUS. Panie (p)ośle, ta kondycja z kazdym rokiem bedzie ulegać dramatycznemu pogorszenie, a nie poprawie ! ! !
A pieniądze zabezpieczone na I kwartal (ostatni 2017) nie oznaczają ze was na to stać. Przy pierwszym pogorszeniu sie swiatowej koniunktury polski budzet załamie sie jak domek z kart !
~ABZ
Bzdurne komentarze oderwane od rzeczywistości.
Przecież PIS robi dokładnie to samo co Rudy z PO. Na emerytów Rudy przerzucał ciężar walki z kryzysem. Rok 2009 - likwidacja stanowisk szkodliwych, rok 2012 - wydłużenie wieku emerytalnego. Dziś PIS, dokładnie w ten sam sposób już rok zwleka z cofnięciem wieku emerytalnego a będzie
Bzdurne komentarze oderwane od rzeczywistości.
Przecież PIS robi dokładnie to samo co Rudy z PO. Na emerytów Rudy przerzucał ciężar walki z kryzysem. Rok 2009 - likwidacja stanowisk szkodliwych, rok 2012 - wydłużenie wieku emerytalnego. Dziś PIS, dokładnie w ten sam sposób już rok zwleka z cofnięciem wieku emerytalnego a będzie bawił się jeszcze kosztem emerytów przynajmniej następny rok.
To ta sama hołota, to steropianowa demokracja która ciemięży Polaków już 27 lat
~Miki
Pan poseł po prostu mija się z prawdą. ZUS podał informację, że potrzebuje 9 m-cy na dostosowanie systemu informatycznego do zmian nowej ustawy - obniżenie wieku 60/65 - jeszcze przed wysłuchaniem publicznym. Informacja ZUS - vacatio legis - 11.01.16., wysłuchanie publiczne - 12.01.16. ZUS zawsze przy jakichkolwiek zmianach w ustawie Pan poseł po prostu mija się z prawdą. ZUS podał informację, że potrzebuje 9 m-cy na dostosowanie systemu informatycznego do zmian nowej ustawy - obniżenie wieku 60/65 - jeszcze przed wysłuchaniem publicznym. Informacja ZUS - vacatio legis - 11.01.16., wysłuchanie publiczne - 12.01.16. ZUS zawsze przy jakichkolwiek zmianach w ustawie emerytalnej potrzebował przynajmniej kilku m-cy na dostosowanie się do nich, więc nie jest to nic nowego - wiedzą o tym nawet emeryci. Poseł nie wie? Udaje, że nie wie, bo trzeba zaoszczędzić - nawet kosztem emerytów - jak najwięcej na 500+?
~Zbychstary
Prace nad projektem emerytalnym mogą trwac do następnych wyborów. A to związki zawodowe, a to inne sprawy odciągające opinię publiczną. A Ci, którym należy się emerytura po 40 latach pracy będą czekac...
~Polonus
38 lat pracowałem , przechodzę na emeryturę w wieku 65lat i co WY wypisujecie za bzdury , ja sobie na te emeryturę zapracowałem z nawiązką , to Ci którzy głosowali na złodziei z PO i PSL,którzy rozkradli Polskę ( tylko Lasów NIE UDAŁO się ) to czego krzyczycie , wprowadzili "niewolnictwo "w Polsce ,to takie będziecie mieć 38 lat pracowałem , przechodzę na emeryturę w wieku 65lat i co WY wypisujecie za bzdury , ja sobie na te emeryturę zapracowałem z nawiązką , to Ci którzy głosowali na złodziei z PO i PSL,którzy rozkradli Polskę ( tylko Lasów NIE UDAŁO się ) to czego krzyczycie , wprowadzili "niewolnictwo "w Polsce ,to takie będziecie mieć emerytury ,głodowe , BO TRZEBA MYŚLEĆ , MYŚLEĆ.........MYŚLEĆ !!!!!!!
~Bali
Wyjeżdżam z tego kraju... tak jak moi znajomi.
Od mojej kasy WARA !

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki