REKLAMA

Moscovici: Dług publiczny Francji będzie przez dekadę wynosił ponad 100 proc. PKB

2021-01-17 13:05
publikacja
2021-01-17 13:05
Moscovici: Dług publiczny Francji będzie przez dekadę wynosił ponad 100 proc. PKB
Moscovici: Dług publiczny Francji będzie przez dekadę wynosił ponad 100 proc. PKB
fot. Francois Lenoir / / Reuters

Prezes francuskiego Trybunału Obrachunkowego i były komisarz UE ds. finansów Pierre Moscovici ostrzegł w niedzielę, że dług publiczny Francji z powodu pandemii będzie przez dekadę wynosił ponad 100 proc. PKB, a deficyt budżetowy na 4-5 lat przekroczy 3 proc.

W wywiadzie dla rozgłośni Radio J. Moscovici podkreślił, że samo zadłużenie państwa nie ma tak wielkiego znaczenia, jak prowadzenie polityki, która sprawi, że kraj będzie zdolny do obsłużenia tego długu.

W okresie, w którym rząd walczy o wsparcie gospodarki ze względu na straty wywołane pandemią koronawirusa i kolejnymi lockdownami "wydatki publiczne nie mogą być uważane za wroga. Wobec wyjątkowego kryzysu konieczne jest podjęcie wyjątkowych kroków" - wyjaśnił Moscovici.

Należy zmienić sposób postrzegania zadłużenia państwa, ponieważ ważnym pytaniem w kryzysie nie jest już "czy deficyt nie jest za wysoki?", ale jak sprawić, by dług był "do wytrzymania" dla gospodarki. I jak postępować, aby "nasze dzieci nie zostały przytłoczone ciężarem tego długu za kilka lat?" - powiedział szef Trybunału Obrachunkowego.

"Należy przede wszystkim zastanawiać się do czego służą wydatki publiczne? Czy publiczne pieniądze są dobrze wydawane? Czy trafiają we właściwe miejsca?" - podkreślił Moscovici i zapowiedział, że będzie tak kierował pracami Trybunału Obrachunkowego, by przyjął podobną ocenę polityki fiskalnej.

Francja wydała już 86 mld euro na wsparcie sektora zdrowia i przedsiębiorstw dotkniętych przez zamrażanie gospodarki. Rok 2020 zakończy się zapewne zadłużeniem publicznym na poziomie 120 proc.

W listopadzie resort gospodarki prognozował, że deficyt budżetowy Francji wzrośnie jeszcze w 2021 roku do 8,5 proc. PKB, a dług publiczny - do 122,4 proc.

Pogorszenie się kondycji gospodarczej Francji jest poważniejsze niż oczekiwano z powodu drugiej fali koronawirusa i spadku wpływów podatkowych. W budżecie na 2021 rok rząd zaplanował 20 mld euro na bezpośrednie wsparcie dla przedsiębiorstw. (PAP)

fit/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jasiek2017
Zrobi się sporą inflację i dług spłaci się sam.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki