REKLAMA

Mosbacher: USA z niecierpliwością czekają na partnerstwo z Polską w zakresie rozwoju energetyki jądrowej

2020-09-29 17:14
publikacja
2020-09-29 17:14
fot. Rick Wilking / Reuters

USA z niecierpliwością czekają na partnerstwo z Polską w zakresie rozwoju energetyki jądrowej; to kolejny obszar bliskiej i efektywnej współpracy amerykańsko-polskiej - oświadczyła we wtorek na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Kwestia współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w zakresie energetyki jądrowej była podejmowana w czasie czerwcowego spotkania w Białym Domu prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Duda zapowiedział wtedy, że "w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce".

Prezydent USA powiedział z kolei, że "Stany Zjednoczone pracują nad ukończeniem umów, aby umożliwić rozwój polskich elektrowni atomowych". "Będą zakupy w jednej z naszych bardzo dużych firm cywilnych technologii nuklearnych" - powiedział Trump.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył z kolei w czerwcu, że Polska poszukuje do budowy elektrowni atomowej "właściwych partnerów", a najlepszymi są "sprawdzeni partnerzy z NATO i świata zachodniego". Ocenił, że rozmowa prezydentów Dudy i Trumpa "posunęła Polskę we właściwym kierunku", zaznaczył jednak, że w dalszym ciągu prowadzone są analizy dotyczące budowy bloku jądrowego.

W projekcie Polityki Energetycznej Polski rząd przewiduje, że moc reaktorów jądrowych w Polsce powinna wynosić 6-9 GW, a pierwszy powinien ruszyć w 2033 r.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
sel
Od 1974r nie otworzyli żadnej elektrowni atomowej tylko zamykali , nic dziwnego że się niecierpliwią..
sel
Za to Chiny budują 24 nowe i nowoczesne elektrownie atomowe...
itso_alternator
mogą się ustawić w kolejce zzz 40letniej jak tacy niecierpliwi
obiektywny_komentator
Czyli od razu wiemy, jeszcze przed przetargiem, który to będzie właściwy partner i da najlepsze warunki.

Powiązane: Przyszłość energetyki jądrowej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki