REKLAMA

Morawiecki zapowiada pakiet gospodarczy dla Białorusi i bezwizowy ruch

2020-09-11 15:47, akt.2020-09-11 16:42
publikacja
2020-09-11 15:47
aktualizacja
2020-09-11 16:42
fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Chcemy zaproponować bezwizowy ruch dla obywateli białoruskich, a także pakiet gospodarczy dla Białorusi, który będziemy chcieli przedstawić podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawicki w piątek w Lublinie po spotkaniu premierów V4.

"Chcemy zaproponować bezwizowy ruch dla obywateli białoruskich i pakiet gospodarczy dla Białorusi na przyszłość; Białorusi, która musi sama wybrać w wolnych wyborach, jakie chce priorytety realizować. Ten pakiet będziemy chcieli przedstawić podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej" - mówił premier Morawiecki na konferencji prasowej z szefami rządów Czech, Słowacji i Węgier.

"Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, tak żeby naród białoruski mógł sam suwerennie zdecydować o swoim losie, o swoje przyszłości" - powiedział premier.

"Potępiamy również w całej rozciągłości wszelkie represje, które mają miejsce, nawet tortury, brutalne traktowanie demonstrantów, osób protestujących. W szczególności również apelujemy o natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych" - dodał szef polskiego rządu.

"Dla narodu, społeczeństwa białoruskiego chcemy zaproponować ofertę gospodarczą, ofertę współpracy gospodarczej na przyszłość (...). To wspólne projekty związane z małymi, średnimi przedsiębiorstwami, ale także to jest polityka energetyczna" - dodał Morawiecki.

Jak zaznaczył, szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej podczas piątkowego spotkania w Lublinie uzgodnili też wspólne stanowisko dotyczące próby otrucia, zamordowania Aleksieja Nawalnego, jednego z głównych liderów opozycji w Rosji.

"Omówiliśmy pokrótce kwestię gazociągu Nord Stream 2. W naszym przekonaniu jest on w dzisiaj projektem, który zmniejsza bezpieczeństwo tej części Europy i powinien zostać zatrzymamy" - oświadczył szef polskiego rządu.

"Apelujemy o tę unijną solidarność energetyczną, a nie o budowę aliansu w tym przypadku niemiecko-rosyjskiego ponad naszymi głowami. Uważamy, że na tym etapie energetyczna solidarność w Unii Europejskiej wymaga tego, żeby ten projekt został zamknięty, żeby Nord Stream 2 został zakończony, ponieważ zagraża tej solidarności energetycznej i stwarza sytuację jeszcze większego uzależnienia Białorusi i Ukrainy od Rosji" - powiedział Morawiecki.

Węgry wspierają polskie podejście

Orban oświadczył, że Węgry wspierają polskie podejście i działania wobec kryzysu na Białorusi. "Cieszy nas to, że pan premier (polski Mateusz Morawiecki) przedłożył propozycję dla Białorusi. To jest propozycja, która obejmuje propozycję strategiczną dla Białorusi. Prawa człowieka i demokracja są ważnymi rzeczami, ale potrzebujemy jeszcze strategicznego podejścia i uważam, że polska propozycja idzie właśnie w tym kierunku. Mamy tu propozycję strategicznej współpracy z filarem gospodarczym" - podkreślał Orban.

Wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach uda się również "zbudować filar obronny lub wojskowy". "Sądzę, że trzeba poczekać do Rady Europejskiej, bo kwestie bezpieczeństwa czy obronności wykraczają poza mandat samego V4" - zwrócił uwagę szef węgierskiego rządu.

Orban odniósł się także do kwestii epidemii koronawirusa. Przekonywał, że działania państwa V4 muszą teraz polegać nie tylko na ochronie ludzkiego zdrowia i życia, ale - zaznaczył - państwa muszą działać, gospodarka musi działać. "To leży w naszym interesie" - podkreślił. Jak dodał, należy podtrzymać funkcjonowanie całego regionu. "Nie chodzi tylko o to, by walczyć z pandemią, ale o to także, by gospodarka po prostu działała (...) Dlatego musimy się tak bardzo wspierać" - przekonywał.

Orban dodał, że gospodarki państw V4 mają być "silnikami wzrostu i rozwoju dla całej Europy". "Chciałbym, żeby ten entuzjazm utrzymać. Wszyscy cierpimy z powodu koronawirusa, ale mamy przecież cały czas potencjał wzrostu. Powinniśmy to cały czas potwierdzać i wzmacniać" - podkreślił.

"Wszyscy czterej złożyliśmy przecież obietnicę uczynienia z tego regionu, z każdego z naszych krajów tej najbardziej żywej części kontynentu, pozostawiając za nami wszystkie złe doświadczenia komunizmu" - zaznaczył Orban.

Pomoc dla uchodźców w Grecji

Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiali o kwestii pomocy dla Grecji po pożarze obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos. Obóz w miejscowości Moria na Lesbos został w nocy z wtorku na środę niemal całkowicie zniszczony przez kilka powstałych równocześnie pożarów.

"Uzgodniliśmy, że porozmawiam z premierem Grecji (Kiriakosem Mitsotakisem), w jaki sposób dopomóc w odbudowie obozu dla uchodźców. Polska już teraz przygotowała 150 domów modułowych, aby posłać je do Grecji, aby pomóc w zbudowaniu tej infrastruktury, która jest tam potrzebna" - podkreślił premier.

Podziękował też za "konstruktywną i na tej samej długości fali dyskusję, która przygotowała nasze pozycje pod debatę na najbliższej Radzie Europejskiej".

"Nie chcemy zamykać gospodarki"

Szef polskiego rządu poinformował, że rozmawiając o COVID-19, szefowie rządów państw V4 zastanawiali się, "w jaki sposób najlepiej organizować europejską i wyszehradzką odpowiedź na epidemię, tak, żeby nie doprowadzić do kolejnego lockdownu".

"To jest nasza wspólna intencja, bardzo mocno chcemy ją podkreślić. Nie chcemy zamykać gospodarki. Ale jednocześnie podchodzimy wobec epidemii z pokorą i dlatego będziemy jak najlepiej koordynować nasze działania, tak, żeby gospodarka była rozpędzoną lokomotywą, która będzie pomagać nam wyjść z kryzysu" - zaznaczył Morawiecki.

Premier wyraził przekonanie, że cała Grupa Wyszehradzka będzie "silnikiem wzrostu gospodarczego w nadchodzących latach, i będziemy mogli pomagać naszym zachodnim i południowym sąsiadom, poprzez nasz wzrost gospodarczy i poprzez właściwe zagospodarowanie środków europejskich, i naszych środków krajowych, które są coraz ważniejsze w rozwoju gospodarczym i w odbudowie gospodarczej Europy w najbliższym czasie".

autor: Marzena Kozłowska, Renata Chrzanowska, Karol Kostrzewa, Mieczysław Rudy

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (48)

dodaj komentarz
ajwaj
Morawietz PISy cudza kase i nieruchomosci dzieli,
wtopili juz w UKR mld. $ bron, energie i ...nic dalej pionek?
Z nimi nikt nie rozmawia, lekcewazy

https://www.youtube.com/watch?v=jkC8I3OYGgM
KONFEDERACJA

""Niech pan Morawiecki posprzata smieci, w soim domu ! Gigantyczne zadluzenia, ,ruina gospodarki,
Morawietz PISy cudza kase i nieruchomosci dzieli,
wtopili juz w UKR mld. $ bron, energie i ...nic dalej pionek?
Z nimi nikt nie rozmawia, lekcewazy

https://www.youtube.com/watch?v=jkC8I3OYGgM
KONFEDERACJA

""Niech pan Morawiecki posprzata smieci, w soim domu ! Gigantyczne zadluzenia, ,ruina gospodarki, korupcja w poszczegolnych ministerstwach, a przede wszystkim sytuacja jaka stworzyl polskim dzieciom i mlodziezy, ktorym to przyszlo zyc w czasie falszywej pandemii i teczowej rewolucji . Mlode pokolenie jest swiadkiem wydarzen, ktorych my nie musielismy doswiadczac. Polski rzad wykazuje wyjatkowa ignorancje i brak troski o mlodych ludzi w Polsce w obecnym czasie. Nie dba o ich rozwoj psychiczny ,moralny i intelektualny ! Pan Morawiecki musi za to poniesc kare jak i za tolerowanie korupcji w rzadzie !""
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
Polskojezyczna admiralicja in spe Misiewicz, Blaszak, Maciorewicz itd.
chciala postraszyc Bialorusinów i Rosjan :)
Najpiekniej by byle mile Panie na rózowych trans-porterach
______________
""Nasze wojsko jest w fatalnym stanie! Kim chcemy straszyć?

Przypomnijmy, że WOT miał liczyć 50 tys. żołnierzy.
Polskojezyczna admiralicja in spe Misiewicz, Blaszak, Maciorewicz itd.
chciala postraszyc Bialorusinów i Rosjan :)
Najpiekniej by byle mile Panie na rózowych trans-porterach
______________
""Nasze wojsko jest w fatalnym stanie! Kim chcemy straszyć?

Przypomnijmy, że WOT miał liczyć 50 tys. żołnierzy. Tymczasem, jak wskazał portal Defence24, WOT w 15 proc. składa się z kobiet w wieku od 20 do nawet… 50+ lat.""

https://dziennik-polityczny.com/2020/09/10/nasze-wojsko-jest-w-fatalnym-stanie-kim-chcemy-straszyc/
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
barysza51
Marzy mu się zastąpienie Rosji w ZBiR. ? Jak tak twór będzie się nazywać ? Ciekawe też czy będziemy Białorusinów traktować tak jak Ukraińców przed IIWŚ.
bankster-kreator
"Chcemy zaproponować bezwizowy ruch dla obywateli białoruskich", Wydaję mi się, że są dwa powody takiego stanu rzeczy a nie żadna bezinteresowna pomoc: 1). Deweloperka naciska na koleżków bo rynek najmu się kończy i nie ma kto kupować chat pod wynajem dla pracowników ze wschodu. 2). Zus błaga by znaleźli "Chcemy zaproponować bezwizowy ruch dla obywateli białoruskich", Wydaję mi się, że są dwa powody takiego stanu rzeczy a nie żadna bezinteresowna pomoc: 1). Deweloperka naciska na koleżków bo rynek najmu się kończy i nie ma kto kupować chat pod wynajem dla pracowników ze wschodu. 2). Zus błaga by znaleźli świeży narybek który zasili kasę bo piramida się zaraz przewróci.
lorelie
Dokładnie, murzyni pracować raczej nie będą.
onlyv8engine
obudził się pinokio, 2 lata jak nie 5 za późno, ale wcześniej byłby gadka że przyjadą i zabiorą pracę.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki