Morawiecki w fabryce Toyoty: powstanie tu kilkaset nowych miejsc pracy

2019-07-26 11:59, akt.2019-07-26 14:26
publikacja
2019-07-26 11:59
aktualizacja
2019-07-26 14:26

W Wałbrzychu będzie kilkaset nowych miejsc pracy, ponad 300 milionów złotych zostanie zainwestowane w supernowoczesny przemysł niskoemisyjnej mobilności - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki w fabryce Toyoty w Wałbrzychu.

/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W piątek w zakładach Toyoty w Wałbrzychu ogłoszono, że powstanie tu linia produkcyjna nowej elektrycznej przekładni hybrydowej do aut Toyoty. W ubiegłym roku rozpoczęła się tu produkcja pierwszej elektrycznej przekładni hybrydowej do silników o pojemności 1,8 litra. Teraz ma ruszyć produkcja do silników o pojemności 1,5 litra. Produkcja tej przekładni powinna się rozpocząć 2021 r. Z linii produkcyjnej będzie schodzić rocznie 175 tys. takich przekładni.

"W przemyśle motoryzacyjnym, w gospodarce potrzebujemy dobrego napędu, dobrego przełożenia. Nowoczesne technologie, technologie takie jak te, które przyciągamy z Japonii do Polski, są właśnie takim znakomitym napędem" - mówił premier.

Przypomniał, że Toyota jest firmą istniejącą w Polsce od czasów transformacji i "rośnie razem z gospodarką polską przez ostatnie niemal 30 lat". Według szefa rządu, pokładana w Polsce wiara w wysoki wzrost gospodarczy, talenty i kreatywność naszych pracowników pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze do zwiększania nowoczesności, innowacyjności polskiej gospodarki.

Premier zwrócił uwagę, że japońska gospodarka pokazuje, iż wartość gospodarki mierzy się w dużym stopniu zdolnością do współpracy w obszarze międzynarodowym, ale też kooperacją dużych firm z małymi i średnimi.

"Cieszę się, że tutaj w Wałbrzychu, w Jelczu-Laskowicach pod Wrocławiem pokazujemy, jak tę współpracę międzynarodową rozkręcać. Tu, w Wałbrzychu, powstanie kilkaset nowych miejsc pracy" - poinformował. Dodał, że ponad 300 milionów złotych zostanie zainwestowane "w supernowoczesny przemysł niskoemisyjnej mobilności".

Premier dodał, że kolejne inwestycje Toyoty w Polsce są szansą dla całej polskiej gospodarki i przypieczętowują strategiczne partnerstwo pomiędzy oboma krajami.

"Inwestycje, które dzisiaj tutaj widziałem, wraz z tymi, które za rok, za dwa będą gotowe w Wałbrzychu, są ogromną szansą rozwoju całej polskiej gospodarki i jednocześnie przypieczętowują strategiczne partnerstwo, o którym kilka miesięcy temu rozmawiałem z premierem Japonii" - powiedział Morawiecki.

"Przemysł motoryzacyjny jest drugim co do wielkości przemysłem eksportowym Polski. Jest więc chlubą naszego eksportu i jednocześnie przyczynia się do poprawy bilansu handlowego, do poprawy bilansu na rachunku bieżącym całego państwa polskiego" – dodał.

Morawiecki podkreślił, że dzięki współpracy z Japonią Polska podnosi się na coraz wyższy poziom zaawansowania technologicznego.

PAIH: reinwestycja Toyoty to dowód na ogromne zaufanie do Polski największych światowych inwestorów

Reinwestycja Toyoty w Wałbrzychu to dowód na ogromne zaufanie, jakim darzą Polskę najwięksi inwestorzy na świecie – ocenił Krzysztof Senger z zarządu PAIH, komentując ogłoszoną w piątek nową inwestycję japońskiego koncernu.

"Polska Agencja Inwestycji i Handlu od lat współpracuje z Toyotą, wspiera też jej poddostawców. Reinwestycja, i do tego w tak ważnym dla polskiej gospodarki sektorze, to dowód na ogromne zaufanie jakim darzą Polskę i polskich pracowników najwięksi inwestorzy na świecie" – powiedział, cytowany w piątkowym komunikacie, Senger.

Jak wskazał, nowoczesne, zautomatyzowane procesy produkcyjne "gwarantują wysokiej jakości miejsca pracy i transfer technologii". "Wszystko to składa się na większy poziom innowacyjności naszego kraju, który nieustannie wspina się w łańcuchu wartości" - podkreślił.

W komunikacie przypomniano, że PAIH od 20 lat współpracuje z Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP), czyli od wejścia japońskiego giganta do Polski.

"Agencja odgrywała kluczową rolę w ściągnięciu inwestora nad Wisłę, wspierała go później w procesie decyzyjnym dotyczącym każdej reinwestycji. Podobnie było również w przypadku uruchomienia produkcji nowej przekładni do e-silników" - czytamy. Jak dodano, eksperci PAIH wielokrotnie spotykali się z przedstawicielami Toyoty zachęcając inwestora do ulokowania tego procesu w jednej z polskich fabryk. Od 2016 r. PAIH obsłużyła 13 projektów inwestycyjnych z obszaru e-mobilności. Ich realizacja zakłada stworzenie w Polsce ok. 3 tys. nowych miejsc pracy.

Prezes Toyota Motor Manufacturing Poland Eiji Takeichi podkreślił, że sprzedaż niskoemisyjnych samochodów hybrydowych na rynku europejskim stale rośnie. „W pierwszym półroczu 2019 r. osiągnęła 52 proc. całości wolumenu sprzedaży. W związku z tym wraz z ogłaszanymi dziś planami uruchomienia produkcji nowej przekładni współpracującej z nowym silnikiem, Toyota podwoi produkcję elektrycznych przekładni hybrydowych” - powiedział prezes.

Takeichi przypomniał, że w wałbrzyskiej fabryce Toyoty produkowane są już elektryczne przekładnie hybrydowe do silników o pojemności 1,8 litra. „Teraz przygotowujemy projekt, w efekcie którego będziemy produkowali przekładnie na potrzeby silnika hybrydowego 1,5 litra” - powiedział.

Dodał, że nowa inwestycja warta jest 300 mln zł, a wraz z nią będą realizowane kolejne projekty. „Będzie to projekt, który będzie też zakładał realizację linii produkcyjnej w zakładzie w Jelczu-Laskowicach silnika 1,5 litra” - mówił. Podkreślił też, że w ramach nowe inwestycji Toyota planuje również uruchomienie produkcji silników elektryczny MG1. „W tym kontekście chcemy w większym stopniu oprzeć naszą produkcję na dostawach od lokalnych kontrahentów. Nasza fabryka staje się zatem europejskim centrum produkcyjnym elektrycznych komponentów do niskoemisyjnych napędów hybrydowych” - mówił.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski, Łukasz Pawłowski, Marcin Musiał

pdo/ pif/ mmu/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
szlachta-nie-pracuje
u was ajawaj to jakie macie fabryki Łada robi takie piękne samochody szkoda że nikt nie chce waszego złomu kupować buhahha zostają wam fabryki konserw i czołgów gdzie wasi robotnicy z głody zdychają mieszkając w norach.
ajwaj
nie interesuj sie Plujtrach, raport piszesz ?
ajwaj odpowiada ajwaj
wez se buty w Caritasie
zmigasz lato-zima
w gumowcach
kyjo
Wnioskuje po komentarzach, aty pis napadla głupota i oblecial strach hejtujac dobre wiadomosci dla Polski. 300 mln to gra nie warta swieczki, a dodatkowe kilka set miejsc pracy to nic. W sumie to po co komu praca niech czlowiek radzi sobie sam. By żyło się lepiej. Wszystkim.
ajwaj
Wierzy PISie ? :)
To se wez zimne piwko i powooooooooooooli przeczytaj co bylo (onet.pl). Obiecanek to PISy maja na BILIONY i co ?
I nic

""A to filia stoczni kontenerów co Krzywousty stepke polozyl............. 3 lata temu... Dawaj te promy najpierw :):):)
Stepka byla zza plota ze zlomu, a kontenerowce
Wierzy PISie ? :)
To se wez zimne piwko i powooooooooooooli przeczytaj co bylo (onet.pl). Obiecanek to PISy maja na BILIONY i co ?
I nic

""A to filia stoczni kontenerów co Krzywousty stepke polozyl............. 3 lata temu... Dawaj te promy najpierw :):):)
Stepka byla zza plota ze zlomu, a kontenerowce sie tak buduja jak i PISa rzadzi :)

""Dwa lata z promem widmo, czyli najdroższa grochówka w historii Polski
W czerwcu obchodziliśmy też inną ważną rocznicę – otóż 6 czerwca minęły 3 lata od dnia, gdy na Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie z fanfarami podpisano list intencyjny na budowę serii promów.""

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dwa-lata-z-promem-widmo-czyli-najdrozsza-grochowka-w-historii-polski-opinia/9zymssp
--__hubert__---__--__--__--__- odpowiada ajwaj
ajwaj lepiej zobacz jak w Moskwie ludzie protestują przed wyborami bo towarzysz Putin decyduje kto może być na listach wyborczych - wesoło tam macie :)
ajwaj odpowiada --__hubert__---__--__--__--__-
ogladacie w PISty Moskwe
to se patrzcie
kyjo odpowiada ajwaj
Ty to juz piwka nie pij, bo juz najwidoczniej za duzo wypileś.
ajwaj odpowiada kyjo
liczysz butelki
puszek i tak ci wiecej nie dam
januszbizensu
Hej komuszki z bankiera, pomyliliście taśmy, budowanie fabryki to jest przywożenie pieniędzy a nie wywożenie.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki