REKLAMA

Morawiecki spotkał się z sekretarz skarbu USA. Głównym tematem rozmowy - wojna w Ukrainie

2022-05-16 12:31, akt.2022-05-16 13:40
publikacja
2022-05-16 12:31
aktualizacja
2022-05-16 13:40

Szef polskiego rządu rozmawiał z sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Rozmowy dotyczyły m.in. zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz wzmocnienia NATO – podała KPRM w poniedziałkowym komunikacie

Morawiecki spotkał się z sekretarz skarbu USA. Głównym tematem rozmowy - wojna w Ukrainie
Morawiecki spotkał się z sekretarz skarbu USA. Głównym tematem rozmowy - wojna w Ukrainie
fot. MorawieckiPL / / Facebook

Szef polskiego rządu rozmawiał z sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Rozmowy dotyczyły m.in. zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz wzmocnienia NATO – podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w poniedziałkowym komunikacie.

„Spotkanie wpisuje się w intensywne dyplomatyczne kontakty polsko-amerykańskie w ostatnich tygodniach. Naszym wspólnym celem jest koordynacja międzynarodowej odpowiedzi na agresję militarną Rosji na Ukrainę. To także demonstracja zaangażowania w bezpieczeństwo europejskie oraz wzmacniania więzi transatlantyckich” – podano w komunikacie.

Stwierdzono w nim, że Polska będzie nadal apelować o dalsze zaostrzanie unijnych sankcji, zwłaszcza w sektorach energetyki, finansów i transportu oraz usług. Aby skutecznie zatrzymać machinę wojenną, konieczne jest jak najszybsze ograniczenie potencjału gospodarczego i militarnego Rosji. Uniezależnienie się od importu rosyjskich węglowodorów ma kluczowe znaczenie dla pozbawienia Kremla głównego źródła dochodów.

„Polska stoi na stanowisku, że Rosję powinno uczynić się odpowiedzialną za wszelkie szkody wyrządzone na ukraińskiej ziemi. Jesteśmy głęboko przekonani, że rosyjskie aktywa zamrożone restrykcyjnymi środkami przyjętymi przez społeczność międzynarodową, powinny być ważnym źródłem finansowania przyszłej odbudowy Ukrainy” – oceniono w komunikacie.

Przypomniano w nim, że 5 marca premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Rzeszowie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Wśród podnoszonych tematów było wzmocnienie wschodniej flanki NATO. USA podejmują działania w tym kierunku, m.in. przez dostawę sprzętu i obecność żołnierzy.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen wypowiadała się w poniedziałek na temat bezpieczeństwa żywności przy okazji wizyty w Hostelu Wilcza i World Central Kitchen - warszawskiego oddziału organizacji non-profit organizującej posiłki w strefach konfliktów.

"Jestem świadoma wysiłków, które rząd RP oraz rządy krajów sąsiednich podejmują, aby pomagać Ukrainie rozwinąć możliwości eksportu rolniczego dla zbóż i żywności, których potrzebuje cały świat" - mówiła Janet Yellen.

Zwróciła uwagę, na wysiłki, jakie podejmuje polski rząd i władze innych sąsiadujących krajów, by pomóc Ukrainie rozwinąć drogi eksportu jej produktów rolnych, zbóż, "których globalne rynki tak bardzo potrzebują", i które trudno jest eksportować ze względu na blokadę m.in. portu w Odessie. "Jestem naprawdę pokrzepiona tym, jak wspaniałą pracę podejmujecie, jestem wdzięczna za całą waszą pracę, którą wykonujecie w Ukrainie i poza jej granicami" - wskazała Yellen. Dodała, że pomaga to w rozwiązywaniu problemów globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Amerykańska sekretarz skarbu zwracając się do przedstawicieli World Central Kitchen w Warszawie podkreśliła, że działalność takich instytucji pozwala uzyskać większą odporność systemów rolnych. "Wiem, że podejmujecie kroki, aby zająć się rosnącym zagrożeniem bezpieczeństwa żywności" - powiedziała Janet Yellen.

Jak przypomniała, zwołała w ubiegłym tygodniu spotkanie G7 i krajów G20, by wezwać do działania międzynarodowe instytucje finansowe, które mogłyby zająć się problemem bezpieczeństwa żywności. Dodała, że jednym z celów spotkania w Waszyngtonie było wymyślenie konkretnego planu. Zwróciła uwagę, że "później, w tym tygodniu będziemy +wypuszczać+ plan działań międzynarodowych organizacji finansowych - co można zrobić, aby zapewnić większe wsparcie" - poinformowała Yellen.

Wcześniej sekretarz skarbu USA spotkała się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowy dotyczyły m.in. zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz wzmocnienia NATO.

10 marca, podczas wizyty w Warszawie, wiceprezydent Kamala Harris podkreśliła, że jej obecność jest potwierdzeniem zaangażowania USA we wzmocnienie wschodniej flanki NATO w Polsce. Stany Zjednoczone są gotowe do obrony wszystkich zasad, które są integralne dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

26 marca, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, który składał wizytę w Polsce bezpośrednio po udziale w posiedzeniu Rady Europejskiej oraz szczytach NATO i G7 w Brukseli.

8 kwietnia szef polskiego rządu rozmawiał natomiast z delegacją członków Izby Reprezentantów USA, Demokratami i Republikanami, w tym z Kevinem McCarthym, liderem Republikanów.

„Po agresji Rosji na Ukrainę, w ramach wsparcia wschodniej flanki NATO, Stany Zjednoczone przysłały do południowo-wschodniej Polski dodatkowych 5 tys. żołnierzy z elitarnej 82. Dywizji Powietrznodesantowej Armii USA. Łącznie z tymi siłami, liczebność amerykańskich wojsk w Polsce przekracza 10 tys. żołnierzy. Dodatkowo, Amerykanie rozmieścili w Polsce dwie baterie zestawu Patriot” – stwierdzono w komunikacie KPRM.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (22)

dodaj komentarz
od_redakcji
Te całe sankcje to zostały nałożone na Rosję czy Polską, bo widzę że Rubel się sakramencko umacnia do złotówki że nie wspomnę że do pozostałego papieru też znacznie. Już kolejka około (20) płaci w rublach rosji. Złote ruble kupię albo inny bulion jedno uncjowy dobrze płacę
od_redakcji
Blomberg USA: Co najmniej 20 europejskich nabywców gazu otwiera konto „ruble za gaz” w Gazprombanku
od_redakcji odpowiada od_redakcji
Aktualności Bloomberga
12 maja 2022, 3:08 EDT

Dziesięciu kolejnych europejskich nabywców gazu otworzyło rachunki w Gazprombank SA, podwajając łączną liczbę klientów przygotowujących się do zapłaty w rublach za rosyjski gaz, zgodnie z żądaniem prezydenta Władimira Putina.

W sumie dwadzieścia europejskich firm otworzyło
Aktualności Bloomberga
12 maja 2022, 3:08 EDT

Dziesięciu kolejnych europejskich nabywców gazu otworzyło rachunki w Gazprombank SA, podwajając łączną liczbę klientów przygotowujących się do zapłaty w rublach za rosyjski gaz, zgodnie z żądaniem prezydenta Władimira Putina.

W sumie dwadzieścia europejskich firm otworzyło rachunki, a kolejnych 14 klientów prosiło o dokumenty potrzebne do ich założenia, powiedziała osoba, pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia poufnych spraw. Odmówił identyfikacji firm.

Europejscy nabywcy od tygodni walczą o to, jak mogą spełnić nakaz Putina dotyczący płacenia za rosyjski gaz w rublach od 1 kwietnia i nie narazić się na sankcje Unii Europejskiej nałożone na inwazję Putina na Ukrainę. W ramach nowego mechanizmu klienci muszą otworzyć dwa rachunki: jedno w walucie obcej, a drugie w rublach w Gazprombanku. Po odrzuceniu tych warunków przez Polskę i Bułgarię, pod koniec kwietnia Gazprom PJSC wstrzymał dopływ gazu do nich....
od_redakcji
Zdjęcie ilustracyjne z Polski przedstawia spotkanie dwóch przedstawicieli demonów świata krótko przed upadkiem finansowym zachodu. Obydwoje to przedstawiciele Żymian.Zdjęcie ilustracyjne z Polski przedstawia spotkanie dwóch przedstawicieli demonów świata krótko przed upadkiem finansowym zachodu. Obydwoje to przedstawiciele Żymian.
od_redakcji
Jak wskazałem tutaj kilka dni temu, pięć etapów żałoby:
Zaprzeczenie, złość, targowanie się, depresja, płacenie w rublach!!!
jan888
Posłuszny Mateuszek na tle swoich koszernych mocodawców. PIS, jako jedyny w Unii już zrzekł się rosyjskiego gazu i będzie teraz kupował gaz amerykański, o połowę droższy. A z panią Yellen rozmawiał zapewne o tym jak maksymalnie rozciągnąć konflikt na Ukrainie, aby jak najdłużej pompować portfele koszernym Amerykanom i okradać Polaków Posłuszny Mateuszek na tle swoich koszernych mocodawców. PIS, jako jedyny w Unii już zrzekł się rosyjskiego gazu i będzie teraz kupował gaz amerykański, o połowę droższy. A z panią Yellen rozmawiał zapewne o tym jak maksymalnie rozciągnąć konflikt na Ukrainie, aby jak najdłużej pompować portfele koszernym Amerykanom i okradać Polaków z pracy oraz oszczędności, pod fałszywymi pretekstami.
olmert
Jeleń urodziła się na Brooklynie w polskiej rodzinie żydowskiej. Jest bardzo prawdopodobne, że mogłaby konwersować z Morawetzky w jidisz :)
od_redakcji
Zdjęcie ilustracyjne przedstawia spotkanie dwóch przedstawicieli demonów świata krótko przed upadkiem finansowym zachodu. Obydwoje to reprezentanci "Żymian".
olmert
Oni od dziesięcioleci de facto sprawują rzeczywistą władzę wykonawcza w Stanach: Rubin, Grynszpan, Bernanke, Jeleń, Fuld, Blankfein, Dimon, Geithner, Mack, Miszkin ... "Inside Job" reż. Charles Ferguson.
faramir_z_gondoru
Wasal otrzymał kolejne instrukcje, jak skutecznie rozwalić własną gospodarkę.

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki