REKLAMA

Morawiecki: kraje V4 mówią jednym głosem ws. struktury wieloletnich ram finansowych

2019-09-12 17:54
publikacja
2019-09-12 17:54

Wszystkie kraje wyszehradzkie mówią absolutnie jednym głosem, jeśli chodzi o strukturę wieloletnich ram finansowych - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Kraje V4 poparły rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Szef polskiego rządu wziął udział w czwartek w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, w którym uczestniczyli też szefowie rządów Węgier Wiktor Orban, Słowacji Peter Pellegrini i Czech Andrej Babisz. Po półtoragodzinnej rozmowie w ramach V4 do premierów dołączyli szefowie rządów krajów Bałkanów Zachodnich: Serbii, Północnej Macedonii, Czarnogóry, Albanii, Bośni i Hercegowiny.

Mateusz Morawiecki podczas późniejszej wspólnej konferencji prasowej z szefami krajów V4 nawiązał do nowego rozdania w UE, m.in. jeśli chodzi o podział tek komisarzy. Przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła we wtorek kandydatów na komisarzy z przypisanymi do nich zadaniami. Przedstawiciel Polski, były europoseł PiS Janusz Wojciechowski, miałby objąć tekę komisarza ds. rolnictwa. Przedstawiciel Węgier, Laszlo Trocsanyi ma zostać komisarzem do spraw rozszerzenia UE. Ponadto przedstawiciele Czech i Słowacji mają zostać wiceprzewodniczącymi KE.

Jak mówił Morawiecki, sukcesu Grupy Wyszehradzkiej nie byłoby, gdyby kraje V4 nie działały razem. "Widać wyraźnie, jak kluczową rolę w tym podziale (tek) będzie odgrywać Grupa Wyszehradzka. Przede wszystkim zamilkły te głosy, które wskazywały na to, że V4 nie ma żadnego wiceprzewodniczącego, ponieważ mamy nie jednego, a dwóch (Czeszkę Vierę Jourovą i Słowaka Marosza Szefczovicza - PAP) wiceprzewodniczących. To ogromny sukces" – ocenił polski premier. Gratulując premierom Czech i Słowacji, że przedstawiciele ich krajów będą wiceszefami Komisji oświadczył, że "nasi bliscy, myślący bardzo podobnie do nas partnerzy w UE będą mieli bardzo silną reprezentację odpowiadającą za bardzo ważne obszary".

Morawiecki poinformował, że podczas spotkania w gronie V4 rozmawiano o wieloletnich planach finansowych. "Wszystkie kraje wyszehradzkie mówią absolutnie jednym głosem, jeśli chodzi strukturę wieloletnich ram finansowych, o to jak powinna być finansowana polityka strukturalna, polityka rolna" – mówił.

"Nie chcemy zmniejszać bezpieczeństwa żywnościowego Europy tylko je zwiększać, dlatego polityka rolna musi mieć odpowiednie finansowanie i zapewnimy wspólnie, pracując ramię w ramię, że takie finansowanie będzie" – podkreślił. Morawiecki akcentował też kwestię funduszy strukturalnych. Jak mówił, budowa dróg, połączeń energetycznych, kolejowych czy internetowych jest "niezwykle ważna dla rozwoju całego kontynentu". "Ten proces budżetowy negocjowania wieloletnich ram finansowych, który dopiero się rozpoczyna, na pewno będzie bardzo mocno zależny od tego, w jaki sposób V4, i szerzej, przyjaciele polityki spójności, będą prezentowali nasze stanowiska" – stwierdził Morawiecki.

Przypomniał jednocześnie, że 12 listopada w stolicy Czech odbędzie się spotkanie grupy przyjaciół spójności, by dyskutować o finansach.

Morawiecki mówił, że państwa Grupy Wyszehradzkiej zgadzają się, iż potrzebne jest wskazanie nowych źródeł finansowania unijnego budżetu, w tym podatek cyfrowy, które zapewnią fundusze na "sprawy związane z innowacjami czy polityką obronną".

Na spotkaniu poruszono też temat polityki klimatycznej. "I tutaj oczywiście opieramy się na konkluzjach, które do tej pory Rada Europejska uzgodniła, i to jest nasza podstawa, nasz fundament rozmów w tej sprawie. Polska nie miała po II wojnie światowej możliwości zbudowania swojego systemu energetycznego inaczej niż w oparciu o węgiel i dziś musimy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne wszystkim Polakom" - zaznaczył premier.

W tym kontekście premier Czech apelował o uznanie energii atomowej za "czystą", a premier Słowacji podkreślał, że należy akceptować specyfikę poszczególnych krajów.

Morawiecki, odnosząc się do spotkania szefów rządów krajów V4 z premierami państw Bałkanów Zachodnich, mówił, że była to kontynuacja Procesu Berlińskiego, który kilka miesięcy temu odbył się w Poznaniu. "Mocno potwierdziliśmy konieczność integracji krajów Bałkanów Zachodnich z UE. To jest bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa całego kontynentu, dla wypracowania odpowiednich mechanizmów zapobiegania dużym falom emigracji do Europy" – ocenił.

Kraje V4 oraz Bałkanów Zachodnich przyjęły w Pradze wspólną deklarację, w której m.in. podkreśliły poparcie dla integracji państw Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. Zwrócili także uwagę, że proces rozszerzania UE jest środkiem nie do przecenienia w osiągnięciu bezpieczeństwa, stabilności i rozwoju regionu. Rozszerzenie jest więc inwestycją w bezpieczeństwo kontynentu – napisano w deklaracji. Kraje wyszehradzkie zapewniły partnerów o chęci kontynuowania współpracy przy obronie granic. "Jako państwa Grupy Wyszehradzkiej chcielibyśmy powitać nowe państwa członkowskie w UE, dlatego wspieramy otwarcie negocjacji z państwami (Bałkanów Zachodnich) już w tym roku" - mówił słowacki premier, Peter Pellegrini na konferencji prasowej.

Morawiecki zwrócił także uwagę, że rozszerzenie jest również "pewną szansą", zarówno dla państw V4, jak i całej środkowej Europy na rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej, energetycznej, "w tym układzie południkowym". "Polityka nie lubi próżni. Jeśli my, Unia Europejska, nie wejdziemy z ofertą do państw Europy Południowej, państw Bałkanów Zachodnich, to już tam bardzo aktywne są państwa takie jak Rosja, Turcja czy Chiny" – zwrócił uwagę Morawiecki. Jak podkreślił, integracja UE z Bałkanami Zachodnimi jest w "interesie V4, w interesie Polski".

Premier podczas konferencji prasowej był pytany o nagranie, w którym przywódca Al-Kaidy wzywa do ataków terrorystycznych w związku z 11 września, m.in. na cele europejskie, oraz o to, jak to wezwanie ma się do polskiego "podejścia do bezpieczeństwa Europy w kontekście nielegalnej migracji".

"Nie zgadzamy się na dystrybucję migrantów według jakiegoś klucza brukselskiego, dlatego również staramy się doprowadzać poprzez nasze rozmowy z partnerami do poprawy sytuacji na Bliskim Wschodzie i wszystkie nasze państwa aktywnie uczestniczą w tym procesie" - powiedział szef polskiego rządu.

"Znane są również teksty, esemesy, maile grup terrorystycznych, z których wynika, że pieniądze na finansowanie ich działalności pochodzą z luk w procesie płacenia podatku VAT, czyli są to karuzele VAT-owskie. To dlatego w Polsce tak ostro zabraliśmy się za walkę z mafiami VAT-owskimi, również (po to), żeby poprawić sytuację budżetową, ale przy okazji warto podkreślić, że ktoś tych terrorystów finansuje" - dodał Morawiecki.

Słowacki szef rządu powiedział, że premierzy V4 uznali, że rozwiązanie problemu migracji nie może zostać oddane jedynie w kompetencje UE. "To musi być strategia ogólnoeuropejska" – stwierdził.

Z Pragi Piotr Górecki i Rafał Białkowski (PAP)

autor: Piotr Górecki, Rafał Białkowski

ptg/ rbk/ robs/ mam/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
drabio
Jeżeli chodzi o ramy budżetowe to nie zgadzam się odnośnie jedności bo Czesi, Węgry przechodzą powoli do innej ligi krajów krajów płatników netto do kasy UE Polska ma do nadrobienia w tej kwestii jakieś 5 lat więc tutaj interesy się rozejdą bo Babis raczej nie dołoży się do funduszy dla PL...

Sprytne zagranie
Jeżeli chodzi o ramy budżetowe to nie zgadzam się odnośnie jedności bo Czesi, Węgry przechodzą powoli do innej ligi krajów krajów płatników netto do kasy UE Polska ma do nadrobienia w tej kwestii jakieś 5 lat więc tutaj interesy się rozejdą bo Babis raczej nie dołoży się do funduszy dla PL...

Sprytne zagranie Klapouszka w sprawie gratulacji dla Czech i Słowacji bo tak na prawdę te kraje otrzymały lepsze stanowiska. Jeżeli chodzi o Wojciechowskiego to dostał jedna z najtrudniejszych komisji nie ma pewności czy będzie w stanie coś zmienić bez wsparcia innych krajów bez zaplecza. Najprawdopodobniej wpływ na kształt polityki rolnej będzie mail minimalny będzie tylko wykonawca i strażnikiem dyrektyw. Szkoda.
kris74keh
Bardzo groźna dla V4 jest ta Czeszka YOUROVA. Coś jak Mieszkowski z Nowośmiesznej tylko z realną władzą w Brukseli.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki