REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Morawiecki: Zostaliśmy zaproszeni do udziału w prywatyzacji na Białorusi

2016-10-24 18:51
publikacja
2016-10-24 18:51

Potencjalny udział polskich firm w prywatyzacji na Białorusi to przełomowy moment w historii naszych dwóch krajów - ocenił wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że uzgodniono listę białoruskich firm, o których kupno mogłyby się starać polskie przedsiębiorstwa.

fot. P. Tracz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Uzgodniliśmy listę przedsiębiorstw średnich i większych, ale również całkiem dużych, np. piątego banku na Białorusi, które potencjalnie mogłyby być przedmiotem sprzedaży - poinformował Morawiecki na briefingu prasowym przed wylotem z Mińska do Warszawy.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów przyznał, że nie jest powiedziane, iż od razu jakieś przedsiębiorstwa zostaną kupione przez polskie firmy, ale otwiera się tutaj bardzo ciekawe okno do współpracy. Podkreślił, że dzięki takiej prywatyzacji następuje przepływ potrzebnego know-how, a także tworzy się przestrzeń handlu wewnątrzgałęziowego. Chodzi o sytuację, gdzie dany kraj jednocześnie eksportuje i importuje podobne typy wyrobów.

Morawiecki zwrócił uwagę, że w eksporcie polskich towarów na Białoruś pomocne mogą być takie instytucje jak Bank Gospodarstwa Krajowego czy Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, które znają ten kraj. Według danych resortu rozwoju Polska jest trzecim partnerem handlowym Białorusi, trzecim eksporterem na Białoruś i dziewiątym inwestorem.

Wicepremier wskazał, że Białoruś, która przeżywa okres głębokich zmian, potrzebuje polskiego know-how, np. w sektorze ubezpieczeniowym (wymienił tu PZU) czy w sektorze bankowym. Przypomniał, że na białoruskim rynku jest sprawnie działający Idea Bank, należący do polskiego Getin Banku.

Polscy przedsiębiorcy pokazują, że potrafią sobie radzić na Białorusi w okolicznościach nie najłatwiejszych. Dzisiaj mogę powiedzieć, że te okoliczności będą zmienione na pewno i zmieniane w pozytywnym kierunku - przekonywał Morawiecki.

Polski wicepremier podkreślił, że jego wizyta w Mińsku, w czasie której spotkał się także z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką i premierem Andriejem Kabiakouem, była pełna nie tylko gościnności, ale też konkretów.

Jest wola rozwiązywania problemów, widziałem ją w trakcie każdego z tych spotkań - powiedział. Wskazał też, że rozwojem współpracy gospodarczej między Polską i Białorusią są zainteresowani sami przedsiębiorcy. Wskazał, że na zainaugurowane w poniedziałek w Mińsku XX Polsko-Białoruskie Forum Gospodarcze Dobrosąsiedztwo 2016 przybyło kilka razy więcej firm niż w poprzednich latach.

Ze względu na położenie geograficzne i sytuację polityczną Polska i Białoruś mogą być znakomitymi partnerami w tranzycie i w handlu z ogromnymi obszarami gospodarczymi - wskazał i podkreślił, że Polska może pomóc Białorusi wchodzić na rynki unijne, zaś Białoruś Polsce - na rynki Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Wicepremier Rusy przytoczył słowa polskiego rozmówcy o tym, że granica polsko-białoruska jest bramą Zachód-Wschód i Wschód-Zachód. Powinniśmy wykorzystać nasze położenie - zaznaczył.

Podsumowując obrady komisji, Rusy oświadczył, że dotyczyły one 15 bloków współpracy; przeanalizowano wszystkie możliwe kierunki: przemysł, budownictwo, przetwórstwo ropy naftowej, budowę maszyn, budownictwo. Podkreślił, że od początku 2016 r. obroty handlowe między naszymi krajami wzrosły o ok. 10 proc. w stosunku do poprzedniego roku i takie tempo należałoby utrzymać w kolejnych latach.

W tym roku nasze obroty handlowe przekroczą 2,5 mld dol., a w ciągu dwóch lat postawiliśmy sobie cel przekroczenia 4 mld dolarów - mówił białoruski wicepremier.

Wśród najważniejszych dziedzin współpracy Rusy wymienił rozwój infrastruktury i budowę korytarzy transportowych. Musimy być gotowi na wielkie projekty, takie jak Nowy Jedwabny Szlak - zaznaczył. Dodał, że odtąd obrady komisji będą się odbywać nie raz, lecz dwa razy w roku.

Obaj wicepremierzy mówili o tym, że niektóre kwestie sporne udało się rozwiązać już w trakcie poniedziałkowych rozmów. Ustaliliśmy też, że powstanie coś w rodzaju gorącej linii, hotline, która pozwoli nam reagować na bieżąco na jakiekolwiek nieprawidłowości - poinformował Morawiecki.

Wicepremier mówił też o rządowych instrumentach wsparcia eksportu. Ze strony polskiej zbudowaliśmy specjalne fundusze w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, Korporacji Ubezpieczeń Kredytowych. Są to instrumenty handlu międzynarodowego, które do tej pory nie były dostępne dla eksporterów, w tym na Białoruś, w takiej wysokości - 30 mld złotych. Białoruś jest już na trzecim miejscu wśród wszystkich krajów, które wspieramy przez instrumenty trade finance - instrumenty handlu zagranicznego- oświadczył.

Wcześniej, w trakcie rozmów z Morawieckim, premier Białorusi ocenił, że oba kraje robią duży krok w rozwoju wzajemnych relacji. Oświadczył, że Mińsk byłby zainteresowany sprzedażą do Unii Europejskiej energii elektrycznej pochodzącej z budowanej na Białorusi elektrowni atomowej w Ostrowcu. Polska mogłaby ją kupować dla siebie lub przesyłać dalej, do krajów UE - powiedział.

Kabiakou poprosił polskiego wicepremiera o pomoc w zorganizowaniu jeszcze w tym roku pełnowymiarowej rundy negocjacji z UE w sprawie warunków wstąpienia Białorusi do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Zaznaczył, że Białoruś nie chce wstępować do tej organizacji za wszelką cenę, ale obecnie jest dogodny moment i zainteresowana jest tym nie tylko sama Białoruś, ale także szereg państw członkowskich WTO.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ az/ ro/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (70)

dodaj komentarz
~cokolwiek
póki co bardziej wiarygodna i zagwarantowana lokalnym prawem była inwestycja w Amber Gold
~kk
sens inwestowania na Białorusi jest taki sam jak zwyklego inwestora w spółki energetyczne za rzadów pis. (jak ktos nie wie oco chodzi o prosze sprawdzic kursy z 12 miesiecy np pge. Tak jak Pis wyd...mał akcjonariuszy tak białoruś zrobi z polakami kase wezma potem jak ktos juz napisał znaconalizuja albo beda tak utrudniac sens inwestowania na Białorusi jest taki sam jak zwyklego inwestora w spółki energetyczne za rzadów pis. (jak ktos nie wie oco chodzi o prosze sprawdzic kursy z 12 miesiecy np pge. Tak jak Pis wyd...mał akcjonariuszy tak białoruś zrobi z polakami kase wezma potem jak ktos juz napisał znaconalizuja albo beda tak utrudniac az polacy sami sobie dadzą spokoj. Wiec Mati masz pare wolnych baniek - kupuj traktory czy co uwazasz ale panstwowej kasy w to nie mieszaj.
~Demis
Tak jak PO wydymała polski Naród, nie było nikogo na przestrzeni wieków
~menda
Baćka cienko piszczy, bo się boi, że go Putin przyłączy zielonymi ludzikami i zrobi z tego jakąś Republikę MałoRusów w obrębie nowego ZSRR. Dlatego się miota i kombinuje na wszelkie strony. Po prostu potrzebuje szmalu. Jednak gdy tylko poczuje się pewniejszy to zacznie kozaczyć i wszystko z powrotem znacjonalizuje ku Baćka cienko piszczy, bo się boi, że go Putin przyłączy zielonymi ludzikami i zrobi z tego jakąś Republikę MałoRusów w obrębie nowego ZSRR. Dlatego się miota i kombinuje na wszelkie strony. Po prostu potrzebuje szmalu. Jednak gdy tylko poczuje się pewniejszy to zacznie kozaczyć i wszystko z powrotem znacjonalizuje ku uciesze ludu. A durnym Polaczkom (chwilowa) radość. Już nas kiedyś PISiory wpakowały w trefną inwestycję, niejakie Możejki. Teraz ci idioci znowu kombinują, żeby wtopić gruby szmal na jakieś "słomiane" inwestycje rodem z Misia. Brakuje tylko, żebyśmy razem z Białorusią podbili świat samochodem elektrycznym albo śmigłowcem bojowym. Poza tym Ruscy na pewno też robiliby wszystko, żeby sabotować wszelkie polskie inwestycje tam. Dlatego jeśli ktoś ma pieniądze i chce inwestować w tym kraiku Baćki to droga wolna, ale niech ryzykuje swoje WŁASNE pieniądze. Natomiast państwowe molochy niech się trzymają od tego bantustanu z daleka, bo za kilka lat będzie płacz.
~paweł
No właśnie pieniądze to nie wszystko potrzebny jest kapitał ludzki i wiedza i myśle że na tym zależy Białorusi.
Tak działali/działają Chińczyki jednym z warunków inwestowania tam przez zachodnie firmy było/jest podzielenie się wiedzą i technologią z Chińskim partnerem a potem zachodnie firmy nie są już Chińczykom potrzebe.
~OGIEŃ
PROSTE PYTANIA
Jakiż to kraj pluł latami na BIAŁORUŚ , NA ŁUKASZENKĘ . Jakiż to kraj wysyłał swoich posłów i senatorów aby tam jątrzyli , no i przez kogo [ i w jakim celu ] była sponsorowana wielka białoruska k..wa [ teraz jakoś dziwnie zapomniana ] A.BORYS .
Honoru
PROSTE PYTANIA
Jakiż to kraj pluł latami na BIAŁORUŚ , NA ŁUKASZENKĘ . Jakiż to kraj wysyłał swoich posłów i senatorów aby tam jątrzyli , no i przez kogo [ i w jakim celu ] była sponsorowana wielka białoruska k..wa [ teraz jakoś dziwnie zapomniana ] A.BORYS .
Honoru nie macie pisowskie i peowskie kmioty
~pis_na_wieki
kupujemy na Białorusi? oby strategiczne branże a nie banki-bańki, dobry pomuysł, ale diabeł w szczegółach, czyli jak to w dobrej zmianie = spaprają szansę...
~crocodillo
Na bialorusi zauwazylem ze nie bylo Prezentacji w power poincie, czy o juz DOBRA ZMIANA
~Putinek
Oj Polacy Polacy, co za naród Marudziaży z Was..
Ciągle wsm źle niedobrze itp
Jak Angela by dogafała się z Łukaszenką to też było by źle jak Morawiecki tam pojechał też źle..
Oj biedoki z Was mózgowe.
~KOBRA
Dzień bez pomysłów jaśnie pana M. dniem straconym

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki