Morawiecki: Zbudujemy polskiego satelitę

Mamy ambicję zbudowania polskiego satelity, bliższe informacje w tej sprawie przekażemy za parę dni - ujawnił wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas debaty "Gazety Polskiej" oraz Fundacji Niezależne Media.

 

Morawiecki: Zbudujemy polskiego satelitę
Morawiecki: Zbudujemy polskiego satelitę (YAY Foto)

Debata poświęcona była nowym zasadom współpracy biznesu z władzami dla wzmocnienia polskiej gospodarki.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że polski rząd chce ułatwiać rozwój technologicznych innowacji, ale ich realizację pozostawia przedsiębiorcom. W ocenie wicepremiera, tworząc odpowiednie warunki do inwestycji, można do Polski przyciągnąć ogromne pieniądze.

"Jako rząd chcemy inspirować, ale to prywatne fundusze muszą się zająć wyszukiwaniem odpowiednich perełek na rynku i w nie inwestować" zapowiedział wicepremier.

Gowin: Musimy się włączyć w 4. rewolucję przemysłową

"Nie powinna już nas satysfakcjonować rola montowni Europy. Nie powinniśmy zatrzymywać się na tej fazie gospodarki imitacyjnej, chociaż wiemy doskonale, że trzon działalności gospodarczej to jest imitacja. W sensownej i mądrej imitacji nie ma nic złego, ale musimy mieć większe ambicje" - przekonywał Gowin.

Zdaniem wicepremiera, Polska musi włączyć się w "czwartą rewolucję przemysłową", rozumianą jako "personalizacja produkcji". Ma ją umożliwić rozwój techniki i oprogramowania, które na bieżąco wprowadza poprawki do produkcji. W opinii Gowina rewolucja przemysłowa będzie możliwa tylko przy intensywnym zaangażowaniu państwa, rozumianym jako tworzenie zamówień na innowacyjne produkty.

"Kluczowe dla powodzenia tych ambitnych planów jest postawienie na rozwój nauki. Szansą na skok gospodarczy jest niebywały wręcz postęp naukowy. Zmiany, które składają się na czwartą rewolucję przemysłową, są szybsze niż ktokolwiek mógł się spodziewać, może poza Stanisławem Lemem" - podkreślił.

Przypominając wielkie technologiczne skoki w historii, wicepremier wymienił zmiany, jakie dokonały się w Polsce w latach 90. - wprowadzenie płatności kartami czy przestawienie polskich mediów z technologii przestarzałych na nowoczesne w skali Europy.

(PAP)

sp/ szz/ zan/ dym/ woj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ~czar

Kiedy ten koles zrobi cos pożytecznego. Lepiej już było jak doil klientów w banku.

! Odpowiedz
2 2 ~kobieta_sukcesu

Nie ma jak innowacyjna gospodarka za tuska -"Horoskopy dla psów" i "wirtualne cmentarze".http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-05-11
-Unijne statystyki dotyczące innowacyjności nie pozostawiają złudzeń – Polska zajmuje w UE dopiero 26. miejsce (na 27. możliwych). Zamiast finansować badania i rozwój oraz wspierać rodzime firmy z branży high-tech, platformiane władze wydawały grube miliardy na strony internetowe z horoskopami dla psów i wirtualne cmentarze. Tvn24
- Staliśmy się innowacyjną pustynią w środku Europy, która odstaje nawet od takich państw jak Czechy czy Węgry.
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ocena-rzadow-po-psl-wystapienie-mateusza-morawieckiego,642818.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~tsed

co te facet bierze niech dilera

jarek sprawdz wyniki badań okresowych

! Odpowiedz
6 6 ~hahaha

I co jeszcze? Może statek kosmiczny? I wyślemy Morawieckiego z Kaczyńskim do innej galaktyki?

! Odpowiedz
0 3 ~jangor

pewnie krótko żyjesz. Ja widziałem na własne oczy jeżdżących rowerami Chińczyków i Wietnamczyków. Na skrzyżowaniu słychać było szum opon. Wyglądało zabawnie i żadnej kolizji. Uświadom sobie że to Europa nas hamuje bo sama grzęźnie. Wyjedź gdzieś dalej i zobacz te republiki bananowe jak sobie radzą. Wtedy stwierdzisz że Polska to republika kartoflana.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~Kruk

Oby tak dalej! Jestem z Wami!

! Odpowiedz
2 6 ~usunięty

Panie Ministrze, a ten satelita to jaką ma pełnić funkcje? łącznościowy ? szpiegowski? nawigacyjny? TV? Rozumiem że dopiero się pomyśli ważne ze ma być polski.
Dobrze że dzięki wysiłkowi Pana Ministra polska gospodarka za 5 lat osiągnie taki poziom technologiczny że zamiast produkcji półprzewodników jak to ma obecnie będziemy produkować całe przewodniki, później już tylko własny satelita. A w dalszej przyszłości kto wie atomowy lotniskowiec, broń jądrowa i polski system antybalistyczny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~PITT

To bedzie satelita kosmiczny - no co nie wiesz?

! Odpowiedz
2 2 ~sfdgs

dobra zmiana

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.