REKLAMA

Morawiecki: Wydamy ponad 100 mld dolarów na inwestycje infrastrukturalne w 10 najbliższych latach

2017-07-13 16:37
publikacja
2017-07-13 16:37

Polska w najbliższych 10 latach, a nawet w krótszym okresie, na inwestycje infrastrukturalne wyda ponad 100 mld dol. - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Chodzi o wydatki na żeglowność rzek, autostrady, kolej, Centralny Port Komunikacyjny i energetykę.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

"To ogromna szansa dla Polski i chińskich firm, żebyśmy razem kształtowali rzeczywistość gospodarczą między naszymi krajami" - powiedział wicepremier Morawiecki, otwierając w czwartek polsko-chińskie Forum Pasa i Szlaku ds. współpracy infrastrukturalnej.

Wyjaśnił, że chodzi o inwestycje związane z żeglownością rzek, wydatki na autostrady, na kolej, w tym szybką, Centralny Port Komunikacyjny oraz inwestycje energetyczne.

W Chińsko-Polskim Forum Inwestycji i Infrastruktury Logistycznej Pasa i Szlaku biorą udział zarówno przedstawiciele chińskiego biznesu, jak i polskich branż budowlanej, logistycznej, lotniczej i kolejowej.

Wicepremier Morawiecki mówił niedawno, że jeszcze w tym roku, a nawet szybciej - tego lata czy jesieni - może zapaść decyzja dotycząca lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Jak powiedział wówczas, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest "kluczową decyzją infrastrukturalną w najbliższych 10 latach".

Pytany o koszty powstania CPK, powiedział wtedy, że "najbardziej optymistyczne obliczenia mówią o 20-22 mld zł". "Zakładamy konserwatywnie 30, 33, 35 mld zł rozłożone na wiele lat, również z udziałem inwestorów prywatnych. Chcemy tutaj współpracować z dużymi dostawcami, wykonawcami tego typu projektów. Być może amerykańskimi, być może chińskimi, ale również zachodnioeuropejskimi. I z udziałem naszych wykonawców" - mówił Morawiecki. (PAP)

maja/ pad/ skr/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Rs
Swoje pieniądze możesz wydawać ale żebyś nas nie okradał. Ile characzy jeszcze ściągnięcie z nas złodzieje.
~leszek56
wynika 30mld/ rocz...mieszkanie+ , 500+. wojsko, ????????
che
jesteś pewien że nie będzie ?
~ecce
skąd pewność,że dożyjecie ?
~kotek
Ciekawe ile z tej puli trafi do morawieckiego i jego pisowskich kolesi na ich prywatne rachunki ?
~R3D3
Od II połowy 2015 roku słyszę same wielkie zapowiedzi i inwestycjach, projektach, rozwoju... A widzę tylko politykę w sprawie TK itp oraz modły i kłótnie s do tego często nieudolność i wstyd...
qqryk
Bankierzy chętnie pożyczą polaczkom nawet trylion dolarów, bo wiedzą, że uczciwie i ciężko pracujący Polacy wszystko wraz z odsetkami. Tak się doi, proszę państwa!
~Anty-PO
Panu Panie ministrze ludzie beda pomniki stawiac a dzieci beda sie o Panu w szkolach uczyc.
A o tej bandzien hanby rzeplinskich kasscie i mafii sadowo komorniczych wciaz pozostajacych bezkarnych wobec przesladowan spoleczenstwa.
Zapraszam do zapoznania sie z moim przyapdkiem osoby przesladowanej przez kasty Po sodowo komorniczych
Panu Panie ministrze ludzie beda pomniki stawiac a dzieci beda sie o Panu w szkolach uczyc.
A o tej bandzien hanby rzeplinskich kasscie i mafii sadowo komorniczych wciaz pozostajacych bezkarnych wobec przesladowan spoleczenstwa.
Zapraszam do zapoznania sie z moim przyapdkiem osoby przesladowanej przez kasty Po sodowo komorniczych mafii ze wzgledow politycznych.
qqryk
Dostałeś złotówkę za swoje pierdnięcie, ale proszę zapłać od niej podatek.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki