REKLAMA

Morawiecki: W planie dla Białorusi ułatwienia dla przedsiębiorców i fundusz stabilizacyjny

2020-09-17 12:14, akt.2020-09-17 13:08
publikacja
2020-09-17 12:14
aktualizacja
2020-09-17 13:08
fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W planie gospodarczym dla Białorusi znajdzie się m.in. otwarcie UE na białoruskich przedsiębiorców i powołanie funduszu stabilizacyjnego być może z udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformował w czwartek w Wilnie premier Mateusz Morawiecki.

"Ten plan zakłada zarówno z jednej strony powołanie funduszu stabilizacyjnego, być może z udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego i środków unijnych po to, żeby Białoruś i białoruska gospodarka mogły liczyć przez pewien czas na stabilizację, zwłaszcza jeśli chodzi o stabilność waluty i inne parametry finansowe, ale to także pewnego rodzaju otwarcie gospodarki".

"Trudno mówić na tym etapie o umowie stowarzyszeniowej, bo jeszcze za wcześnie, ale pewne przedstowarzyszeniowe ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej na terytorium państw członkowskich UE, otwarcie UE dla przedsiębiorców białoruskich, a także dla obywateli białoruskich, również ułatwienia wizowe" - dodał.

Wśród innych elementów planu, który zostanie przedstawiony na najbliższym szczycie UE, szef polskiego rządu wymienił wspólny unijny fundusz dla małych i średnich przedsiębiorców oraz wsparcie białoruskich przedsiębiorców, aby mogli w większym stopniu korzystać z jednolitego rynku.

Fundusz dla Białorusi - co najmniej 1 mld euro

Pytany o warunki, jakie powinny być spełnione, by fundusz został uruchomiony, i jaka kwota powinna się na niego złożyć, Morawiecki powiedział: "Fundusz powinien być znaczący, to znaczy taki, który w obecnej sytuacji białoruskiej gospodarki pozwoli ustabilizować oczekiwania inwestorów, perspektywy zaciągania nowych zobowiązań przez państwo białoruskie, a więc co najmniej wysokości jednego miliarda euro, co najmniej, na tym etapie".

Dodał, że dla rozwoju gospodarczego oprócz mechanizmów stabilizacyjnych "bardzo ważne jest otwarcie się na towary, usługi". "Dlatego Polska zaprasza dziś przedsiębiorców białoruskich, którzy chcą być ze swoją siedzibą na Białorusi, a świadczyć częściowo usługi z Polski, lub się relokować z różnych względów, także tych antywolnościowych, które są przez obecna władzę na Białorusi niestety stosowane".

Premier Litwy Saulius Skvernelis powiedział, że oba rządy mają zatwierdzony plany pomocy dla Białorusi, podając jako przykłady ułatwienia wizowe dla osób prześladowanych na Białorusi, program udzielenia im pomocy lekarskiej, a także stypendia dla studentów.

Zaznaczył, że decyzje w sprawie unijnych sankcji powinny być podejmowane po uzgodnieniach na poziomie regionalnym.

"Powinniśmy pomóc społeczeństwu białoruskiemu, ludziom, którzy chcą poczuć zalety zachodniej demokracji". Wyraził przekonanie, że obecny ruch obywatelski na Białorusi nie wygaśnie sam z siebie. "Białoruś już nie jest taka jak wcześniej" – dodał. Wyraził też nadzieję, że pomysły polskiego premiera na pomoc Białorusi znajdą poparcie w UE.

autor: Mateusz Roszak, Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
carlito1
Łatwo się rozdaje nie swoje pieniądze.
artureg
Brawo! Czekam na Białoruś w UE, to naród, który na to zasługuje.
ajwaj
to se poczekasz 1000 lat
Eurokolchoz potrzebny Bialorusi jak dziura w moscie
ajwaj
"Na Białorusi udowodnimy Komunistycznej Partii Chin, że nie jesteśmy słabnącym narodem"
Michalek Popmpeo

- po to ten przegrany juz cyrk.

SILNY naród (niby kal-boje) nie musial by niczego udowadniac,
krzyki "jestem wielki - podziwiajcie" to przypadek dla terapii
jes
Panie towarzyszu ewangelisto Morawiecki, zdecyduj się w końcu czy ta UE to taka dobra czy taka zła. Bo raz ją wychwalasz a za dwie minuty opluwasz.
barysza51
O co jest gra, czy chcemy zastąpić Rosję w ZBiR ?
bool
Cała afera z Białorusią to idealny temat zastępczy, nie tylko dla naszego pseudorządu...
wizytator
"oraz wsparcie białoruskich przedsiębiorców, aby mogli w większym stopniu korzystać z jednolitego rynku."
Taaa, już nasie kierowcy odczuli korzyść z jednolitego rynku kiedy chcieli konkurować tańszym przewozem. Jeszcze się Białoruś przekona że są równi i równiejsi w łunii.
barysza51
Nie do końca tak. Unia zadbała aby nasi kierowcy spali w motelach a nie w kabinach, nie ma się o co obrażać.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki