REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Morawiecki: UE powinna pomóc Polsce w eksporcie ukraińskiego zboża na Bliski Wschód i do Afryki

2022-05-20 12:15
publikacja
2022-05-20 12:15
Morawiecki: UE powinna pomóc Polsce w eksporcie ukraińskiego zboża na Bliski Wschód i do Afryki
Morawiecki: UE powinna pomóc Polsce w eksporcie ukraińskiego zboża na Bliski Wschód i do Afryki
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Unia Europejska powinna szybko dopomóc Polsce w rozbudowie rozwiązań infrastrukturalnych, po to, żeby zboże ukraińskie mogło być eksportowane do innych części świata, a zwłaszcza na Bliski Wschód i do Północnej Afryki. Od tego zależy pokój w tej części świata - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek w Warszawie z premierem Portugalii Antonio Costą.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, premierzy pytani byli o sytuację na rynku żywnościowym i eksport zboża z Ukrainy.

Szef polskiego rządu powiedział, że "brak eksportu zboża z Ukrainy to potężny problem na Bliskim Wschodzie, a także na północy Afryki. W niektórych krajach nawet 30 procent importu zboża pochodziło z Ukrainy". "Statki mają teraz bardzo utrudniony dostęp do Odessy, do innych portów, niemożliwy, również boją się wpływać na wody Morza Czarnego z oczywistych względów. Dlatego odpowiednią drogą do eksportu zboża ukraińskiego mogłaby być Polska" - dodał.

Podkreślił, że "Unia Europejska powinna szybko dopomóc Polsce w rozbudowie rozwiązań infrastrukturalnych, po to, żeby zboże ukraińskie mogło być eksportowane do innych części świata, a zwłaszcza na Bliski Wschód i do Północnej Afryki". W ocenie premiera "od tego zależy także pokój i spokój w tej części świata". Bo - jak tłumaczył - "jeśli to zboże tam nie dotrze, będzie bardzo wysoka inflacja w tamtych krajach, która może doprowadzić do zamieszek i buntów". "Grozi to bardzo niedobry scenariusz na jesień, na zimę tego roku, Polska jest w stanie pomóc, ale musimy mieć szybką reakcję ze strony Brukseli" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier Portugalii Antonio Costa powiedział, że "załamanie się łańcuchów dostaw artykułów żywnościowych, pandemia, inflacja i wzrost cen to problem na całym świecie". "Wydaje mi się, że wszystkie kraje europejskie powinny wesprzeć eksport zboża z Ukrainy" - mówił. Dodał, że "to ma znaczenie nie tylko dla nas, ale również dla krajów afrykańskich".

"Wczoraj w Bukareszcie rozmawiałem z ministrem transportu Rumunii na temat tego, jak Rumunia mogłaby wspierać w problemach z transportem zboża, również jeśli chodzi o dostawy do Polski" - powiedział. "Musimy doprowadzić do lepszej przepustowości i lepszej logistyki tych dostaw. Również Ukraina potrzebuje wsparcia finansowego, które będzie płynąć z eksportu zboża, tak więc i również pomocy logistycznej" - stwierdził premier Costa.

W momencie wybuchu wojny Ukraina była jednym z największych eksporterów pszenicy i kukurydzy na świecie. (PAP)

Autor: Olga łozińska, Grzegorz Bruszewski

oloz/ gb/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (18)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Drodzy forumowicze, nie posądzajcie o zdradę Pinokia. On od zawsze dba o swój naród, swój, nie nasz.
jan888
To jest właśnie styl bolszewickiego myślenia Morawieckiego - zamiast stworzyć warunki do eksportu zboża przez firmy, wolną konkurencję, to problemami rynkowymi ma zajmować się Unia, Polska, a najlepiej sam PIS. Wszystko ma być planowane i realizowane centralnie, a kapitalizm i konkurencja to zło.
chenoch
O Polskę nigdy tak nie dbał jak o interes Ukrainy i to koszem Polski.
men24a
Przecież przez 6 lat wstawania z kolan słyszałem jak wszystko budują. Obajtek aż 40 nieruchomości ma. Znów szuka pomocy w unii a kupuje wszystko bez przetargu i po każdej cenie w USA, może tam poszukać pomocy ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Przecież on nie robi tego po to by cokolwiek uzyskać z UE. Wie doskonale jak niska jest nasza pozycja. To kolejna zagrywka tylko i wyłącznie na potrzeby krajowego grajdołka i twardego elektoratu tzw betonu
salad77
byłaby okazja zbudować linie kolejowe o normalnym rozstawie osi na Ukrainie, żeby mogli wreszcie zerwać ze wschodnim standardem i móc powoli się integrować z UE
olmert
Do czasu rozruchów na €-majdanie Ukraina za Janukowycza była bardzo ściśle powiązana gospodarczo z Rosją. Te rozruchy i usunięcie Janukowycza przemocą zmieniło bardzo wiele dla Ukrainy.
jarunia
Mateusz lepiej poproś o pomoc Putina, prędzej pomoże niż Niemiec czy Francuz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki