REKLAMA

Morawiecki: Tak długo, jak będę premierem, Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie

2021-06-25 13:36, akt.2021-06-25 15:17
publikacja
2021-06-25 13:36
aktualizacja
2021-06-25 15:17

Tak długo, jak ja będę premierem, Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie; ani złotówki, ani euro, ani dolara - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany w piątek o wpisy szefa MSZ Izraela Jaira Lapida dotyczące polskiej noweli Kodeksu postępowania administracyjnego.

Morawiecki: Tak długo, jak będę premierem, Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie
Morawiecki: Tak długo, jak będę premierem, Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie
/ Kancelaria Premiera RP

Chodzi o uchwaloną w czwartek wieczorem ustawę, zgodnie z którą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. W głosowaniu w Sejmie nowelizację poparło 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu.

W czwartek wieczorem szef MSZ Izraela Jair Lapid napisał na Twitterze, że "polski parlament uchwalił dziś ustawę uniemożliwiającą zwrot mienia żydowskiego lub rekompensaty za nie ocalałym z Holokaustu i ich potomkom". Dodał, że "nie zamierza milczeć w obliczu tego prawa". "To jawne i bolesne pogwałcenie praw ocalałych z Holokaustu i ich potomków. To nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co stało się w Polsce podczas Holokaustu" - napisał Lapid. Szef izraelskiej dyplomacji podkreślił w serii trzech tweetów, że nowe polskie prawo "jest niemoralne i poważnie zaszkodzi stosunkom międzypaństwowym".

O wypowiedzi Lapida spytany został w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. "Stosowne oświadczenie polskiego MSZ zostało przedstawione. Ja mogę tylko powiedzieć, że tak długo, jak ja będę premierem, to Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie. Ani złotówki, ani euro, ani dolara" - zapewnił szef rządu.

Wcześniej tego dnia oświadczenie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Podkreśliło w nim, że Polska z niepokojem odnotowuje wypowiedzi strony izraelskiej dotyczące nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Wypowiedzi te wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa - oświadczył MSZ.

"Polska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za Holocaust, który był zbrodnią popełnioną przez okupantów niemieckich m.in. na obywatelach polskich narodowości żydowskiej. Ofiarami zbrodni niemieckich były miliony obywateli II RP" - podkreślono w oświadczeniu.

Jak wskazano, nowelizacja Kpa wynika z konieczności wprowadzenia do systemu obowiązującego prawa, wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 maja 2015 r. "Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodna z zasadą demokratycznego państwa prawnego jest sytuacja, gdy istnieje możliwość stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej wydanej z rażącym naruszeniem prawa bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych" - podkreślono.

"Przyjęcie ustawy przez Sejm RP w związku z wykonaniem wskazanego orzeczenia TK stanowi prawną konsekwencję wyroku i jest obowiązkiem władz. Zgodnie z wydanym orzeczeniem TK ustawodawca ustanowił granicę czasową dochodzenia stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnych. Przyjęta ustawa wprowadza ograniczenie do 30 lat okresu, w którym możliwe jest stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej z uwagi na wydanie jej z rażącym naruszaniem prawa" - napisał resort dyplomacji.

W oświadczeniu MSZ podkreśla ponadto, że "u podstaw nowelizacji tej ustawy leży potrzeba zapewnienia zaufania obywateli do państwa i realizacji zasady pewności prawa". "Możliwość podważenia decyzji władz publicznych nie może być nieograniczona czasowo. Taka sytuacja powoduje powstanie niepewności co do istniejących stosunków prawnych i wywołuje wrażenie tymczasowości decyzji" - wskazano.

Uchwalona w czwartek nowelizacja wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. TK orzekł, że przepis Kpa w obecnym brzmieniu - pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji - jest niekonstytucyjny.

W związku z tym w nowelizacji zapisano, że nie stwierdzałoby się nieważności takiej decyzji, jeśli "od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne". W takiej sytuacji można byłoby jednak orzec, iż decyzję wydano z naruszeniem prawa. Natomiast, jeśli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło 30 lat, to w ogóle nie byłoby wszczynane postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w nowelizacji do spraw administracyjnych niezakończonych przed dniem wejścia w życie zmiany stosowałoby się przepisy w nowym brzmieniu. Z kolei postępowania wszczęte po upływie 30 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji i niezakończone przed dniem wejścia w życie zmiany zostałyby umorzone z mocy prawa.

Departament Stanu USA apeluje o wstrzymanie nowelizacji

Rzecznik resortu dyplomacji USA Ned Price wezwał w piątek Polskę do wstrzymania prac nad nowelizacją kodeksu postępowania administracyjnego, która wywołała wcześniej gwałtowną reakcję Izraela. Ocenił, że prawo jest krokiem w złym kierunku w kwestii zwrotu mienia żydowskiego.

"Wierzymy w znaczenie rozwiązania spraw restytucji z czasów Holokaustu, by zapewnić równość i sprawiedliwość dla wszystkich ofiar. Wczorajsza decyzja polskiego parlamentu była krokiem w złym kierunku. Wzywamy Polskę, by nie posuwała tej ustawy do przodu" - napisał w piątek na Twitterze Price.

Wcześniej niepokój w związku z projektem nowelizacji wyrażał charge d'affairs amerykańskiej ambasady w Warszawie Bix Aliu w liście do marszałek Sejmu.

Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Mateusz Roszak

sdd/ mro/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (58)

dodaj komentarz
xiven
to jest właśnie ten problem L-logiki potomek dochodzi do wniosku że nalezy mu się kamienica w polsce, popierając swoje zdanie naciąganą podstawą prawną

osoba myśląca w stylu L jest zainteresowana tylko i wyłącznie odnoszeniem indywidualnych korzyści za pomocą prymitywnych narzędzi jakim jest prawo

moralność nie występuje
to jest właśnie ten problem L-logiki potomek dochodzi do wniosku że nalezy mu się kamienica w polsce, popierając swoje zdanie naciąganą podstawą prawną

osoba myśląca w stylu L jest zainteresowana tylko i wyłącznie odnoszeniem indywidualnych korzyści za pomocą prymitywnych narzędzi jakim jest prawo

moralność nie występuje w słowniku osoby myślącej w stylu L

ciąg przyczynowo skutkowy że własność powinna wynikać z zapracowania również osoba L-logiczna nie rozumie albo celowo ignoruje
max5000
W tej sprawie popieram rząd. Nie życzę sobie żeby rząd z moich podatków płacił organizacjom żydowskim za kamienice, które Niemcy zniszczyli a potem Polacy odbudowali po wojnie. Już i tak dużo kamienic w Warszawie dzięki Waltzowej dostało się w niepowołane ręce dzięki dzikiej reprywatyzacji, gdzie pojawiali się 120 letni spadkobiercy W tej sprawie popieram rząd. Nie życzę sobie żeby rząd z moich podatków płacił organizacjom żydowskim za kamienice, które Niemcy zniszczyli a potem Polacy odbudowali po wojnie. Już i tak dużo kamienic w Warszawie dzięki Waltzowej dostało się w niepowołane ręce dzięki dzikiej reprywatyzacji, gdzie pojawiali się 120 letni spadkobiercy i wyrokiem polskich sądów dostawali prawo do kamienic a Polacy tracili dach nad głową. Dziś zniszczono pomniki żydowskie w Białymstoku więc pewnie teraz wywiady innych państw może nawet USA i Izraela będą chciały nas oczernić by na świcie pisano że Polacy to naród antysemitów współodpowiedzialnych za holocatust. Jak silne jest lobby żydowskie widzimy po zaangazowaniu USA i Bidena.
tomitomi
''' Tak długo, jak będę premierem, Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie '''

Zdrowa , piękna deklaracja ! - mimo ,że nie popieram PiS ,,,
300_pala
Czyli Polacy którym komuna zabrała nieruchomosci też nic nie dostaną. Vateuszesk zasłonił się Żydami mimo ze to tylko 15 procent roszczeń
prs
Zydowskie "podziekowanie" za polska goscinnosc, za setki lat mozliwosci spokojnego zycia na terenie Polski, za ukrywanie, pomoc pod grozba kary smierci podczas 2WŚ..

Na cala wiecznosc mam nadzieje Polacy wyrobili sobie prawdziwa opinie na temat Zydow.

jkl777
Ale jakie podziekowanie? Obywatel Polski chce odzyskac swoja ukradziona wlasnosc. WYSTARCZY NIE KRASC.
prs odpowiada jkl777
Do szkoly, lub psychiatry, jezeli uwazasz ze Panstwo Polskie, 2RP czy 3RP, ma cos wspolnego z ewentualna utrata tych majatkow.

WYSTARCZY ZNAC HISTORIE.
jpelerj odpowiada prs
Tak. Zwłaszcza tę o Jedwabnem.
1984 odpowiada jpelerj
A znasz historię o zdarzeniach w Jedwabnem? Tę prawdziwą popartą dogłębnymi badaniami terenu? Nie znasz, bo Żydzi zabronili badań. Dlaczego skoro ich zdaniem wszystko jest jasne? Może dlatego, ze im wiecej łusek z mauzera tym trudniej będzie wciskać kit o odpowiedzialnosci Polaków. Trudno znaleźć tylu głupców uwierzą, że w czasie A znasz historię o zdarzeniach w Jedwabnem? Tę prawdziwą popartą dogłębnymi badaniami terenu? Nie znasz, bo Żydzi zabronili badań. Dlaczego skoro ich zdaniem wszystko jest jasne? Może dlatego, ze im wiecej łusek z mauzera tym trudniej będzie wciskać kit o odpowiedzialnosci Polaków. Trudno znaleźć tylu głupców uwierzą, że w czasie okupacji Polacy mogli swobodnie obnosić się z karabinami.

Powiązane: Izrael

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki