Morawiecki: Rząd proponuje program budowy 22 mostów na rzekach

Rząd przygotował program budowy 22 mostów m.in. na Wiśle, Odrze, Bugu, Pilicy i Warcie, w miejscach, gdzie są długie odcinki rzek bez mostów - poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Łukasz Jóźwiak / GDDKiA)

"Przygotowaliśmy specjalny program budowy mostów" - powiedział Morawiecki. "Zaproponujemy program budowy 22 mostów. To będą mosty na Wiśle, na Odrze, na Bugu, na Pilicy, Warcie, w wielu miejscach Polski" - poinformował. Wyjaśnił, że mosty powstaną zwłaszcza tam, gdzie są długie odcinki rzek bez mostów.

Zaznaczył, że Polska ma piękne tradycje i znakomitych inżynierów specjalizujących się w sztuce budowy mostów. "My chcemy budować mosty również po to, żeby przede wszystkim łączyć Polskę (...), chcemy tworzyć szanse do rozwoju dla mniejszych ośrodków, dla ośrodków powiatowych. A tutaj mosty są w szczególności potrzebne" - podkreślił.

Dodał, że przez poprzednie 25 lat mieliśmy do czynienia z rozwojem niezrównoważonym, gdzie wielkie aglomeracje rozwijały się szybciej.

Koszt to 2,3 mld zł

Rząd chce w ciągu kilku lat wybudować około 20 przepraw mostowych, których koszt wyniesie ok. 2,3 mld zł - poinformował minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że inwestycja będzie finansowana z funduszu dróg lokalnych, który zostanie utworzony jesienią.

"Chcemy wybudować ok. 20 priorytetowych przepraw mostowych, których szacowany koszt to 2,3 mld zł" - powiedział na konferencji prasowej Kwieciński.

"Zostaną one wybudowane w 9 województwach na 8 rzekach" - dodał. Zaznaczył, że program będzie realizowany do 2025 r. Morawiecki powiedział, że mostów będzie 22. "Finansowany będzie z funduszu dróg lokalnych, który utworzymy jesienią" - dodał.

W kwietniu Morawiecki zapowiedział, że jesienią powstanie fundusz na drogi lokalne o wartości "przynajmniej 5 mld zł". (PAP Biznes)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/ pud/ osz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 niepelnosprawny_org

to bedzie najwiekszy elektorat dla PIS, i potrzeba mostow i lludzi najbardziej to zjednuje i przyciaga...

! Odpowiedz
5 19 ajwaj

Chcemy, bedziemy, zrobimy jak z VATem :)
Od 30 lat jak Magdalenka sie sypie ta sama mantra

! Odpowiedz
14 31 wladimir_wladimirowicz

Wreszcie program który naprawdę połączy ludzi.

! Odpowiedz