REKLAMA

Morawiecki: Praca Ukraińców może być wielką wartością dodaną w polskiej gospodarce

2022-05-03 07:47
publikacja
2022-05-03 07:47
Morawiecki: Praca Ukraińców może być wielką wartością dodaną w polskiej gospodarce
Morawiecki: Praca Ukraińców może być wielką wartością dodaną w polskiej gospodarce
fot. Wolfgang Rattay / / Reuters

Praca Ukraińców może być wielką wartością dodaną w gospodarce; nieprawdą jest, że Ukraińcy mają lepszy dostęp do wielu usług publicznych, czy to w zakresie edukacji, czy służby zdrowia, czy rynku pracy, niż Polacy - mówi premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem "Gazeta Polska".

Całość wywiadu ukaże się w najnowszym numerze tygodnika "Gazeta Polska", który pojawi się w sprzedaży w środę. Fragmenty rozmowy z szefem rządu zostały opublikowane we wtorek.

Szef rząd wyliczył, że mamy w tej chwili w Polsce nawet ponad 2,5 miliona uchodźców, w 90 proc. to kobiety i dzieci, część z nich to osoby starsze. Razem z Ukraińcami, którzy wcześniej pracowali u nas, to ponad 3,5 miliona.

Premier ostrzega przed fake newsami

W tym kontekście premier ostrzegł przed fake newsami, dotyczącymi uchodźców, rozpowszechnianymi przez rosyjską piątą kolumnę. "Warto mieć na uwadze, że ci Ukraińcy także pracują dla Polski. Bo przecież są u nas ugrupowania, także po stronie prawicowej, które starają się zniechęcić Polaków do tego patriotycznego, obywatelskiego wysiłku, z którym mamy do czynienia" - powiedział.

Wskazał, że są "to ludzie, którzy prowadzą często wojnę informacyjną, produkują fake newsy, tak jakby działali na zlecenie Putina". "Np. nieprawdą jest, że Ukraińcy mają lepszy dostęp do wielu usług publicznych, czy to w zakresie edukacji, czy służby zdrowia, czy rynku pracy, niż Polacy" - podkreślił szef rządu.

"Polska gospodarka potrzebuje rąk do pracy"

Zauważył również, że polska gospodarka potrzebuje w tej chwili rąk do pracy. "Chciałbym zwrócić uwagę, że dziś mamy najniższy poziom bezrobocia w historii III RP" - powiedział premier.

"Gdy spotykam się z przedsiębiorcami, to pierwsze zdanie w tych rozmowach brzmi: potrzebujemy rąk i głów do pracy. Dlatego praca Ukraińców zamieszkujących w Polsce może być wielką wartością dodaną w naszej gospodarce" - podkreślił Morawiecki.

"Dzisiaj na polskich budowach, ze względu na to, że wielu ukraińskich mężczyzn wyjechało na wojnę, spełniając swój wielki, patriotyczny obowiązek wobec suwerennej Ukrainy, zaczyna brakować pracowników" - zauważył szef rządu.

"Ale najważniejsze: pamiętajmy, że obrona Ukrainy, to także obrona Polski" - przekonywał. "Na tamtych szańcach, Ukraińcy walczą za nas. Jesteśmy im winni wdzięczność. Dlatego cieszę się, że niemal wszyscy Polacy przyjęli potrzebujących wsparcia uchodźców wojennych z otwartymi sercami zgodnie z zasadą: gość w dom, Bóg w dom" – powiedział premier. (PAP)

dka/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (90)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
podatnik-
Nie będzie wartością dodaną bo nie ma kto pracować. Przecież do nas przyjechało 2 mln ale są to dzieci, matki i emeryci. Są to w większości ludzie bogaci i byle jakiej pracy nie wezmą. TO kto z tej trójki ma być tą wartością? Wartość dodana walczy za wolność Ukrainy!
trooper
Tutaj się z Morawieckim zgadzam. Od lat wyludniajaca się Polska dostała właśnie zastrzyk siły roboczej. Szok trzeba zaabsorbować, ale długoterminowo dla gospodarki to bardzo dobra sytuacja.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bt5
Banialuk pana premiera ciąg dlaszy. Nie uchodzcy nie sa i nigdy nigdzie nie byli wartością dodaną bo własnie kobiet i dzieci nie da się specjalnie zatrudnic. A jęsli chodzi o mężczyzn to panowie gastarbajterzy pojechali na nastojaszczyj zapad który wprawdzie coraz cieniej piszczy ale nie jest jednak tak daremny jak Polska. Ostatnio Banialuk pana premiera ciąg dlaszy. Nie uchodzcy nie sa i nigdy nigdzie nie byli wartością dodaną bo własnie kobiet i dzieci nie da się specjalnie zatrudnic. A jęsli chodzi o mężczyzn to panowie gastarbajterzy pojechali na nastojaszczyj zapad który wprawdzie coraz cieniej piszczy ale nie jest jednak tak daremny jak Polska. Ostatnio opustoszały zakłady i budowy z panów Ukraińców zarobkowych gdyż PLN słabnie. A dodatkowo mocno poszły koszty utrzymania w Polsce , i jeszcze na domiar dla nich złego firmy wycinaja nadczasy czyli nadsgodziny. Więc cała impreza z zarobkiem w Polsce robi się bezprzedmiotowa.
darius19
czytajac komentarze widze m.in. objawy "analfabetyzmu" akonomicznego i podsycania nastrojow antyukrainskich przez trolli.
1. Ile by klient zaplacil za kawe podana przez kelnerke ukrainska i o 30% drozsza kelnerkę polską?
2. Inflacja objawia sie wzrostem plac i cen. To jest kolo zamkniete. I niestety przerwanie go
czytajac komentarze widze m.in. objawy "analfabetyzmu" akonomicznego i podsycania nastrojow antyukrainskich przez trolli.
1. Ile by klient zaplacil za kawe podana przez kelnerke ukrainska i o 30% drozsza kelnerkę polską?
2. Inflacja objawia sie wzrostem plac i cen. To jest kolo zamkniete. I niestety przerwanie go to stop wzrostowi plac. Wiara ze panstwo da/rozda jest zludna.
3. Ekonomia jest "bezlitosna" co widzimy na przykladzie prezesa NBP, ktory drukowal pieniadz bez pokrycia i mowil ze to nic. Teraz przychodzi rachunek
4. Ruskie trolle bardzo aktywne ostatnio.
trolley
Uspokój się Ukraińcu. Polska gospodarka już hamuje między innymi za sprawą embarga które tutaj tak wychwalasz pod niebiosa. Będziecie wracać masowo bo Polakom będzie się ciężko tutaj utrzymać a wam tym bardziej. Nie. Polska nie potrzebuje taniego pracownika z Ukrainy. Polska potrzebuje zamówień z Niemiec + inne kraje Unii i produkcji Uspokój się Ukraińcu. Polska gospodarka już hamuje między innymi za sprawą embarga które tutaj tak wychwalasz pod niebiosa. Będziecie wracać masowo bo Polakom będzie się ciężko tutaj utrzymać a wam tym bardziej. Nie. Polska nie potrzebuje taniego pracownika z Ukrainy. Polska potrzebuje zamówień z Niemiec + inne kraje Unii i produkcji przeniesionej z Niemiec + inne kraje z Unii. Bez Niemiec + innych krajow Unii lądujemy tam gdzie wy byliście przed wojną.
qart
Jeśli mają pracować ( to dobrze) to skończcie z zasiłkami dla nich.
bt5
Jakimi zasiłkami ? 300 zł jednorazowo i 500+ na dziecko to całe zasiłki w Polsce dla nich . Te 1200 miesięcznie to dla goszczących.
trolley odpowiada bt5
Tylko pomnóż to x 2-3mln (ciężko powiedzieć bo liczba wszystkich Ukraińców to jakieś celowe tabu w tym kraju i nigdzie nie ma danych wyrażonych wprost). Zapomniałeś tez o kapitale opiekuńczym 12k.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki