REKLAMA

Morawiecki: Powinny być ostre sankcje wobec Rosji

2020-09-08 07:55
publikacja
2020-09-08 07:55
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

Przypadek Aleksieja Nawalnego jest bardzo smutnym przykładem na to, jak Rosja traktuje swoich obywateli i przywódców opozycji; w tej kwestii potrzebne jest nie tylko potępienie, ale też bardzo ostre sankcje - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla TV Bloomberg.

Szef polskiego rządu był pytany o to, jak zamierza przekonać Niemcy, aby porzuciły projekt budowy gazociągu Nord Stream 2. Premier Mateusz Morawiecki nawiązał m.in. do wypowiedzi niemieckich polityków, w tym minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer i wysokich rangą polityków CDU Armina Lascheta i Friedricha Merza.

"Uważam, że decydenci zmienią swoje decyzje. Już właściwie przyznali, że (Nord Stream 2) to projekt polityczny, ponieważ bez politycznego zaangażowania projekt ten już zostałby porzucony" - powiedział premier w wywiadzie wyemitowanym we wtorek, a przeprowadzonym dzień wcześniej na marginesie forum konferencji na temat bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Warszawie.

Według niego ostatnie wydarzenia na Białorusi i próba otrucia Nawalnego powinny być ostrzeżeniem dla Niemiec w kwestii stanowiska tego kraju i UE w sprawie Nord Stream 2. "Odnosząc się do ostatnich wydarzeń na Białorusi, gdzie (prezydent Rosji Władimir) Putin wyraźnie grozi interwencją, i to, co zrobił Nawalnemu, to powinien być ostatni dzwonek alarmowy dla Niemiec w kwestii stanowiska Niemiec i UE odnośnie do Nord Stream 2" - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier RP przyznał, że projekt ten "jest bardzo niebezpieczny dla Ukrainy, ponieważ (Ukraińcy) zostaliby całkowicie odcięci od opłat tranzytowych i od możliwości tranzytu (gazu)". "Ukraińcy mają system gazociągów, który został zbudowany, żeby przesyłać gaz do Europy Zachodniej" i ominięcie go "byłoby dla nich olbrzymim ciosem" - podkreślił szef polskiego rządu.

Jak wskazał, jednocześnie "po raz pierwszy mielibyśmy do czynienia z sytuacją, że rosyjscy żołnierze, Rosja byliby w stanie przejść przez każde terytorium na Wschodzie, ponieważ nie będą już zależni od systemu gazociągów".

Morawiecki o złotym: Nie interweniujemy

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się również do sytuacji gospodarczej w Polsce. Nie interweniujemy na rynku w czasach takich jak obecne, w sytuacji "nieoczekiwanego rozwoju wydarzeń", ale polski bank centralny tego nie wyklucza - powiedział. Narodowy Bank Polski "nie wyklucza interwencji, to się dzieje, gdy polski złoty słabnie wobec franka szwajcarskiego, co jest ważną kwestią w polskiej gospodarce" - wskazał polski premier.

Ale "w ogóle nie przejmujemy się obecnym poziomem złotego" - zastrzegł. "To dobre dla stabilności naszej gospodarki, dobre dla naszego przemysłu eksportowego, a jednocześnie ma potencjał do dalszego wzmocnienia" - dodał.

Na Twitterze Bloomberg zamieścił część wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim, w którym polski premier zaznacza, że nie martwi go słaba złotówka. Jak zauważył, polski złoty może się umocnić, ponieważ gospodarka wychodzi z kryzysu związanego z koronawirusem szybciej, niż oczekiwano.

Premier powiedział, że według danych Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska będzie miała jedną z najmniejszych recesji w Unii Europejskiej. "Wcześniejsze szacunki mówiły o (recesji na poziomie) ok. 4,6 proc. PKB, a teraz wstępne wskazania mogą być lepsze - ok. 3,5 proc." - powiedział premier Morawiecki. (PAP)

cyk/ akl/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (28)

dodaj komentarz
jpeterj
Brawo dla meryta!

Wreszcie wiemy pod iloma nickami produkuje się troll anna_domagalczyk. Dłuuuga lista ;)
karbinadel
Ja tu byłem, zanim jeszcze twoi pracodawcy z tzw. dobrej zmiany dorwali się do koryta. A poprzedniej ekipy też bynajmniej nie chwaliłem - aczkolwiek obecna władza bije wszelkie rekordy niekompetencji i nepotyzmu
wizytator
Na jakiej zasadzie działaja negatywne oceny? W sensie łapy w dół. Czy są to boty, ferma troli, czy matactwo po stronie Bankiera?
anna_domagalczyk
Ferma trolli głownie. Chodzą stadami przy artykułach gdzie wymieniany jest rząd. Boty to raczej są tu testowane.
marianpazdzioch
Boty. Mają spisane wraże nicki i w kilka minut nabijają ile tam chcą tych łapek. Ten co to obsługuje, jest tak ograniczony, że niedawno wysypał się i sam wkleił tutaj całą listę.
ajsa odpowiada anna_domagalczyk
Sama jesteś trollem.
andregru odpowiada ajsa
uderz w stół, a nożyce się odezwą - sytuacja, gdy wspomina się o kimś nieokreślonym, a jakaś osoba reaguje, mimo, że wprost jej nie wskazano
meryt odpowiada anna_domagalczyk
anna_domagalczyk "Ferma trolli głownie."

Szerokie grono kmentatorów:
anna_domagalczyk
killgore
mikroprzedsiebiorca
sammler
bt5
jes
samsza
chudyjakszkapa
fakty
obiektywny_komentator
specjalniezarejestrowany2
marianpazdzioch
anty12
sturmbannfuhrer_brunner
wektorwg
drzaraza
znawca_wszystkiego
pstrzezek
marxs
gregzacha
karbinadel
jarekzbyszek
onlyv8engine
carlito1
mmonline420
antykomuch
mareknast
wyrobnik
anna_domagalczyk "Ferma trolli głownie."

Szerokie grono kmentatorów:
anna_domagalczyk
killgore
mikroprzedsiebiorca
sammler
bt5
jes
samsza
chudyjakszkapa
fakty
obiektywny_komentator
specjalniezarejestrowany2
marianpazdzioch
anty12
sturmbannfuhrer_brunner
wektorwg
drzaraza
znawca_wszystkiego
pstrzezek
marxs
gregzacha
karbinadel
jarekzbyszek
onlyv8engine
carlito1
mmonline420
antykomuch
mareknast
wyrobnik
1984
jkl777
krrzysiek2
grab
shadow_xx
andregru
keks
trybuch
masekrut555
1a2b
krokus12
_jasko
andrzejsebastiand
mknowak
iluminata
khh
ameba1
rob2005
tytush
tergal
xiven
konik_garbusek
londonern
pluto85md
r2c3po
sel
suweren20
langdon25
ziemniak1
smallsaver

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki