REKLAMA

Morawiecki: Ponad 100 mld dol. na inwestycje infrastrukturalne w 10 najbliższych latach

2017-07-13 20:22
publikacja
2017-07-13 20:22

Polska w najbliższych 10 latach, a nawet w krótszym okresie, na inwestycje infrastrukturalne wyda ponad 100 mld dol. - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Chodzi o wydatki na żeglowność rzek, autostrady, kolej, Centralny Port Komunikacyjny i energetykę.

fot. Piotr Malecki / / Napo Images

"To ogromna szansa dla Polski i chińskich firm, żebyśmy razem kształtowali rzeczywistość gospodarczą między naszymi krajami" - powiedział wicepremier Morawiecki, otwierając w czwartek polsko-chińskie Forum Pasa i Szlaku ds. współpracy infrastrukturalnej.

Wyjaśnił, że chodzi o inwestycje związane z żeglownością rzek, wydatki na autostrady, na kolej, w tym szybką, Centralny Port Komunikacyjny oraz inwestycje energetyczne. Wicepremier dodał, że "zrobimy wszystko, żeby ta współpraca była z obopólną korzyścią".

"Zapraszamy chińskich partnerów. Umożliwiliśmy pierwszych kilka zakupów polskich firm przez chińskie firmy. Jesteśmy jednym z najbardziej otwartych na inwestorów chińskich krajów w Europie. Chcemy tę współpracę poszerzać. Z mojej strony deklaruję, że na zasadzie obustronnych korzyści możemy doprowadzić do pogłębionej współpracy handlowej, inwestycyjnej, infrastrukturalnej i gospodarczej" - mówił podczas forum.

W Chińsko-Polskim Forum Inwestycji i Infrastruktury Logistycznej Pasa i Szlaku wzięli udział zarówno przedstawiciele chińskiego biznesu, jak i polskich branż: budowlanej, logistycznej, lotniczej i kolejowej.

Wicepremier Morawiecki przypomniał, że Polska rozbudowała swój terminal kontenerowy w Gdańsku i ma największy głęboki terminal zdolny do przyjmowania największych kontenerowców na świecie. Wyjaśnił, że stało się tak dzięki inwestycji Polskiego Funduszu Rozwoju w ciągu ostatniego półtora roku. "Możemy zaprosić już największe chińskie statki oceaniczne do Polski(...), żeby z północy Polski na południe Europy(...) komunikacyjny szlak handlowy przebiegał przez Polskę".

Morawiecki podkreślił, że forum jest niezwykle ważnym wydarzeniem, które pozwoli pogłębiać coraz lepiej rozwijającą się współpracę między Polską a Chinami. Zwrócił uwagę, że jesteśmy na takim etapie rozwoju naszych gospodarek, żeby na dużo wyższym poziomie niż do tej pory skorzystać z wzajemnej współpracy. "Dzisiaj współpraca polsko-chińska (...) sprowadza się do handlu, eksportu i importu, który jest w proporcji 1:11, mniej więcej. 11 razy więcej importujemy z Chin, niż eksportujemy do Chin" - powiedział Morawiecki. Dodał, że Polsce zależy, żeby tę współpracę zwiększać.

Wicepremier Morawiecki przypomniał, że Polska nie tylko leży na Szlaku Jedwabnym, ale "my również odbudowujemy teraz połączenia Północ-Południe, co powodowałoby, że przy Jedwabnym Szlaku wchodziłby on nie tylko w serce Europy, gdzie Polska leży (...), ale jednocześnie można by skorzystać z czegoś, co my nazywamy Szlakiem Bursztynowym. To połączenie Północnej Europy i Południa Europy, Bliskiego Wschodu (...) i Północnej Afryki" - wskazał Morawiecki.

Obecny na forum przewodniczący Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhang Dejiang podkreślił, że Polska jest "aktywnym uczestnikiem budowy Pasa i Szlaku". Wyraził nadzieję, że oba kraje pogłębią współpracę w zakresie infrastrukturalnym. "Ulepszą markę pociągu Chiny-Europa, będą uczestniczyć w polskich projektach obejmujących modernizację linii kolejowej oraz budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz wspólnie stworzą centrum logistyki, którego wpływy będą promieniowały na Europę Środkowo-Wschodnią, aby nieustannie podnosić poziom połączeń infrastrukturalnych między Chinami a Polską, oraz między Chinami a Europą" - zaznaczył Zhang Dejiang.

Dodał, że strona chińska będzie zachęcać "godnych zaufania przedsiębiorców" do udziału w budowie "projektów infrastrukturalnych obejmujących publiczne drogi, koleje, porty, lotnisko, park przemysłowy". "Mam nadzieję, że strona polska udzieli niezbędnego udogodnienia w sprawach przetargów na projekty i zezwolenia na pracę" - podkreślił szef chińskiego parlamentu.

Polska od 12 lat jest największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej

Zhang Dejiang przypomniał również, że Polska od 12 lat pozostaje największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zaś "Chiny stają się największym partnerem handlowym Polski w Azji". "W 2016 roku wartość obrotów handlowych obu krajów wyniosła 17,6 mld dol. Inwestycje niefinansowe Chin w Polsce w wzrosły do 370 mln dol., głównie w takich obszarach jak produkcja maszynowa, czysta energia, biomedycyna, informatyka i telekomunikacja" - powiedział Zhang Dejiang. Dodał, że dzięki tej współpracy powstało 15 tys. miejsc pracy.

Z kolei obecny na forum marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że Polska jest "przywiązana do UE", ale jednocześnie jest otwarta i aktywnie angażuje się w "różne formy współpracy w innych kierunkach". "Mam nadzieję, że nasze parlamenty będą wspierać wszystkie formy aktywności gospodarczej, politycznej, kulturalnej (...) w ramach współpracy bilateralnej polsko-chińskiej i Europy Środkowej z Chinami" - mówił.

Wcześniej w czwartek marszałek Sejmu i szef parlamentu Chin Zhang Dejiang spotkali się w Sali Kolumnowej Sejmu. Podpisali memorandum o współpracy między Sejmem RP i Ogólnochińskim Zgromadzeniem Przedstawicieli Ludowych.

W podpisanym memorandum zapisano, że marszałek Kuchciński i przewodniczący Zhang Dejiang podczas spotkania w Warszawie osiągnęli porozumienie dotyczące dalszego umocnienia przyjaznych stosunków oraz współpracy między Sejmem a parlamentem chińskim.

Wizyta chińskiej delegacji w Polsce potrwa do niedzieli. W jej trakcie przewodniczący Dejiang spotkał się już z premier Beatą Szydło; planowane są także spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

maja/ pad/ skr/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Hillela
Pol.zamało dzia.iwe.pode.budo.kraju na zachodzie to działa dużo szyb.tego nam brak jeśli to zaskoczy to Pol.dep.okolo 1.200 bil.to tani pie.to może zasko.zach.i prod.samochodu elek.tylko szybciej robić to naród za uważy
~turysta
Najpierw wyrównać bilans handlowych a dopiero można rozmawiać z Chinami nie inaczej nie wiem co Ci politycy robili przez tyle lat. Nie rozumieją że nie chcemy utrzymywać chińskiego komunistycznego państwa ...
obywatelrp1980
Czyli Państwo będzie ściągać od nas pieniądze w różnej maści podatków, aby zrealizować swoje cele gospodarcze.
http://independenttrader.pl/przerosniete-panstwo-gwarancja-problemow.html
Co gorsza, te cele nie zawsze pokrywają się z celami obywateli, tak więc mamy problem.
~Warszawa
To by się zgadzało. 40 mld zł rocznie na inwestycje to realne.
~Arek
Bajkopisarz. Chyba nawet nie wie o czym mówi. Na razie mamy jedynie wielką konsumpcję jak za Gierka. 500+,emerytury po 60 dla kobiet, przywileje dla celników, zrzutki na górników - to nie są inwestycje w infrastrukturę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jazzman1979
Szanuje Morawieckiego za cynizm. To na prawdę mocny zawodnik.
~fll
Morze Chińczycy morze amerykanie morze kosmici i tak Mateuszuszku od dwóch lat a konkretów żadnych
~R3D3
Dwa lata już zapowiada te wielkie projekty... Na razie tylko zapowiedzi widać...

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki