Morawiecki: Po czerwcu sytuacja budżetowa w Polsce przekroczyła oczekiwania KE

2020-07-10 08:26
publikacja
2020-07-10 08:26
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

Sytuacja budżetowa w Polsce, po czerwcu przekroczyła oczekiwania Komisji Europejskiej; KE i instytucje międzynarodowe potwierdzają bardzo dobry stan, bardzo dużą siłę polskich finansów publicznych - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki by pytany w Polsat News o prognozy Komisji Europejskiej alarmujące, że Polska może mieć problem z inflacją.

"Te prognozy są najlepsze (dla Polski) w Europie, jako ekonomista muszę powiedzieć, że bardziej obawiam się problemu deflacji w całej Europie, na całym świecie i każdy poważny ekonomista również potwierdzi, że w sytuacji recesji, jakiej nie było od II wojny światowej, trzeba się bardziej bać deflacji niż inflacji" - powiedział premier.

"A co do stanu budżetowego, to mam bardzo dobrą wiadomość - sytuacja budżetowa okazała się dużo lepsza po czerwcu niż nie tylko prognozowali przyjaciele Rafała Trzaskowskiego, czyli pan (Leszek) Balcerowicz i pan (Jacek) Rostowski, którzy wypisywali różne głupoty ostatnio, ale również przekroczyła oczekiwania KE i tutaj KE i instytucje międzynarodowe również potwierdzają bardzo dobry stan, bardzo dużą siłę polskich finansów publicznych" - powiedział szef rządu.

W maju Komisja Europejska prognozowała, że w tym roku gospodarka Polski zmniejszy się o 4,3 proc. Teraz prognozy mówią o spadku o 0,3 punktu procentowego większym. Jednak w porównaniu do innych krajów sytuacja ekonomiczna nad Wisłą ma być względnie dobra.

"Polska gospodarka pokazała relatywną odporność w pierwszym kwartale, głównie przez jej niską ekspozycję na sektory dotknięte trudnościami i zróżnicowaną strukturę ekonomiczną" - czytamy w prognozie.

PKB strefy euro ma w tym roku spaść o 8,7 proc. Tu KE również zrewidowała negatywnie swoje wcześniejsze przewidywania. W maju zakładano, że spadek PKB w eurolandzie wyniesie 7,7 proc. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (26)

dodaj komentarz
and-owc
Nie chwali się dnia, przed zachodem słońca. Jak jest tak dobrze to rozdawać kasę na socjal i konkurować z UE na wyścigi , kto lepszy (kto da więcej). Polska zawsze musi brać przykład z zachodu, a zachód ze wschodu. Słońce wcześniej budzi na wschodzie jak na zachodzie (obrót Ziemi). Ci z zachodu chcą je widzieć szybciej Nie chwali się dnia, przed zachodem słońca. Jak jest tak dobrze to rozdawać kasę na socjal i konkurować z UE na wyścigi , kto lepszy (kto da więcej). Polska zawsze musi brać przykład z zachodu, a zachód ze wschodu. Słońce wcześniej budzi na wschodzie jak na zachodzie (obrót Ziemi). Ci z zachodu chcą je widzieć szybciej i prowokują wojny (niejedne już były). Przesiedlić niecierpliwych na wschód (po dobroci).
ajwaj
Abstrahujac od sciemy PISy 24/7 dla jelonków, (nie strawne)
mozna Patriotow ""styropianowych" podziwiac w chwilach szczerosci

Co patryjota PISy mysli o wyborcach jak Morawitz ?
______________
""używał wulgaryzmów i mówił, że ludzie mają „zaper**lać za miskę ryżu", że "ludzie
Abstrahujac od sciemy PISy 24/7 dla jelonków, (nie strawne)
mozna Patriotow ""styropianowych" podziwiac w chwilach szczerosci

Co patryjota PISy mysli o wyborcach jak Morawitz ?
______________
""używał wulgaryzmów i mówił, że ludzie mają „zaper**lać za miskę ryżu", że "ludzie są głupi”"

PAD musi zdjac maske (Szumowicza) i tak walic dalej.
afera nr.88 http://100aferpis.pl/
antykomuch
czyli jest dobrze ale nie beznadziejnie
marszalek2020
beznadziejnie może być.

... zwracał uwagę, że Rafał Trzaskowski "ma wątpliwości, co do tego, czy Polska powinna płacić odszkodowania za bezspadkowe mienie żydowskie".

"Otóż to by oznaczało, że Polska napadnięta, poddana monstrualnej okupacji, monstrualnym zbrodniom, ma dzisiaj za to jeszcze
beznadziejnie może być.

... zwracał uwagę, że Rafał Trzaskowski "ma wątpliwości, co do tego, czy Polska powinna płacić odszkodowania za bezspadkowe mienie żydowskie".

"Otóż to by oznaczało, że Polska napadnięta, poddana monstrualnej okupacji, monstrualnym zbrodniom, ma dzisiaj za to jeszcze płacić. Kto, kto ma choćby kawałek polskiej duszy, polskiego serca i polskiego umysłu, może coś takiego powiedzieć? Pan Trzaskowski najwyraźniej chyba tego nie ma skoro mówi, że to jest sprawa do rozmowy"
marxs
nie ma co się dziwić że gościu łże ze strachu i przerażenia, PISy stoja obecnie pod ścianą mają jeszcze tylko kilka tygodni na ustabilizowanie sytuacji i zagonienie chciwego,ciemnego luda Pana Jacka Kurskiego do banków po kredyciki na samospłacające się kawalerki ,SUVy i wczasy w Egipcie tylko jest jedno ale chciwy,nie ma co się dziwić że gościu łże ze strachu i przerażenia, PISy stoja obecnie pod ścianą mają jeszcze tylko kilka tygodni na ustabilizowanie sytuacji i zagonienie chciwego,ciemnego luda Pana Jacka Kurskiego do banków po kredyciki na samospłacające się kawalerki ,SUVy i wczasy w Egipcie tylko jest jedno ale chciwy,ciemny lud Pana Jacka Kurskiego jest zakredytowany pod korek i juz nic nie dostanie i pozostała reszta dobije nierządy Narodowych Socjalistów
tomkooo
hehe zaraz sie okaze, ze ci ktorzy najmniej ucierpieli (a najmniej polska) to dostana najmniej z unii.
moze o to teraz toczy sie gra :)
karauff
Sytuacja "bardzo dobra" czyli JAKA ? proszę konkretnie, jakie jest zadłużenie TOTAL finansów państwa. Ile miliardów długu przybyło od 1 stycznia 2020 ? Włączając w to BGK (100 mld) , PFR (100 MLD) inne wielkie fundusze realizujące Polskę Plus. Niewiadomo ile jest łącznie długu bo pisowski rząd to ukrywa.Sytuacja "bardzo dobra" czyli JAKA ? proszę konkretnie, jakie jest zadłużenie TOTAL finansów państwa. Ile miliardów długu przybyło od 1 stycznia 2020 ? Włączając w to BGK (100 mld) , PFR (100 MLD) inne wielkie fundusze realizujące Polskę Plus. Niewiadomo ile jest łącznie długu bo pisowski rząd to ukrywa.
Premierze: bajeczki niech pan opowiada pisowcom przy piwku.
Zobaczymy co będzie pan opowiadał jesienią, kiedy będzie musiał pan podać dane odnośnie długu do Eurostatu.
Tak czy inaczej to skandal. Traktują nas rzeczywiście jak "ciemny lud".
pstrzezek
Jak Mateusz mówi to musi to być prawda. Innego wyjścia nie ma
tomkooo
ostatnio mowil, ze koronawirus jest w odwrocie i nie ma zadnego zagrozenia - tak musi byc.
maseczki to tez zalecenie :)
aeryenn
Ciekawe czy wszyscy ci, którzy teraz mówią jaką mamy ruinę w Polsce przeproszą po latach jeśli okaże się, że to wszystko były kłamstwa. Jak myślicie?

Powiązane: Budżet 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki