Morawiecki: Ogromna rola samorządów w realizacji Strategii Rozwoju

Założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju będą teraz konsultowane m.in. w regionach, zanim gotowa strategia zacznie przekładać się np. na Regionalne Programy Operacyjne - powiedział we wtorek PAP wicepremier Mateusz Morawiecki

Wicepremier, minister rozwoju podkreślił, że potrzeba przedyskutowania przedstawionych w poniedziałek rządowi założeń strategii, zanim zacznie ona przekładać się na Regionalne Programy Operacyjne województw, wynika z ogromnej roli samorządów w procesie inwestycyjnym i procesie realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Morawiecki zaznaczył jednocześnie, że perspektywa programów operacyjnych 2014-2020 jest już bliska połowy, i choć faktycznie nie są w niej jeszcze wydawane duże środki, cele do wydatkowania zostały już określone i fundusze są w dużym stopniu zaalokowane.

Dlatego teraz panowie wiceministrowie Witold Słowik, Paweł Chorąży, Adam Hamryszczak jeżdżą i spotykają się w różnych województwach, czy to z przedsiębiorstwami, czy to z samorządowcami, żeby spróbować tę przykrótką kołderkę jak najlepiej umiejscowić, czyli dopasować nasze środki, możliwości, wsparcie niektórych projektów, () do potrzeb rozwojowych samorządów" - podkreślił Morawiecki. "Ale z drugiej strony, żeby było to w pełni kompatybilne z planem centralnym, czyli Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, żeby infrastrukturalnie się to dobrze łączyło, jak również pod względem stosowania pewnych technologii - dodał wicepremier.

Jak wskazał dotyczy to np. intencji rządu wiążących się z promowaniem w miastach elektrycznych autobusów. Włodarze miast, którzy będą chcieli się w to wpisać, mają mieć pewne preferencje i wsparcie ze strony rządu, ale też wcześniej - wpływ na rozwiązania systemowe w tym zakresie - zapowiedział.

Pytany o wpływ Strategii na obecne Kontrakty Terytorialne Morawiecki zaznaczył, że ministerstwo rozwoju będzie chciało dyskutować z samorządami o najlepszym podejściu do tej kwestii. Zastrzegł, że tak ogólne obecnie podejście do tematu wiąże się z pewnymi nowymi sprawami sformułowanymi w przedstawionych w poniedziałek założeniach do Strategii.

Wicepremier wyjaśnił, że część założeń może mieć duże odniesienie do samorządów, np. nowa metodologia dotycząca Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Samorządy mogą być też istotną częścią realizacji programu mieszkaniowego Mieszkanie plus, promowania elektrycznego transportu czy przebudowy infrastruktury. To są bardzo ważne rzeczy, które teraz będziemy się starali z samorządami uzgodnić - zaznaczył Morawiecki.

Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju ma stanowić uszczegółowienie celów rozwojowych wyznaczonych w przyjętym przez rząd w lutym Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, znanym też jako Plan Morawieckiego. Mają się w niej znaleźć m.in. opisy projektów i programów prorozwojowych oraz celów i kierunków poszczególnych polityk publicznych.

Trzy główne cele szczegółowe strategii to - zgodnie z przyjętymi w MR założeniami - trwały wzrost gospodarczy oparty na dotychczasowych i nowych przewagach, rozwój społecznie i terytorialnie wrażliwy oraz skuteczne państwo i instytucje gospodarcze służące wzrostowi oraz "włączeniu" społecznemu i gospodarczemu

Zgodnie z przedstawionym w poniedziałek przez MR harmonogramem prac nad Strategią jej rządowy projekt ma być gotowy 15 lipca. Potem trafi ona do konsultacji społecznych (planowane są m.in. spotkania "branżowo-tematyczne" na poziomie krajowym i wojewódzkim). Konsultacje te mają potrwać do końca września br. Przyjęcie projektu przez rząd - w formie aktualizacji średniookresowej strategii rozwoju kraju - planowane jest na październik br.

We wtorek list do wicepremiera z prośbą o współpracę przy głównych problemach woj. śląskiego sformułował tamtejszy marszałek Wojciech Saługa. Przesłał też opis ważnych dla województwa zagadnień i projektów - pod kątem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Podczas wtorkowego briefingu Saługa wyjaśniał, że obok inwestycji transportowych chodzi m.in. o kwestie rewitalizacji i ekologii, wsparcia przedsiębiorczości czy też pomocy o charakterze systemowym (ustawa metropolitalna, zmiana systemu finansowania samorządów równoważąca możliwości ich rozwoju czy zmiana przepisów umożliwiająca nieodpłatne przekazywanie samorządom terenów zdegradowanych).

We wtorkowej rozmowie z dziennikarzami marszałek woj. śląskiego ocenił, że przyjęcie strategii wymusi m.in. na samorządach wojewódzkich zmianę szeregu dokumentów, w tym renegocjację Kontraktów Terytorialnych czy nowe spojrzenie na Regionalne Programy Operacyjne.(PAP)

mtb/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~hun

co za beł kot

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Sclub

Był juz okres planów centralnych. Jakoś kojarzę że nie najlepiej ten okres się jakoś zakończył. Widzę że wyraźnie odmawiamy uczyć się na błędach przeszłości.

! Odpowiedz
0 0 ~ksiadz-mateusz

jeszcze do saorzadów sie dobierzcie, pousuwajcie wójtów innych niż z PISlamu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil