Morawiecki: Obniżka PIT-u przyspieszy budowę klasy średniej w Polsce

2019-08-30 10:09, akt.2019-08-30 10:33
publikacja
2019-08-30 10:09
aktualizacja
2019-08-30 10:33

To jest niezwykle ważny projekt - ma na celu przyspieszenie budowy klasy średniej w Polsce, która będzie zarabiała więcej, na poziomie europejskim - mówi w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając projekt ws. obniżki podatku PIT.

/ fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr

Jak zaznaczył szef rządu, to projekt, na który "Polacy czekali od co najmniej dekady".

"Projekt powszechnej obniżki PIT-u dla 25 mln obywateli jest niezwykle ważny. Ma na celu przyspieszenie budowy klasy średniej w Polsce - budowy grupy ludzi, która będzie zarabiała więcej - na poziomie europejskim. Jest to cel celów" - powiedział Morawiecki. Zaznaczył, że zarobek dla Polaków "musi przekraczać wzrost PKB". "Powinien być na poziomie przyrostu produktywności, wydajności. I dlatego temu celowi poświęciliśmy znaczną część środków" - wskazał.

Obniżka podatku PIT i podniesienie kosztów uzyskania przychodu będzie również służyć temu, żeby więcej ludzi pojawiło się na rynku pracy.

"To bardzo ważny kierunek, bo wszyscy ekonomiści zwracają uwagę na to, że w Polsce jeszcze kilka lat temu podejmowało pracę znacznie mniej osób, niż było zdolnych do podjęcia pracy. Dzisiaj z radością mogę też poinformować, że pokazujemy, że rok po roku zwiększamy jednocześnie aktywność ludzi na rynku pracy w różnych wymiarach zresztą" - powiedział premier w Sejmie.

Jego zdaniem "ten ruch - obniżka podatku PIT i podniesienie kosztów uzyskania przychodu - będzie również służył temu, żeby więcej ludzi pojawiło się na rynku pracy, żeby Polska gospodarka rosła".

Morawiecki mówił, że rządowi zależy przede wszystkim na promocji pracy. "Na promocji pracy, pracowitości, bo to są cechy polskie, to są cechy arcypolskie, można powiedzieć" - podkreślił szef rządu.

Szef rządu zwrócił uwagę, że obniżka podatku PIT obejmie również wszystkich emerytów.

"To już trzeci impuls finansowy w tym roku dla wszystkich emerytów. Pierwszy - przypomnę - to była waloryzacja kwotowa, drugi - emerytura plus, wypłacana w maju dla około 10 milionów emerytów i rencistów. Trzeci to jest właśnie obniżka podatku PIT, która obejmie wszystkich emerytów" - stwierdził premier.

Obniżenie podatku PIT doprowadzi m.in. do tego, że praca będzie się bardziej opłacała, w kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy - mówił premier Mateusz Morawiecki w Sejmie. Niższe podatki są kosztowne dla budżetu, ale korzystne ze względów społecznych - dodał.

"My, Prawo i Sprawiedliwość, postawiliśmy świat na nogach, pokazaliśmy, że można obniżać podatki i mieć jednocześnie wzrost gospodarczy, i mieć godną politykę społeczną" - mówił szef rządu, prezentując projekt nowelizacji ustawy o PIT.

"Koncentrujemy się przede wszystkim nie na tym, żeby była rewolucja społeczna czy obyczajowa, fanaberie ideologiczne, tylko żeby była prawdziwa, dobra dla ludzi rewolucja godnościowa" - podkreślał. "I temu służy obniżenie podatku PIT z 18 na 17 procent" - wskazał.

Obniżenie tego podatku, jak podkreślał, "będzie bardzo pozytywnym krokiem w kierunku zwiększenia liczby obywateli na rynku pracy". "Jednocześnie doprowadzi do tego, że praca będzie się bardziej opłacała, że zostanie w kieszeniach Polaków więcej pieniędzy. Bo to jest jedno z podstawowych naszych zadań, żeby Polacy więcej zarabiali, i obniżenie podatku jest krokiem w tym właśnie kierunku" - mówił Morawiecki.

Projekt obniżki podatków PIT składa się z dwóch części - mówił szef rządu. "Pierwsza to obniżenie o ok. 6 proc., z 18 na 17, czyli jeden punkt procentowy podatku PIT dla wszystkich obywateli, również dla wszystkich emerytów" - wyjaśnił. Druga część to - jak mówił - "podniesienie kosztów uzyskania przychodów".

Zmiany przewidują, że koszty uzyskania przychodów mają wynieść: 250 zł miesięczne (jednoetatowcy) – obecnie 111,25 zł; 300 zł miesięczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) – obecnie 139,06 zł; 3 000 zł roczne (jednoetatowcy, miejscowi) - obecnie 1 335,00 zł; 3 600 zł roczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 1 668,72 zł; 4 500 zł roczne (wieloetatowcy) obecnie 2 002,05 zł; 5 400 zł roczne (wieloetatowcy, dojeżdżający) obecnie 2 502,56 zł.

autor: Magdalena Jarco,  Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (40)

dodaj komentarz
konik_garbusek
To jest bardzo "nasze" - przed 30 lat od zmiany systemu trwa ciągła WALKA, walka której ludzie na Zachodzie nie znają. Tam po prostu podatnik to pan, a u nas ciągle cham. Przed wyborami coś się dla chama obieca, zrobi moze, ale zeby nie było mu za dobrze, to jakies tam kosmetyki maz zmiana, 18 na 17 %, matko kochana.To jest bardzo "nasze" - przed 30 lat od zmiany systemu trwa ciągła WALKA, walka której ludzie na Zachodzie nie znają. Tam po prostu podatnik to pan, a u nas ciągle cham. Przed wyborami coś się dla chama obieca, zrobi moze, ale zeby nie było mu za dobrze, to jakies tam kosmetyki maz zmiana, 18 na 17 %, matko kochana. W tym samym czasie w stolicy kraju w centrum Europy eksploduje oczyszczalnia scieków, bo czemu nie. GUD LAK!
katsurimoto
Sama obniżka nie jakaś ogromna, ale powiększenie kosztów uzyskania przychodu pozwoli zaoszczędzić na podatkach, może nawet jakieś zwroty będą.
Same dobre pomysły.
A tych od KOD-u nie słuchajcie bo oni tylko piane bić umieją.
karbinadel
Oczywiście, należy się cieszyć z każdej obniżki podatków - ale te ruchy nie mają nic wspólnego z klasą średnią. Klasę średnią dobija się mnożeniem biurokracji oraz finansowo, np. takimi ruchami jak zniesienie limitu składek ZUS, obniżenie odliczeń leasingowych itd.
nostsherlock
Ale za to ZUS znacząco w górę, więc ten cały PIT nie pokryje nawet 25% różnicy ciągnącej dochody w dół, która z tego wynika (biorąc pod uwagę średnią krajową)
karbinadel
Wygląda na to, że albo pan premier nie ma pojęcia, co to jest klasa średnia, albo świadomie wciska kit ciemnemu ludowi. Co gorsze?
grab
PiS zbuduje klasę średnią w ciągu 100-200 lat o ile tyle lat utrzyma się u władzy. Choć jest to możliwe przy takiej słabej i skłóconej opozycji.
mb-1
84k+ brutto PLN na PIT11 to nie żadna klasa średnia, tylko bogatsza biedota na kredycie. Przynajmniej ja się tak czuje.
glos_rozsadku
ja zarabiaem 110 tys. rocznie na réké i uwazam sié za biedaka. Na wakacje prawie nie jezdzilem, auta nie mialem i raczej nic nie przyoszczédzilem.
pull_up_terrain_ahead odpowiada glos_rozsadku
To chwalić się nie ma czym.
jag63
Obniżka PIT, może i medialnie atrakcyjna, ale znacząco obniży dochody samorządów.
Skutek ?
Za dwa lata będziecie jeździć rozklekotanymi tramwajami, zdezelowanymi autobusami po dziurawych i ciemnych drogach. Czy tego chcecie ? Ja nie.

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki