REKLAMA

Morawiecki: NBP prowadzi osobną politykę, jest suwerenny

2021-03-12 12:50
publikacja
2021-03-12 12:50
Morawiecki: NBP prowadzi osobną politykę, jest suwerenny
Morawiecki: NBP prowadzi osobną politykę, jest suwerenny
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

NBP jest całkowicie suwerenny i podejmuje decyzje według swojej najlepszej wiedzy - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, pytany o informację banku o możliwym zwiększeniu tempa i skali skupu obligacji i ewentualnych zamierzeniach rządu z tym związanych.

"Narodowy Bank Polski jest instytucją całkowicie suwerenną. Podejmuje decyzje według swojej najlepszej wiedzy i analiz, które tam są robione" - zapewnił premier podczas konferencji w Lublinie.

"Bardzo dziękuje prezesowi Adamowi Glapińskiemu za tę wspaniałą współpracę, natomiast podkreślam to, że decyzje Rady Polityki Pieniężnej i zarządu Narodowego Banku Polskiego są z definicji i faktycznie niezależne" - podkreślił. W związku z tym tam należy się zwracać o komentarz w tych sprawach - dodał Morawiecki.

"Raz jeszcze dziękuję, że polityka monetarna, polityka fiskalna, inwestycyjna, regulacyjna, dzięki również współpracy z panem prezesem Glapińskim są tak we właściwy sposób - moim zdaniem - koordynowane" - mówił premier w Lublinie.

NBP rozważa modyfikację sposobu prowadzenia strukturalnych operacji otwartego rynku - podał w czwartek bank centralny. NBP wskazał, że ma to związek ze wzrostem rentowności krajowych obligacji - skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa.

Wzrost rentowności krajowych obligacji może osłabiać wpływ dotychczasowych działań NBP, których celem jest zapewnienie niskich kosztów finansowania w polskiej gospodarce w czasie pandemii i które są niezbędne dla wsparcia oczekiwanego ożywienia gospodarczego oraz zapewnienia stabilności cen - podał bank. Mając to na uwadze, NBP rozważa modyfikację sposobu prowadzenia strukturalnych operacji otwartego rynku, w tym poprzez zwiększenie elastyczności i częstotliwości przetargów - zaznaczył i podkreślił, że terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych.

NBP zapewnił, że na bieżąco analizuje sytuację na rynkach finansowych, w tym na rynku obligacji skarbowych oraz gwarantowanych przez Skarb Państwa. Sytuacja na tym rynku jest istotna ze względu na kształtowanie się warunków monetarnych w polskiej gospodarce - zaznaczył bank centralny. (PAP)

ago/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jes
Dzisiejszy dowcip dnia czytany przez towarzysza premiera ewangelistę Matełusza Morawieckiego:

-NBP jest niezależny

Koniec
breadth
pinokio, ty już bredzisz chyba nawet przez sen. Przy okazji, jak tam cena działek pod Wrocławiem, coś żona wspominała?
darius19
niezłe. Prezes Glapinski poprzednio skarbnik Por.Centrum. Pensja 800k rocznie. Jest suwerenny. Ale polityke fiskalno wg. mnie prowadzi rozsadna. Moze za duzo rozdawnictwa.
jes
Dobry z ciebie towarzysz. Ku chwale ojczyzny i ZSRR, hurra !!!
jpelerj
U nas sami suwerenni. Ziobro prowadzi osobną politykę, Gowin prowadzi osobną politykę, Bielan prowadzi osobną politykę od Gowina, NBP prowadzi osobną politykę...Kto jeszcze?
jes
Morawiecki i Szumowski prowadzą osobną politykę od swoich żon.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki