REKLAMA

Morawiecki: Możliwe, że za rok do Świnoujścia przybije pierwszy gazowiec z USA

2017-04-07 10:00
publikacja
2017-04-07 10:00

Jest to bardzo możliwe, że w ciągu roku-półtora do gazoportu w Świnoujściu przybije pierwszy statek z gazem z USA - ocenił w piątek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że zależy mu na tym, by Amerykanie inwestowali w Polsce w zaawansowany technologicznie przemysł.

fot. Michał Kosc / / FORUM

Możliwość zakupu przez Polskę skroplonego gazu z USA była jednym z tematów rozmowy, którą w tym tygodniu w Waszyngtonie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przeprowadził z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. gospodarki i handlu Kennethem I. Justerem.

Pytany w piątek rano w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce o to, czy do gazoportu w Świnoujściu będą przybijały statki z amerykańskim skroplonym gazem, Morawiecki powiedział, że "jest to bardzo prawdopodobne".

Podkreślił jednak, że będzie to zależało od cen za błękitne paliwo, jakich będą oczekiwali Amerykanie. Podkreślił, że Polska nie chce kupować gazu "za każdą cenę". "Chcemy mieć tą alternatywną drogę do zakupu gazu, ale jednocześnie chcemy, żeby cena była odpowiednia dla polskich klientów, dla polskiego przemysłu" - dodał.

Wicepremier dopytywany, kiedy można byłoby się spodziewać pierwszych dostaw z USA, odpowiedział, że myśli, iż może to się stać w ciągu roku-półtora. "Myślę, że w ciągu roku-półtora jest to bardzo możliwe, że do niedawno otwartego terminalu LNG w Świnoujściu zawita taki gazowiec i będziemy przez to bardziej niezależni" - mówił.

Minister, pytany o zwiększenie inwestycji amerykańskich w Polsce, powiedział, że "jesteśmy po kilkunastu rozmowach, bardzo obiecujących".

"Niektóre z nich mogą się w ciągu paru miesięcy zakończyć decyzją i myślę, że będą to bardzo pozytywne decyzje. To pokazuje, jak poważnie jesteśmy traktowani przez USA, co wnosimy do tych relacji. Nie tylko ten aspekt militarny, ale również aspekt gospodarczy, stabilizujący Europę, UE" - zaznaczył.

Dopytywany o to, na jakich inwestycjach najbardziej by mu zależało, odpowiedział, że na tych, które "tworzą wysoko płatne miejsca pracy, na tych, które przyciągają kapitał zaawansowany technologicznie". "O tego rodzaju inwestycjach rozmawialiśmy (w USA - PAP). Związanych z internetem szerokopasmowym, z zaawansowanymi produktami. Polscy inżynierowie mogliby świadczyć swoje usługi tutaj, z kraju" - wyjaśnił wicepremier.

mick/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~LATO
On zniszczy całkowicie naszą gospodarkę ten człowiek nie ma pojęcia o biznesie twierdzę tak bo moje przedsiębiorstwo przez tego ciemniaka już padło. Polityka PIS to nie róbmy nic idziemy
po zapomogę wstyd się przyznać że na nich głosowałem.
~tomasz
Amerykanie to najlepsi handlarze i wydoją polaczków przy byle okazji wciskając tzw.pakiet wiązany czyli my wam tanio gaz a wy nam...Skąd my to znamy.Wszędzie gdzie niedzwiedz gigant robi interesy z mrówką,mrówka jest wdeptana w ziemię.Słowem Attention mr Morawiecki please!!!
~plebs
gaz z Usraela, rakiety z Usraela, smiglowce z Usraela, ludnosc z Usraela, emeryturki dla Usraela

a najlepszy "sojusznik" Usraela nadal ma wizy ;) nierzad od 89' (wczesniej tez)
~Papi
No i dobrze, niedługo będziemy mieli gaz z USA /słuszny i wysokokaloryczny/, z Kataru, z Norwegii, z wolnej ręki i niewykorzystany rurociąg z Rosji.
Ciekawe ile to będzie nas kosztowało i od kiedy budżetówka będzie dostawała część pensji w gazie?
~StanRS
Polska zapłaci za jankeski gaz w dolarach, a potem część tego gazu przekaże za darmo Upadlinie. To będzie interes stulecia. Oczywiście Upalina będzie miała dług u polaczków, ale kto wierzy, że kiedyś spłacą. Po cichu się im umorzy w imię wiecznej przyjaźni polsko-upadlińskiej przeciwko moskalom.
~tom
od kilku lat wiadomo, że USA w końcu zacznie sprzedawać swój gaz do Polski, nie ma tutaj zadnych zasług pis-u, a gazoport wybudowało PO...PiS tylko zdecydował, że gazoport powstanie gdzieś w Polsce ;)
~AmbraA
bzdury. Lokalizacja została określona jeszcze za rządów PiS a potem Pawlak zwalił gazoport z inwestycji priorytetowych a sam podpisał kontrakt z Moskwą w wyniku, którego płaciliśmy za rosyjski gaz najwięcej w EU!
~seth
zgadza się PO wybudowało dlatego kosztował 3x tyle co miał kosztować.

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki