REKLAMA

Morawiecki: Konieczna zmiana modelu gospodarczego

2016-09-21 21:54
publikacja
2016-09-21 21:54

System oparty na kredytach i konsumpcji nigdy nie doprowadził do sukcesu gospodarczego, musimy w Polsce postawić na nowy model gospodarki, oparty o oszczędności, inwestycje i innowacje - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas gali "Polski Przedsiębiorca Roku 2015 Gazety Polskiej Codziennie".

fot. Michał Kosc / / FORUM

Galę uświetniła debata na temat patriotyzmu gospodarczego, z udziałem właśnie Morawieckiego, a także prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły, prezesa ARP Marcina Chludzińskiego i przewodniczącego Kapituły "Teraz Polska" prof. Michała Kleibera.

Wicepremier Morawiecki mówił podczas debaty, że przez ostatnie 25-27 lat "brakowało patriotyzmu w ogóle i wciskani byliśmy w kąt pedagogiką wstydu, ale i polscy przedsiębiorcy za mało mieli z jednej strony wsparcia, a z drugiej zachęt do ekspansji międzynarodowej".

Z kolei gospodarka opierała się przede wszystkim o zagraniczny kapitał, a przedsiębiorcy koncentrowali się na "adaptacji rozwiązań technologicznych" i "absorbcji know how" z zewnątrz. Za mało było natomiast oszczędności, za mało było inwestycji i związanych z nimi innowacji oraz eksportu - przekonywał.

Tymczasem taki model gospodarczy, dodał Morawiecki, oparty na coraz większej ilości kredytów zagranicznych i na konsumpcji nigdzie nie doprowadził do sukcesu. "Wszystkie sukcesy to oszczędności, w oparciu oszczędności więcej inwestycji w innowacje (...) Jak patrzymy na fundamenty długotrwałego rozwoju, to jest najważniejsze" - podkreślał wicepremier.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Niezwykle ważna jest też, jego zdaniem, "społeczna warstwa patriotyzmu gospodarczego". "Nie może być tak, że budzę się rano, zakładam amerykańskie dżinsy, chińskie tenisówki, niemiecką marynarkę, wsiadam do czeskiej skody, jadę do pracy, tam siadam za chińskim komputerem, wracam, włączam rosyjski gaz i otwieram wieczorem gazetę, rzadko kiedy polską i denerwuje się, gdzie jest ta dobra praca w Polsce" - mówił wicepremier.

Stopień patriotyzmu gospodarczego w poszczególnych krajach widać, zdaniem Morawieckiego, na przykładzie rynku leków - o ile w Niemczech produkty lokalnych koncernów farmaceutycznych zaspokajają 95 proc. rynku, a we Francji 96 proc., o tyle tylko 30 proc. leków kupowanych przez Polaków to leki polskie. "Musimy zdecydowanie zmienić te trendy" - podkreślił Morawiecki.

Jagiełło o patriotyzmie gospodarczym w kontekście systemu bankowego

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło przyznał, że o patriotyzmie gospodarczym można też mówić w kontekście systemu bankowego. A dobry system finansowy to taki, zaznaczył, który jest kontrolowany przez instytucje krajowe. W Polsce, jak dodał, nadal dominują banki zagraniczne, ale "to się powoli zmienia".

Jagiełło (z wykształcenia inżynier elektronik) przekonywał też, że Polska mogłaby się specjalizować w elektronice, bo Polacy mają duże zdolności, jeśli chodzi o informatykę.

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński mówił z kolei, że jest już wiele dziedzin, w których polskie firmy zaczynają dominować. Mitem jest jego zdaniem np. przekonanie, że w Polsce tylko składa się samochody z podzespołów, pochodzących z innych krajów. "W Polsce istnieje bardzo wiele firm motoryzacyjnych, które są polskie, produkują podzespoły i to jest bardzo duży polski sektor" - podkreślał.

Także 70 proc. inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych to, według prezesa ARP, inwestycje polskiego kapitału.

Marka "Made in Poland"

Michała Kleibera prowadzący debatę redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz pytał, czy marka "Made in Poland" jest już lepiej postrzegana niż kiedyś.

Ten odpowiadał, że polska marka ta nie jest tak ceniona, jak powinna, choć zmienia się to na lepsze. Dodał, że cieszy się "z intencji rządowych, by lepiej skoordynować i ujednolicić działalność promocyjną Polski".

"Mieszkałem wiele lat w różnych krajach wiodących gospodarczo, takich jak USA, Niemcy czy Japonia i z całym naciskiem twierdzę, że patriotyzm tamtych społeczeństw odgrywał i odgrywa olbrzymią role w ich pozycji gospodarczej" - mówił. "Ci wszyscy, którzy u nas ze wstydem wymawiają słowo patriotyzm szkodzą nam wszystkim" - dodał.

Przestrzegał zarazem, że trzeba propagować polskie produkty i usługi, ale trzeba to robić umiejętnie, bo "przesada w tym postępowaniu może skutkować obniżeniem konkurencyjności naszych firm".

Po debacie wręczono nagrody w ramach pierwszej edycji konkursu "Przedsiębiorca Roku 2015 Gazety Polskiej Codziennie".

W kategorii "Innowator" zwyciężyli Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie (Adamed sp. z o.o.), w kategorii "Eksporter" wygrał Ryszard Florek (FAKRO), a w kategorii "Lider Przemysłu" najlepszy był Zenon Michaś (Spółdzielnia Mleczarska Lazur).

W kategorii "Małe i Średnie Przedsiębiorstwa" wygrali Paweł Szopa i Jakub Iwański (Red is Bad), a kategorie "Filantrop" wygrał Władysław Grochowski (Arche sp. z o.o.). Wyróżnienie redakcji "Gazety Polskiej Codziennie" otrzymał Karol Zarajczyk (Ursus SA). (PAP)

pś/ pb/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (97)

dodaj komentarz
~sza
należy dostosować gospodarkę do gospodarki osraela. pochodzenie zobowiazuje.
~jot
Morawiecki, ty parszywy kłamco, po co te szopki? Wszyscy wiemy, że tak naprawdę sprzedajesz Polskę amerykańskim korporacjom (TTIP/CETA).
~Mirek
Mirosław Łukaszewski NO TO MAM PROPOZYCJE...NIECH KUPI DZINSY I TRAMPKI POLSKIEJ FIRMY(szyte w chinach.,..) WSIADZIE DO POLONEZA(wloska licencja....) USIADZIE PRZED POLSKIM KOMPUTREM(ostani to chyba odra z lat 80 wielkosci mieszkania...) i UGOTUJE NA OGNISKU ROZPALONYM DREWNEM Z POLSKIEGO LASU(bo gaz przeciez ruski..) Powodzenie zycze...
~LiA
No oszczednnosc na spolkach sp czyli jak ukrasc 50 mld nalezacych tez do pozostalych akcjonariuszy- wredne pisowskie swinki
~Obserwator
To sobie pogadali, pomarzyli i tyle. Utopia.
~Kiko
Power point premier w akcji. Pewnie teraz znowu zrobi jakies nose slajdy
~kujawianka
Proponowałabym zainwestować w pozbycie się kompleksów, bo one powodują, że mamy małe szanse się oprzeć nachalnym reklamom i kupujemy bez opamiętania, również na kredyt, bez kompleksów więcej akumulujemy i inwestujemy. Im jesteśmy bardziej zestresowani tym jesteśmy łatwiejszym łupem dla sprzedawców
~Kujawianka
Proponuję stworzyć program pozbawiania nas kompleksów, wtedy zamiast wydawać pieniądze często na niepolskie artykuły będziemy akumulować kapitał i mieć dobre pomysły jak go zainwestować
~rew
popatrz wer na państwa azjatyckie począwszy od Japonii a na Singapurze skończywszy , jak sie przyjrzysz to zobaczysz ,że powojenny rozwój tych państw odbywał się przy udziela i wsparciu rządów . A jak się przyjrzysz 19to wiecznym państwom europejskim to zaoaczysz dokładnie to samo , przykładowo budowa kolei odbywała się z inspiracji popatrz wer na państwa azjatyckie począwszy od Japonii a na Singapurze skończywszy , jak sie przyjrzysz to zobaczysz ,że powojenny rozwój tych państw odbywał się przy udziela i wsparciu rządów . A jak się przyjrzysz 19to wiecznym państwom europejskim to zaoaczysz dokładnie to samo , przykładowo budowa kolei odbywała się z inspiracji i przy udziale rządów . Popatrz na przemysł kosmiczny w USA bez rządu by nie zaistniał
~wer
Wszystko pięknie. Tylko, że niemieckie i francuskie koncerny farmaceutyczne to marki o globalnym zasięgu i długiej tradycji. Często były pionierami w produkcji danych leków. Porównujemy się z gigantami w danej dziedzinie. Skoro tyle u nas innowacji to czemu nikt na świecie nie jeździ polskimi samochodami? Nie ma polskich pralek, Wszystko pięknie. Tylko, że niemieckie i francuskie koncerny farmaceutyczne to marki o globalnym zasięgu i długiej tradycji. Często były pionierami w produkcji danych leków. Porównujemy się z gigantami w danej dziedzinie. Skoro tyle u nas innowacji to czemu nikt na świecie nie jeździ polskimi samochodami? Nie ma polskich pralek, lodówek czy telewizorów? Gdyby były i były dobre to na pewno inwestor znalazłby się bardzo szybko. Jak zawsze zaczynamy od końca. Skro mamy dobre produkty to je propagujmy ale bez ministerstwa i innych rządowych agend. Rynek zweryfikuje czy naprawdę są takie dobre.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki