Morawiecki: Finanse publiczne mimo kryzysu są w bardzo dobrym stanie

2020-07-09 11:36, akt.2020-07-09 12:24
publikacja
2020-07-09 11:36
aktualizacja
2020-07-09 12:24
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

Finanse publiczne mimo kryzysu są w bardzo dobrym stanie; to dlatego możemy zaoferować dzisiaj samorządowcom 6 mld zł plus środki konkursowe na realizację wielu projektów infrastrukturalnych, inwestycyjnych - mówił premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Szef rządu podczas wizyty w Ostrowcu Świętokrzyskim spotkał się z tamtejszymi samorządowcami. Morawiecki zaznaczył, że "jeszcze trzy, cztery miesiące temu wszystkie samorządy i przedsiębiorcy stały przed widem gwałtownego załamania dochodów".

"Dlatego przygotowaliśmy tarczę finansową, która okazała się bardzo skuteczna w ratowaniu miejsc pracy. Polska, co pokazała Komisja Europejska, ma mieć najszybszy wzrost gospodarczy w najbliższym czasie. Spadek wzrostu PKB ma być najmniejszy w całej Unii Europejskiej" – powiedział premier. Dodał, że "przygotowana wtedy tarcza finansowa uratowała pięć milionów miejsc pracy, co zostało potwierdzone przez niezależne instytucje".

Morawiecki mówił także o rządowym programie Inwestycji Lokalnych. "To fundusz, który ma rozkręcić dodatkowo inwestycje i wesprzeć w tym czworokącie – przedsiębiorcy, samorządowcy, rząd i pracownicy – naszą gospodarkę" – powiedział. Podczas wystąpienia podkreślał, że "finanse publiczne mimo kryzysu są w bardzo dobrym stanie". "To właśnie dlatego możemy zaoferować dzisiaj samorządowcom sześć miliardów złotych plus środki konkursowe na realizację wielu projektów infrastrukturalnych, inwestycyjnych" - mówił Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że to iż rząd może zaproponować te środki "nie wzięło się z niczego". Jak podkreślał to skutek uszczelnienia systemu finansowego, który był "dziurawy jak durszlak w czasach poprzednich".

Premier zwrócił się też do samorządowców, by przypomnieli sobie jak wyglądało zarządzanie kryzysem 10 lat wcześniej, za rządów PO. "Czy była wtedy jakaś tarcza samorządowa, czy były jakieś inwestycje lokalne finansowane z budżetu państwa? A może chcecie sobie przypomnieć, ile dostawaliście wtedy środków na drogi samorządowe, gminne, powiatowe?" - pytał.

Morawiecki zaapelował też, by samorządowcy niezależnie od swoich barw politycznych porozmawiali pomiędzy sobą i porównali reakcje na kryzys sprzed 10 lat, "kiedy jedni z głównych działaczy PO mówili: byliśmy odporni na dramatyczne wołania o pomoc (...). My nie jesteśmy odporni tylko pomagamy samorządom, przedsiębiorcom".

Premier zwrócił uwagę, że rozmawiał z przedsiębiorcami, o tym co by było gdyby nie było dla nich pomocy państwa w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem. "Powiedzieli mi, że nie byłoby czego zbierać, że bezrobocie sięgałoby już teraz trzech milionów albo może i więcej" - mówił.

Morawiecki zwrócił się do samorządowców i mieszkańców Świętokrzyskiego, by postawili na "współpracę, która skutkuje, już tak krótko po rozpoczęciu pandemii bardzo dobrymi rezultatami gospodarczymi potwierdzonymi prze Komisję Europejską, Bank Światowy".

Premier dodał, że "rządowy Program Inwestycji Lokalnych, Fundusz Dróg Samorządowych, wielkie programu inwestycyjne oraz programy w każdej gminie i powiecie, mają na celu szybką odbudowę potencjału gospodarczego i są swoistym rozrusznikiem rozwojowym". Zaznaczył, że te wszystkie programy są szczególnie ważne dla woj. świętokrzyskiego, bo "wielkie miasta, wielkie ośrodki łatwiej mogą sobie poradzić z kryzysem".

Podsumowując swoje wystąpienie Morawiecki powiedział, że powrót do "rzeczywistości sprzed koronawirusa jest bliżej, niż się komukolwiek wydaje". Premier na zakończenie spotkania wręczył lokalnym samorządowcom promesy na realizację zadań w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. (PAP)

autorzy: Janusz Majewski, Rafał Białkowski

maj/ rbk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (33)

dodaj komentarz
marszalek2020
To się w głowie nie mieści ile pieniędzy mogło być rozkradane jak rządził Trzaskowski z Tuskiem, skoro bez większego wysiłku teraz budżet jest większy o 100 miliardów.

Okazuje się że wystarczy nie kraść, no i potrzebna jest zgoda i spokój w gospodarowaniu naszym budżetem.
Brawo Morawiecki, Brawo Duda.
To się w głowie nie mieści ile pieniędzy mogło być rozkradane jak rządził Trzaskowski z Tuskiem, skoro bez większego wysiłku teraz budżet jest większy o 100 miliardów.

Okazuje się że wystarczy nie kraść, no i potrzebna jest zgoda i spokój w gospodarowaniu naszym budżetem.
Brawo Morawiecki, Brawo Duda. Jak widać zgoda buduje.
marszalek2020
"Morawiecki: Po czerwcu sytuacja budżetowa w Polsce przekroczyła oczekiwania KE"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Morawiecki-Po-czerwcu-sytuacja-budzetowa-w-Polsce-przekroczyla-oczekiwania-KE-7922770.html
marxs
budżet w tym roku bedzie większy nie o 100 mld zł tylko o prawie 300 mld zł bo tyle Glapa z Pixi i Dixi wydrukuje pustych złotówek z pustego powietrza ale spoko te 300 mld zł odbiorą sobie PISy w około 10 % podatku inflacyjnym tylko nie wiem czy Ciemny Lud Pana Jacka Kurskiego będzie z tego zadowolony
pstrzezek
Ilość bredni jaką ten człowiek produkuje przekracza znane limity

Przecież takie stwierdzenie to czysty "sabotaż ekonomiczny" Brzmi znajomo Mateuszku? Wy tak lubicie, nakraść i krzyczeć "łapać złodzieja".
marszalek2020
Jak media prorządowe stanowiły prawie 100% mediów w Polsce wydawało się że tylko PO potrafi rządzić krajem, przyznaję - słabo, ale podobno innych nie było.

Dopiero teraz widać jak byliśmy oszukiwani. I nie mówię tylko o tych ukradzionych miliardach.

jes
Już niedługo przekonasz się jak szczery był towarzysz Morawiecki. Ale wtedy już nie będzie miał nikt na nic wpływu. Będzie tylko jedyna słuszna przewodnia wola partii.
marszalek2020 odpowiada jes
Nie strasz, nie strasz, władzę zawsze można zmienić, jak ludzie będą chcieli wrócić do zarobków 3zł/godz., jak będą chcieli płacić 50 miliardów podatków rocznie oszustom a nie na szpitale i lekarzy, to kto im broni?
xxpp
Oczywiście, że się zgadza, bo ludzie dostali tarcze i zapłacili podatki.
antybolszewik
Im większy kryzys tym więcej pieniędzy podobno mamy. Ja mu wierzę.
anna_domagalczyk
Chyba nie powiedział, w którym kraju.

Powiązane: Budżet 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki