REKLAMA

Morawiecki: 500+ największą inwestycją demograficzną w przyszłość Polski

2019-11-23 09:51
publikacja
2019-11-23 09:51

Program 500 plus to największa inwestycja demograficzna w przyszłość Polski, ale nie może być jedynym działaniem dla poprawy sytuacji - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę w RMF FM. Jednym z elementów działań - tłumaczył - ma być przyciąganie osób, które wyjechały z Polski.

/ fot. Adam Guz / KPRM / Flickr

Morawiecki powiedział, że w sprawie demografii "najbardziej konkretny konkret został zrobiony po stronie finansowej". "Nie było większego wydatku jednorazowego - większej inwestycji jednorazowej, niż inwestycja w nasze dzieci, w naszą młodzież. To jest inwestycja 500 plus (...) to 42-43 miliardy złotych rocznie" - podkreślił premier.

Zapewnił, że nie tylko przez taki impuls, jak 500 plus zostanie "załatwiona" sprawa poprawy sytuacji demograficznej w kraju. "Po pierwsze jest sprawa zmian kulturowych, a po drugie przede wszystkim indywidualne decyzję rodziców, które wszyscy przecież szanujemy" - podkreślił szef rządu.

"To, co mogliśmy zrobić, czyli poprawa losu rodziny - zwłaszcza na przykład z trójką dzieci, czwórką (...) jest to bardzo duża pomoc" - mówił premier. Zaznaczył, że również dla mniejszych rodzin - z dwójką, czy jednym dzieckiem, te 500 zł jest też jakąś pomocą.

"Po stronie państwa zrobiliśmy to co należało, jeśli chodzi o politykę prorodzinną od strony fiskalnej" - przekonywał szef rządu.

"Teraz chcemy - co też zasygnalizowałem w moim expose - bardziej intensywnie przyciągać ludzi, którzy wyjechali z Polski" - zapowiedział Morawiecki.

"To mnóstwo łez, płaczu, rozstań, rozwodów niestety często niepotrzebnych, dlatego postanowiliśmy dokonać bardziej zdecydowanych działań, żeby przyciągać naszych emigrantów" - dodał.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
kryzysio
Pinokio znowu kłamie. Liczba zgonów przekracza kolejny rok liczbę narodzin. Ściema oszusta.
jarekzbyszek
Pinokio daj sobie spokój... Francja ma kindergeld dopiero od dwójki dzieci w kwocie 131 euro, Holandia ma dodatek kwartalny od 190 euro. Dlaczego mają większą dzietność od Polski?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mith21
Patrząc na oficjalne dane GUS to ten "program demograficzny" to jeden wieli niewypał. Dzietność Polaków spada od wprowadzenia programu 500+.
silvio_gesell
Emigracja rodzin z dziećmi spadła, imigracja rodzin z dziećmi wzrosła, ale żeby wzrosła dzietność musiałaby wzrosnąć emigracja bezdzietnych. Bo świadczenia na dzieci nie zwiększają dzietności.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki