Moody's: popyt na polski dług pozostanie solidny

Analitycy agencji ratingowej Moody's nie spodziewają się, żeby rynek dokonał znaczącej zmiany oceny ryzyka kredytowego Polski w najbliższych miesiącach - ocenili analitycy w opublikowanym w środę raporcie dotyczącym regionów Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW). Ich zdaniem, popyt na polski dług pozostanie solidny.

Moody's: popyt na polski dług pozostanie solidny
Moody's: popyt na polski dług pozostanie solidny (fot. Mike Segar / Reuters)

"Mimo zwyżki w ostatnim czasie, rentowność długu rządowego (w regionie EŚW - PAP) pozostaje na historycznym minimum. W ostatnim czasie w regionie (EŚW - PAP) widać oznaki presji na rentowność krajowego długu, a rentowności w grudniu względem października wzrosły przeciętnie o 35 pb. Najmocniej widać to na przykładzie Polski, gdzie na początku grudnia rentowności były najwyższe od maja 2014 r. Tymczasem rentowność obligacji rządowych Słowacji i Czech pozostaje na podobnym poziomie co niemieckiego bunda. Istnieje możliwość, iż w dalszym ciągu będziemy obserwować umiarkowany wzrost rentowności długu rządowego w regionie EŚW, szczególnie w Polsce, co odzwierciedlać będzie wzmożoną niepewność wśród inwestorów w regionie najbliższych miesiącach" - napisano w raporcie.

"Mimo to, nie spodziewamy się, by rynek dokonał znaczącej zmiany oceny krajowego ryzyka kredytowego w najbliższych miesiącach, a dochodowość długu pozostanie na rekordowo niskim poziomie. Apetyt inwestorów na polski dług raczej pozostanie solidny, korzystając na dodatnich spreadach wobec stóp procentowych w strefie euro oraz na prawdopodobnej ograniczonej zmienności złotego względem euro" - dodano.

Na piątek zaplanowany jest przegląd ratingu Polski przez agencje Moody's oraz Fitch.

Polska posiada w agencji Moody's rating na poziomie "A2" z perspektywą negatywną. (PAP)

tus/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 ~Mike

Ależ Mood's się myli, wybitny ekonomista, ten co nie potrafił rozliczyć wydatków własnej partii i dlatego cofnięto mu dotacje i teraz żebrze o datki od ludzi, jak mu tam jest ? Chyba nijaki Swetru, on twierdzi, że zagranica nie kupi naszego długo, mimo, że przy obecnej polityce zerowych stóp %, polskie obligi dają przyzwoitą stopę zwrotu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~ziutek

ale o co ci chodzi? Moody jest przecież zagraniczną agencją a Petru swojak a nawet Morawiecki chce powołać narodową agencję reitingową przecież jako Polak nie możesz popierać zagranicy a ty tu wyjeżdzasz z jakimś Moody

! Odpowiedz
1 4 ~krysiap

Poczekajmy cierpliwie jeszcze kilka miesięcy a nawet ślepy dostrzeże wpływ oprocentowania obligacji na kondycję państwa. Prawdopodobnie i ty to dostrzeżesz no chyba, że zaliczasz się nie tyle do ślepych co głupich.

! Odpowiedz
2 1 ~Mike odpowiada ~krysiap

Poczekaj jeszcze kilka miesięcy i rozumiesz, że jeżeli polski dług daje 3,6 % to i tak znajdzie się chętny na taką inwestycję. Jeżeli tylko nie będzie takiego ataku na Polskę jak był na Rosję i rubla, to nic się nie zmieni.

! Odpowiedz
2 3 ~autor

Troll na posterunku całą dobę. Tak trzymać. WUC się odwdzięczy, np. stanowiskiem u Maciarewicza. Co prawda trzeba będzie pracować inną częścią ciała ale zawsze to kop w górę, by nie powiedzieć gdzie...

! Odpowiedz
2 6 ~Martin

Czytaj dalej będziemy spekulować/zarabiać na wzrostach i spadkach polskich papierów.

! Odpowiedz
15 4 ~Załamana

Mamy nadzieję że Moody's weźmie też pod uwagę stabilność polityczną i sterowanie Państwem przez "dzieci we mgle" i dokona stosownej obniżki wiarygodności Polski.

! Odpowiedz
4 12 ~aaaaa

Nawet jeśli wszyscy normalni Polacy chcą odejścia w niebyt Populistów i neo-bolszewickich Socjalistów - dla dobra nas wszystkich nie powinniśmy życzyć sobie obniżki wiarygodności Polski.

! Odpowiedz
0 1 ~krysiap odpowiada ~aaaaa

to prawda

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl