REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Molecure odzyska globalne prawa do podwójnego inhibitora chitynaz

2022-06-23 22:44
publikacja
2022-06-23 22:44
Molecure odzyska globalne prawa do podwójnego inhibitora chitynaz
Molecure odzyska globalne prawa do podwójnego inhibitora chitynaz
fot. Piotr Zajda / / Shutterstock

Molecure odzyska od belgijskiej spółki Galapagos wszystkie prawa do cząsteczki OATD-01, związane z nią dane, prawa własności intelektualnej oraz wytworzoną substancję aktywną i tabletki - poinformowało Molecure w komunikacie.

"Doceniamy czas naszej owocnej współpracy z Galapagos i cieszymy się z odzyskania praw do cząsteczki OATD-01, która w naszej ocenie ma duży potencjał w leczeniu wielu chorób układu oddechowego. Dotychczas wygenerowane dane wskazują na atrakcyjny profil OATD-01, dlatego po aktualizacji strategii dalszego rozwoju klinicznego tej cząsteczki planujemy pozyskanie partnera w niedalekiej przyszłości" - powiedział prezes Molecure Marcin Szumowski.

Po dokonaniu wewnętrznej oceny danych, raportów i informacji otrzymanych od Galapagos, Molecure rozważa rozwój OATD-01 w preferowanym i pierwotnie wybranym wskazaniu sarkoidozy. Spółka będzie poszukiwać optymalnej ścieżki rozwoju w tym wskazaniu, z zamiarem przeprowadzenia badania klinicznego fazy II (badania proof-of-concept, PoC). Rozważane będzie przeprowadzenie badania międzynarodowego z udziałem pacjentów ze Stanów Zjednoczonych i Europy, w tym Polski.

Molecure nieodpłatnie odzyskało pełne i wyłączne prawa do wyników wszystkich badań, w tym z rozwoju przedklinicznego i klinicznego OATD-01 prowadzonych przez Galapagos w ciągu ostatnich 18 miesięcy

Molecure uważa, że badania przeprowadzone przez Galapagos wraz z odpowiedziami otrzymanymi od EMA w ramach procedury doradztwa naukowego (Scientific Advice), będą pomocne w planowanym dalszym rozwoju klinicznym fazy II OATD-01.

Bezzwrotna kwota 27 mln euro, którą otrzymało Molecure w listopadzie 2020 r. jako część umowy licencyjnej, będzie w części stanowić finansowe wsparcie badania klinicznego II fazy OATD-01.

Molecure koncentruje się na poszukiwaniu rozwiązań dla niezaspokojonych potrzeb medycznych pacjentów ze śródmiąższowymi chorobami płuc, włóknieniem wywołanym stanami zapalnymi oraz z chorobami nowotworowymi.

Molecure to firma biotechnologiczna odkrywająca i rozwijająca leki do etapu klinicznego. Molecure wygenerowało portfolio ośmiu odrębnych programów przy wsparciu akademickich instytucji naukowych na całym świecie, w tym Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK), który posiada bogate doświadczenie w badaniu struktury i funkcji RNA.

Jednym z najbardziej zaawansowanych związków Molecure jest OATD-02, doustny, silny i selektywny, pierwszy w swojej klasie, podwójny inhibitor arginaz (ARG1 i ARG2) do leczenia raka, który zgodnie z oczekiwaniami przejdzie do fazy 1 badań klinicznych w czwartym kwartale 2022 roku. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki