"Mój prąd" – ruszył drugi nabór wniosków do programu

2020-01-13 13:10, akt.2020-01-13 14:08
publikacja
2020-01-13 13:10
aktualizacja
2020-01-13 14:08

Ruszył drugi nabór w ramach programu „Mój prąd”, wnioski o dofinansowanie będzie można składać do 18 grudnia 2020 roku - poinformowało Ministerstwo Klimatu w komunikacie prasowym. Planowana dotacja w wysokości 600 mln zł powinna wygenerować 700 MW mocy w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych.

/ fot. Wojciech Kryński / FORUM

"Fotowoltaika prosumencka przeżywa prawdziwy boom za sprawą programu +Mój prąd+, w którym do wykorzystania mamy jeszcze prawie 90 proc. z miliardowego budżetu. Te pieniądze pozwolą na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji, które mogą wygenerować ok. 1 TWh zielonej energii, a zainstalowana moc sięgnie 1,2 GW” – powiedział, cytowany w komunikacie, minister klimatu Michał Kurtyka.

Jak podał resort, drugi nabór wniosków o dofinansowanie osobom fizycznym mikroinstalacji fotowoltaicznych potrwa do 18 grudnia 2020 r. Zasady programu nie zmieniają się. Można starać się o dotacje w wysokości nawet 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie, czyli zakup i montaż PV od 2 do 10 kW. Dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia zostały pomniejszone o otrzymaną dotację.

Planowane dofinansowanie w ramach drugiego naboru powinno wynieść 600 mln zł, a planowana zainstalowana moc PV 700 MW.

W ramach pierwszego naboru wnioski przyjmowano od 30 sierpnia do 20 grudnia 2019 r. NFOŚiGW dofinansował ponad 27 tys. instalacji PV. Na ten cel wydatkowano prawie 132 mln zł, a zainstalowana moc PV to 152 MW. Uzyskana redukcja CO2 wynosi ok. 122 tys. ton/rok.

Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW, poinformował, że 49 firm z branży fotowoltaicznej - instalatorów PV - podpisało z NFOŚiGW porozumienie o współpracy i za ich pośrednictwem można składać wniosek o dotację. Lista tych firm się wydłuża.

"Mój prąd” to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem skorzystania z programu jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.

NFOŚiGW umożliwił wspieranie wszystkich instalacji zakończonych po 23 lipca 2019 r.

Program ma się przyczynić do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, poprawy jakości powietrza, przede wszystkim na obszarach słabo zurbanizowanych oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych na dzień 1 stycznia 2020 roku moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych w krajowym systemie elektroenergetycznym wyniosła 1.299,6 MW. Oznacza to wzrost o 175,7 proc. rok do roku i o 9,6 proc. w porównaniu do początku grudnia.

pel/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
focus07
Witam, jak uważacie czy ceny instalacji tz. cena za 1kWp spadnie w najbliższym czasie czy decydować się na montaż już teraz. mam ofertę 6,4 kWp w cenie 25 000 pln. A może lepszym rozwiązaniem będzie poczekać jeszcze 4 -5 lat samej dotacji już nie będzie ale technologia pójdzie na pewno do przodu i cena instalacji o Witam, jak uważacie czy ceny instalacji tz. cena za 1kWp spadnie w najbliższym czasie czy decydować się na montaż już teraz. mam ofertę 6,4 kWp w cenie 25 000 pln. A może lepszym rozwiązaniem będzie poczekać jeszcze 4 -5 lat samej dotacji już nie będzie ale technologia pójdzie na pewno do przodu i cena instalacji o podobnej mocy będzie 2 raz tańsza.
ajwaj
Romantycznie
Przy zachmurzeniu czy w nocy jest lipa. Podobnie wiatraczki, daja ca 20% mocy.
W ew. konkurencyjnych gospodarkach musza byc konwencjonalne zródla energi na dzien i noc, wiatr i cisze
Chiny buduja < ca 200 elektrowni weglowych, +jadrowych, +gazowych bez utopii.

Powiązane: Mój prąd

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki