Modernizacja odcinka linii kolejowej Kraków - Katowice za 300 mln zł

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w środę umowę na modernizację trasy kolejowej Katowice - Kraków, na odcinku - Kraków Mydlniki - dworzec Kraków Główny Towarowy. Inwestycja za ponad 300 mln zł skróci czas podróży i podniesie jej standard.

Jak podkreślił zarządca infrastruktury kolejowej jest to kolejna podpisana zgodnie z planem umowa inwestycyjna z wykorzystaniem środków UE, która ułatwi podróże aglomeracyjne, regionalne i dalekobieżne.

Według cytowanego w komunikacie Ireneusza Merchela, prezesa PKP PLK, realizacja tego projektu nie tylko skróci podróż z Katowic do Krakowa, ale także znacznie poprawi komunikację w aglomeracji krakowskiej.

W obecnej perspektywie PKP PLK szczególną wagę przywiązują do wzmocnienia kolejowego transportu w aglomeracjach. Nasze inwestycje przekraczają 2 mld zł tylko w stolicy Małopolski, a podobne zadania usprawnią podróże także w Warszawie, Poznaniu i Rzeszowie - zaznaczył prezes.

Na modernizowanym odcinku Kraków Mydlniki - Kraków Główny Towarowy wymienionych zostanie ponad 17 km torów i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wyremontowane będą perony i urządzenia obsługi podróżnych. Powstanie też nowy przystanek Kraków - Bronowice w rejonie ul. Armii Krajowej. W ramach inwestycji przebudowanych będzie pięć wiaduktów kolejowych, a także zbudowany nowy - zastępujący ruchliwy przejazd drogowy na poziomie szyn przy ul. Rydla.

Rozpoczęcie prac planowane jest pod koniec tego roku, a ich zakończenie w 2018 r. Koszt inwestycji realizowanej w ramach unijnego instrumentu finansowego Łącząc Europę wynosi ok. 304 mln zł brutto. Zakończenie modernizacji całego odcinka Katowice - Kraków planowane jest w 2020 r.

Linia Katowice - Kraków to odcinek międzynarodowego korytarza kolejowego E30, prowadzącego od Dolnego Śląska przez Górny Śląsk, Małopolskę po Podkarpacie. Łączy ona najważniejsze centra i regiony ekonomiczne południowej Polski oraz Niemcy, Polskę i Ukrainę. (PAP)

rgr/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil