REKLAMA
Tour de spółki

Mocne pogorszenie nastrojów w Niemczech

2020-10-13 11:17
publikacja
2020-10-13 11:17
fot. josefkubes / Shutterstock

Indeks ZEW mierzący oczekiwania niemieckich ekspertów finansowych w październiku zaliczył silny i „zaskakujący” spadek. To jeden z pierwszych sygnałów ostrzegawczych przed pogorszeniem koniunktury gospodarczej w IV kwartale.

Październikowy odczyt indeksu ZEW na poziomie 56,1 pkt. był nie tylko znacznie niższy niż we wrześniu (77,4 pkt.), ale okazał się wyraźnie niższy od rynkowego konsensusu wynoszącego 73 pkt. Był to pierwszy spadek tego wskaźnika od marca, gdy zanurkował on o absolutnie rekordowe 58,2 pkt.

/ Bankier.pl

Można więc powiedzieć, że rynek zaskoczył sam siebie. Wszakże to analitycy makroekonomiczni nie docenili skali pogorszenia oczekiwań swoich kolegów po fachu zajmujących się analizą finansową.

Odkładając żarty na bok sam fakt ostrego spadku indeksu ZEW nie powinien być chyba zaskoczeniem. Od miesiąca władze w prawie całej Europie znów represjonują obywateli, sukcesywnie zabijając kolejne sektory gospodarki – na razie uderzając głównie w sektor usług. Z każdym takim ograniczeniem powoli przybliżamy się do powtórki wiosennych lockdownów, które zrujnowały gospodarki Starego Kontynentu doprowadzając do najgłębszej recesji po 1945 roku.

Comiesięczna ankieta ZEW powstaje na bazie odpowiedzi przesłanych przez ok. dwustu niemieckich ekspertów finansowych. Analitycy pytani są o oczekiwania względem następnych sześciu miesięcy. Możliwe są tylko trzy odpowiedzi: wzrośnie/poprawi się, pozostanie bez zmian, spadnie/pogorszy się. Sam indeks ZEW jest wypadkową oczekiwań względem gospodarki Niemiec.

KK

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
open_mind
Winston Churchill już w 1919 roku stwierdził że: „Niemcy powinno się bombardować profilaktycznie co 50 lat, bez podania przyczyny” Trudno się z nim nie zgodzić. Dodam że Angolom i Francuzom też by się należało, za systematyczne psucie świata. Wspomnijcie tylko kto „napuścił” Lenina na zabawę w komunę w Rosji.
spaceavenger
Akurat to dobrze Niemcy zrobili, przy pomocy swoich agentów wykończyli Rosję i chwała im za to!
karbinadel
Większość jakoś przeżyła pierwszą falę, ale drugiej wiele firm nie przetrwa (i to nie tylko w Niemczech). Bo najgorsza jest niepewność i miotanie się rządów w wymyślaniu coraz to nowszych i coraz głupszych pomysłów na walkę, której nie da się wygrać. A i tak na koniec wszyscy przyznają, że to Szwecja maiła rację
ajwaj
""rynek zaskoczył sam siebie""
Zaskoczenia nie ma. Bylo tu, fala bankructw idzie jesienia
Firmy co umarly to nie zyja
Latwo oglosic upadlosc, maszyny, pojazdy sprzedac, pracowników zwolnic, klucze od hali oddac,
ale to od nowa zbudowac to nie tylko trudne.
Przy pedzacej Azji czesto to juz niemozliwe
""rynek zaskoczył sam siebie""
Zaskoczenia nie ma. Bylo tu, fala bankructw idzie jesienia
Firmy co umarly to nie zyja
Latwo oglosic upadlosc, maszyny, pojazdy sprzedac, pracowników zwolnic, klucze od hali oddac,
ale to od nowa zbudowac to nie tylko trudne.
Przy pedzacej Azji czesto to juz niemozliwe i niepotrzebne
FAKE z CO2 masakruje konsumpcje np. sprzedaz pojazdów wszelkich, podraza energie czyli wszystko, likwiduje UE jako kiedys monopoliste w swiecie
1as
Może właśnie po to był ten Covid...
spaceavenger
Największym problemem świata zachodniego jest to że pełzający kryzys przebiegał tam bardzo powoli, co najmniej od połowy lat 70-tych i nikt nie reagował. Kraje azjatyckie powinny zostać pozbawione nieskrępowanego dostępu do rynków państw europejskich i amerykańskiego. W USA to już zrozumieli co trzeba zrobić, kolej Największym problemem świata zachodniego jest to że pełzający kryzys przebiegał tam bardzo powoli, co najmniej od połowy lat 70-tych i nikt nie reagował. Kraje azjatyckie powinny zostać pozbawione nieskrępowanego dostępu do rynków państw europejskich i amerykańskiego. W USA to już zrozumieli co trzeba zrobić, kolej na Europę.
stachsgh
Wystarczy, że LIDL.DE zrobi promo jak u Nas i będzie dobrze https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
antydonald
,,piniedzy ni ma i ni bedzie !!! ...i wiróza ni ma i nie bedzie!!! ... szacunek fur Polen ni ma i ni bedzie !!! NORDSTREAM był i bedzie!!! .... sieg h...'' ---- > jak powiedzieli by vincent vel rostkowskij i gefrajter von tusk!!!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki