Misja Morawieckiego na okładce “Financial Times”

Polska chce przyciągnąć londyńskie instytucje finansowe, planujące opuścić Wielką Brytanię wraz z Brexitem. W czwartek cykl spotkań w tej sprawie przeprowadzi wicepremier Mateusz Morawiecki, który już we wtorek trafia na okładkę „Financial Times”.

Misja Morawieckiego na okładce “Financial Times”
Misja Morawieckiego na okładce “Financial Times” (Financial Times)

Wicepremier przyjedzie do Londynu z pakietem zachęt dla największych banków City, które – według słów Morawieckiego – już skontaktowały się z polskim rządem.

- Wzrost zainteresowania opuszczeniem Londynu jest widoczny – mówi prestiżowemu dziennikowi.

Zaznacza, że rozmowy z instytucjami finansowymi dotyczące przeniesienia do Polski operacji „middle” i „back office” już się rozpoczęły. „FT”, przypominający przeszłość Morawieckiego w Santander, pisze, że spotka się on z kierownictwami m.in. Royal Bank of Scotland, UBS, Barclays, BNP Paribas, Citibank i Credit Suisse. Minister rozwoju ma w planie także rozmowy z funduszami Schroders, Pimco i BlackRock.

Co oferuje Polska? Granty na szkolenia dla nowych pracowników oraz programy uniwersyteckie, rozwijające wymagane przez zagraniczne banki finansowe i informatyczne zdolności absolwentów. Czy to wystarczy? Dziennik przypomina, że w szranki o pozyskanie bankierów stają także Paryż, Frankfurt, Amsterdam i Dublin. Dodaje, że 200 000 Polaków już pracuje w centrach operacyjnych obsługujących zagranicę. Co czwarty z nich dla zagranicznych banków, skuszonych niskimi płacami, wysokim poziomem edukacji uniwersyteckiej i członkostwem w UE (bankom łatwiej prowadzić biznes w państwie, w którym obowiązuje unijne prawo).

Morawiecki: Chcemy przyciągnąć inwestorów

Chcemy przyciągnąć do Polski inwestorów - zapowiedział w TVN24 we wtorek wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Poinformował, że spotka się w Londynie z kilkudziesięcioma przedstawicielami banków oraz funduszy inwestycyjnych, emerytalnych i powierniczych.

"Chcemy przyciągnąć do Polski inwestorów. Ponieważ Polska nie jest członkiem strefy euro, więc trudno będzie przyciągnąć największe banki z ich tzw. front desk, czyli z tą częścią sprzedażową. Natomiast na pewno nie jesteśmy pozbawieni szans, jeśli chodzi o przyciągnięcie ciekawych inwestorów do tzw. middle office czy back office, ale to są również funkcje wysoko płatne, rozwojowe takie jak chociażby zarządzanie ryzykiem, czy zarządzanie informatykami, zarządzanie informacją, danymi. To są bardzo ważne i ciekawe funkcje korporacyjne" - powiedział Morawiecki.

Wicepremier wyjaśnił, że chce pokazać, iż Warszawa i Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania. "Nie tylko Warszawa, ale wiele miast w Polsce. Mamy znakomicie wykształconych ludzi, kadrę, informatyków, którzy wygrywają ogólnoświatowe rankingi. Takie rzeczy dostrzegane są przez zagranicznych inwestorów" - zaznaczył Morawiecki.

Wicepremier wskazał, że Polska jest największą gospodarką w Unii Europejskiej poza strefą euro. "Jeżeli Wielka Brytania wystąpi z UE, a wystąpi, bo tak zdecydował naród brytyjski, to będziemy mieli bardzo atrakcyjną pozycję, bo jako największa gospodarka poza strefą euro, jednocześnie będąca w Unii, dajemy dostęp na identycznych zasadach do całego rynku UE" - dodał.

Morawiecki pytany czy prawdą jest, że PZU i Polski Fundusz Rozwoju chcą kupić od UniCredit 40 proc. akcji Pekao SA za 3 mld euro, odpowiedział: "ja tego zupełnie nie komentuję, to są niezależne podmioty rynkowe i tutaj trudno mi się do tego odnieść".

W poniedziałek media podawały, powołując się na anonimowe źródła, że PZU i PFR prowadzą rozmowy z włoskim Unicredit w sprawie zakupu 40,1 proc. akcji Pekao SA, a oferta ma wynosić ok. 3 mld euro. Według tych doniesień, strony chcą domknąć transakcję do końca października.

"Nie jest mi wiadomo dzisiaj, że są prowadzone konkretne negocjacje, tyle mogę w tej sprawie powiedzieć" - powiedział Morawiecki.

Wicepremier odpowiadając na pytanie o to, czy ewentualna transakcja byłaby korzystna dla Polski, nawiązał do potrzeby "udomowienia" banków w Polsce. "Generalnie w pierwszej dziesiątce banków francuskich praktycznie wszystkie są pod kontrolą Francuzów i państwa francuskiego, a u nas 65 proc. sektora bankowego jest cały czas w rękach zagranicznych. Docelowo w sytuacji gdyby pojawiały się takie możliwości i byłoby to na warunkach rynkowych z poszanowaniem prawa UE i ładu korporacyjnego to chciałbym, życzyłbym sobie tego i gospodarce polskiej żebyśmy mieli większy wpływ na sektor bankowy"- powiedział Morawiecki.

Poinformował, że trwają negocjacje w sprawie inwestycji niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Daimler w Polsce. "Tutaj negocjacje się toczą, są one bardzo konkretne (...). Jestem spokojny o tę inwestycję i jestem przekonany, że dojdzie do skutku" - powiedział.

Na pytanie, kiedy można spodziewać się finalizacji tej inwestycji, Morawiecki odpowiedział: "myślę, że w ciągu miesiąca, dwóch"

Niemiecki koncern poinformował na początku maja br., że planuje wybudowanie w Polsce fabryki silników. Ma ona powstać w Jaworze, na zachód od Wrocławia. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2019. W nowej fabryce mają być produkowane czterocylindrowe silniki benzynowe i dieslowski.

Polska coraz częściej trafia ostatnio na strony „FT”. Dziennik kilka dni temu komentował wizytę władz PZU w centrali UniCredit.

B.pl PB
PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Inwestycje w Polsce

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ~JP

Jakby ktos jeszcze nie zauwazył to misja polega tym aby sprowadzic polska gospodarke do dna a pozniej zaprosic "inwestorow" kolesi ktorzy ja wykupia za bezcen. czas realizacji 4 lata.

! Odpowiedz
2 2 ~realista

Według mnie na obietnice bez pokrycia politycy teraz szukają naiwnych dawców kapitału.

! Odpowiedz
2 2 ~czyny

nie słowa

! Odpowiedz
5 3 ~rozsądny

Mam nadzieję żę wielki KWAK i jego kolesie skończy jak":Wielki Wróbel"

! Odpowiedz
8 6 ~witek

Przyjeżdzajcie zapłacicie podatek , dacie na 500+ i inny komuszy socjał. Chyba że bankier patriota pozwoli wam na wszelkie ulgi. Jak nie to załatwi Wasz prokurator generał i pisi już TK !!!!!

! Odpowiedz
8 6 ~1000_letni_PISlam

Z GPW wyparowało 350 mld złotych_____ Prawdziwy SUKCES______dla Mośków.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w-ciagu-roku-z-gpw-wyparowalo-350-mld,7,0,2106631.html

! Odpowiedz
3 8 ~to_take_the_piss

Wymieniony wstający z kolan, póki co, podniósł tylną część ciała

! Odpowiedz
6 8 ~lesio_SIEPACZpisowy

Czekam na "dobrowolny" program obligacja+.

Będzie on polegał na "dobrowolnym" odprowadzaniu składki np. 500 zł na fundusz, który będzie kupował obligacje skarbu państwa z których sfinansuje się rozdawnictwo "pińcet+".

! Odpowiedz
11 15 ~leo

BRAWO! Dobra zmiana! Nareszcie ktoś odpowiedni na tym stanowisku. 27 lat trzeba było czekać!

! Odpowiedz
1 9 ~test

TO bardzo dobry kierunek. Obserwuje duze zainteresowania nasza sila robocza. Mnóstwo ludzi zwalnia się u naszych zachodnich sąsiadów, żeby Polacy pracowali na podobnych stanowiskach za mniejsze pieniadze.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl