REKLAMA

Mirbud zbuduje terminal na lotnisku w Radomiu

2020-02-04 17:25
publikacja
2020-02-04 17:25

Firma Mirbud wygrała przetarg na zaprojektowanie i budowę terminala na lotnisku w Radomiu. Zwycięzcę przetargu wyłoniono w aukcji elektronicznej. Koszt inwestycji to prawie 280,5 mln zł.

fot. Joanna Borowska / / FORUM

Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL), oferenci – firmy Mirbud, Budimex i Hochtief – w ramach trwającej ponad 8 godzin aukcji obniżali proponowaną cenę. Finalnie najniższą kwotę - prawie 280,5 mln zł - zaoferował Mirbud. "Dzięki aukcji udało się obniżyć kwotę, którą PPL planował przeznaczyć na tę inwestycję o ponad 60 mln zł” - poinformowano w komunikacie prasowym. PPL liczy na to, że podpisanie umowy nastąpi jeszcze w lutym, a prace rozpoczną się z początkiem sezonu budowlanego.

Przedmiotem zamówienia jest wybudowanie terminala o powierzchni 30 tys. m kw. W budynku ma się znajdować m.in. 30 stanowisk check-in, 10 - kontroli bezpieczeństwa i po osiem - kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. W dużej, przystosowanej do potrzeb głównie pasażerów lotów charterowych strefie komercyjnej zaplanowano liczne punkty gastronomiczne i handlowe.

Zdaniem PPL terminal na lotnisku w Radomiu ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Będzie przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości będzie go można rozbudować nawet do obsługi 9 mln podróżnych.

Po wybudowaniu prawie od podstaw nowego portu lotniczego, Radom przejmie część ruchu lotniczego z Lotniska Chopina - głównie loty czarterowe i niskokosztowe. Lotnisko ma być gotowe na przełomie lipca i sierpnia 2022 r.

Lotnisko w Radomiu rozpoczęło działalność w maju 2014 r. To jedyny port lotniczy użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 mln zł. PPL kupiło radomskie lotnisko po tym, jak w połowie września 2018 r. radomski sąd ogłosił upadłość spółki Port Lotniczy Radom. (PAP)

autorka: Ilona Pecka

ilp/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki