REKLAMA

Minutki RPP: polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii

2020-12-04 14:18, akt.2020-12-04 14:37
publikacja
2020-12-04 14:18
aktualizacja
2020-12-04 14:37
fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu / FORUM

Niektórzy członkowie Rady spodziewali się w listopadzie wyższej inflacji niż w projekcji - wynika z opisu dyskusji na posiedzeniu RPP w dn. 6 listopada. Członkowie RPP byli w listopadzie zdania, że należy kontynuować działania podjęte przez NBP. Rada wskazała na znaczenie działań NBP dla możliwości stymulacji fiskalnej.

"Członkowie Rady byli zdania, że na obecnym posiedzeniu należy utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie oraz kontynuować pozostałe działania podjęte przez NBP" - napisano.

Rada wskazała w listopadzie na znaczenie działań NBP dla możliwości stymulacji fiskalnej.

"Dyskutując na temat krajowej polityki pieniężnej, członkowie Rady ocenili, że dotychczasowe działania NBP przyczyniły się do złagodzenia warunków monetarnych. W szczególności spadło oprocentowanie kredytów oraz rentowności obligacji skarbowych, które utrzymują się obecnie na niskim poziomie. Wpływa to pozytywnie na zadłużone podmioty, ogranicza straty kredytowe banków i oddziałuje w kierunku obniżenia kosztów obsługi zadłużenia publicznego, powiększając tym samym przestrzeń dla niezbędnej stymulacji fiskalnej" - napisano.

"Wskazywano, że polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP. Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego" - dodano.

Większość członków Rady podkreślała, że zgodnie z listopadową projekcją NBP, inflacja w kolejnym roku obniży się i w horyzoncie projekcji pozostanie zgodna z celem inflacyjnym NBP.

"Członkowie ci zwracali uwagę, że obniżeniu inflacji w przyszłym roku sprzyjać będzie utrzymująca się ujemna luka popytowa oraz wyższy poziom bezrobocia, które będą ograniczać dynamikę jednostkowych kosztów pracy. Ograniczająco na inflację będzie również oddziaływać prawdopodobne utrzymywanie się niskiej dynamiki cen w otoczeniu polskiej gospodarki. Podkreślano jednocześnie, że podwyższająco na inflację będą nadal oddziaływać czynniki regulacyjne o charakterze podażowym, w tym wprowadzenie tzw. opłaty mocowej oraz prognozowany dalszy wzrost opłat za wywóz nieczystości. Niektórzy członkowie Rady argumentowali, że ryzyka dla dynamiki cen w przyszłym roku są skierowane w dół" - napisano.

Niektórzy członkowie Rady oceniali natomiast, że inflacja w 2021 r. może być wyższa niż przewidywana w listopadowej projekcji. Członkowie ci argumentowali, że dynamikę cen może podwyższać – oprócz wzrostu cen administrowanych – szybszy wzrost cen usług.

"Jednocześnie wskazywali oni, że w kierunku wyższej inflacji może oddziaływać również podwyżka płacy minimalnej, która może przełożyć się na dostosowanie wynagrodzeń także osób zarabiających więcej niż minimalne wynagrodzenie. Niektórzy członkowie Rady byli również zdania, że ze względu na możliwy szybszy wzrost cen dóbr kapitałowych niż cen konsumpcyjnych, deflator PKB może być wyższy niż inflacja CPI" - dodano.

Centralna ścieżka listopadowej projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2020 r. wyniesie 3,4 proc., w 2021 r. znajdzie się na poziomie 2,6 proc., a w 2022 r. wyniesie 2,7 proc.

Centralna ścieżka projekcji zakłada dynamikę PKB w 2020 r. na poziomie -3,5 proc., w 2021 r. na poziomie 3,1 proc., a w 2022 r. na poziomie 5,7 proc.

Członkowie Rady oceniali, że – podobnie jak w wielu innych krajach na świecie – w warunkach wyraźnego pogorszenia sytuacji epidemicznej oraz zaostrzenia restrykcji epidemicznych, w IV kw. można oczekiwać obniżenia PKB względem III kw. br.

Członkowie Rady oceniali, że aktywność gospodarcza będzie wspierana przez działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP. Jednocześnie wskazywano, że obecnie wiele przedsiębiorstw jest lepiej przygotowanych na pandemię niż było na wiosnę, zarówno jeśli chodzi o reżim sanitarny, jak i poduszkę płynnościową. Wzrósł również udział handlu w internecie. Ponadto, niektórzy członkowie Rady zwracali uwagę, że inwestycje mogą być w kolejnych kwartałach wspierane przez realizację publicznych projektów infrastrukturalnych.

RPP podtrzymała w listopadzie sformułowanie dot. kursu złotego, z tą różnicą, że w październikowych minutes wskazano, że opowiedziała się za nim "większość" Rady, inaczej niż w minutes z listopada.

"Zwracano uwagę, że krajowa aktywność gospodarcza może być także ograniczana przez pogorszenie się koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki oraz brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP. Wskazywano przy tym, że utrzymuje się niepewność dotycząca kształtowania się inwestycji" - napisano.

Dyskutując o perspektywach wzrostu gospodarczego członkowie Rady zwracali uwagę, że zgodnie z wynikami listopadowej projekcji w 2021 r. nastąpi wzrost PKB, choć poziom aktywności gospodarczej pozostanie najprawdopodobniej ograniczony, a luka popytowa utrzyma się na ujemnym poziomie.

"Podkreślano, że w tych warunkach prognozowany jest także wzrost bezrobocia oraz spadek liczy pracujących. Zwracano uwagę, że utrzymuje się wysoka niepewność dotycząca dalszego rozwoju pandemii oraz jej wpływu na gospodarkę. W związku z tym ryzyka dla wzrostu PKB w listopadowej projekcji są skierowane głównie w dół" - napisano.

Część członków Rady wyrażała opinię, że w kolejnych kwartałach możliwe jest okresowe luzowanie i zaostrzenie restrykcji sanitarnych w reakcji na zmiany sytuacji epidemicznej, co stanowiłoby istotne uwarunkowanie rozwoju sytuacji gospodarczej.

Niektórzy członkowie Rady argumentowali w tym kontekście, że część podmiotów gospodarczych ogranicza swoją aktywność wraz z rozwojem pandemii, niezależnie od wprowadzanych restrykcji.

"Biorąc pod uwagę te uwarunkowania, członkowie Rady wskazywali, że w najbliższym czasie negatywnie na krajową koniunkturę wpływać będzie obniżenie aktywności w sektorze usług, wprowadzone ograniczenia w handlu, zwiększona niepewność dotycząca dalszego przebiegu i skutków pandemii oraz pogorszenie nastrojów podmiotów gospodarczych" - dodano.

RPP na jednodniowym posiedzeniu w dn. 6 listopada utrzymała wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami rynku.

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
lukaszslask
"Zwracano uwagę, że krajowa aktywność gospodarcza może być także ograniczana przez pogorszenie się koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki oraz brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP. Wskazywano przy tym, że "Zwracano uwagę, że krajowa aktywność gospodarcza może być także ograniczana przez pogorszenie się koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki oraz brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP. Wskazywano przy tym, że utrzymuje się niepewność dotycząca kształtowania się inwestycji" - napisano.

Pandemia spadla jak z nieba.... juz przed Pandemia wiekszosc inwestorow wskazywala na problemy ze zrozumieniem wszelakich przepisow i totalnym opodatkowaniem pracy i firm...
Cit tylko 19%
ale jeszcze jest Pit....
I Vat....
I Zus.....
I Akcyza wszelaka.....
Po zaplaceniu Citu, Wspolnicy placa tzw dywidende.....
Po dostaniu wyplaty:vat akcyza na paliwo, alkohol, papierosy, gaz, prad, woda z kranu itp itd
Dopoki Polakom chcialo sie zasuwac za 1500zl to bylismy eldorado dla Zachodu
teraz jak Polak zblizy sie do 10 tys i z tego zus i podatek 32%,czyli na reke plus minus 5 tys to Krezus i Bogacz w 2% Polakow
a na Zachodzie 1200 Ojro=zasilek i mieszkanie komunalne
A ceny,Panie,jedz Pan sprawdz:)
lukaszslask
"Biorąc pod uwagę te uwarunkowania, członkowie Rady wskazywali, że w najbliższym czasie negatywnie na krajową koniunkturę wpływać będzie obniżenie aktywności w sektorze usług, wprowadzone ograniczenia w handlu, zwiększona niepewność dotycząca dalszego przebiegu i skutków pandemii oraz pogorszenie nastrojów "Biorąc pod uwagę te uwarunkowania, członkowie Rady wskazywali, że w najbliższym czasie negatywnie na krajową koniunkturę wpływać będzie obniżenie aktywności w sektorze usług, wprowadzone ograniczenia w handlu, zwiększona niepewność dotycząca dalszego przebiegu i skutków pandemii oraz pogorszenie nastrojów podmiotów gospodarczych" - dodano.

obniżenie aktywności w sektorze usług, jezeli wynika z ograniczenia dzialalnosci czyli zamkniecia,to nie mamy na to wplywu,natomiast z doswiadczenia wynika,ze czesto Osoby rezygnuja z uslug z powodu inflacji,na ktora RPP ma wplyw

Przykladowo,bo juz nie wiem jak to po ludzku tlumaczyc
Pani Asia chodzi co tydzien na kawe do Restauracji placac 6 zl
niestety po pewnym czasie omija ktorys tydzien
Znajomy Kelner pyta czemu Pani nie bylo?
Bylam przeziebiona,mialam Gosci z Honolulu:)itp.itd:)
Nie....Pani Asia,zaplacila wiecej za prad,gaz,czynsz itp itd
i nie stac Ja poprostu na cotygodniowa kawe
i na kawe w Restauracji RPP,Rzad nie ma wplywu
ale na gaz,prad,smieci,podatki,czynsze ma wplyw i wlasnie od tego w dluzszej perspektywie zalezy przyszlosc Gospodarki
Ja wiem,ze dla Ludzi zarabiajacych 20,30,40tys cena kawy nie ma znaczenia,ale to nie ten maly procent decyduje o Calej Gospodarce.....
lukaszslask
"Podkreślano, że w tych warunkach prognozowany jest także wzrost bezrobocia oraz spadek liczy pracujących. Zwracano uwagę, że utrzymuje się wysoka niepewność dotycząca dalszego rozwoju pandemii oraz jej wpływu na gospodarkę. W związku z tym ryzyka dla wzrostu PKB w listopadowej projekcji są skierowane głównie "Podkreślano, że w tych warunkach prognozowany jest także wzrost bezrobocia oraz spadek liczy pracujących. Zwracano uwagę, że utrzymuje się wysoka niepewność dotycząca dalszego rozwoju pandemii oraz jej wpływu na gospodarkę. W związku z tym ryzyka dla wzrostu PKB w listopadowej projekcji są skierowane głównie w dół" - napisano

Jako Polak,zwracam sie z Uprzejma Prośba urealnienia zasilku dla Bezrobotnych,gdyz z tej kwoty nie mozna oplacic Wlasnosciowego Mieszkania(podkreslam Wlasnosciowego),gdyz o zadnym Wynajmie nie ma mowy,o wyzywieniu nie wspominajac....
Prosbe swa motywuje dobrem Polakow,poniewaz narazie nie musze korzystac z Pomocy Panstwa...:)
lukaszslask
nie licze,ale moze jednak chociaz jeden Członek RPP tu zerknie....???????

"Wskazywano, że polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP. Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową
nie licze,ale moze jednak chociaz jeden Członek RPP tu zerknie....???????

"Wskazywano, że polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP. Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego" - dodano.

Nie lagodzi negatywnych skutkow pandemii,bo w jaki sposob,czy NBP moze otworzyc Kina,Restauracje,Silownie itp itd
1.Co Pani pracujacej na "silowni" dalo obnizenie raty z 2tys na 1,8,skoro stracila prace???????
2. Jezeli NBP chce wesprzec aktywnosc gospodarcza to niech podobnie jak Usa zacznie przelewac pieniadze bezposrednio na konta Kowalskiego, ktory z tych pieniedzy zaplaci rachunki,zamowi obiad czy zatankuje auto,skoro na haldach leza tony wegla to moze prad za darmo przez pol roku?a tak pieniadze trafiaja do firm,Pfr itp itd,ktore nie wiadomo na co je wydaja

stabilizuje inflację

niestety,dla kazdego koszyk inflacyjny jest inny i przecietnego Kowalskiego malo interesuje,ze w Warszawie spadl apartament z 2 mln na 1,7 mln,ze najdrozszy tv led spadl z 20 tys na 15 tys
ale o tym kazdy Kowalski moze zadecydowac sam,czy kupic ten tv,czy poczekac,az spadnie,czy moze powstrzymac sie z zakupem
natomiast Kowalski nie moze zdecydowac o czynszu za Wlasnosciowe Mieszkanie???...
o oplatach za wode,smieci,podatkach,wszelakich podgrzaniach,przesylach itd itp
a o tym decuduje Rzad i Samorzad,nie Unia,nie USA ,tylko Nasz Rząd i z tego Kowalski nie moze zrezygnowac........
lukaszslask
z calym szacunkiem Panie Doktorze Glapiński,ale Pana zadaniem jest ochrona wartosci Polskiego Złotego,zeby byl zawsze warty tyle samo.
NBP nie odpowiada za wzrost gospodarczy itp itd
Wydaje wam sie,ze dzieki obnizce stop procentowych zrobicie z Kowalskiego milionera,a robicie Żebraka.....
Przy sredniej krajowej mieszkania,
z calym szacunkiem Panie Doktorze Glapiński,ale Pana zadaniem jest ochrona wartosci Polskiego Złotego,zeby byl zawsze warty tyle samo.
NBP nie odpowiada za wzrost gospodarczy itp itd
Wydaje wam sie,ze dzieki obnizce stop procentowych zrobicie z Kowalskiego milionera,a robicie Żebraka.....
Przy sredniej krajowej mieszkania,domy powinny byc duzo tansze, ale dzieki rozdawnictwu kredytow na niskich stopach,pakujecie pieniadze Deweloperom,ktorzy nie zawsze uczciwie pomimo milionowych zyskow rozliczaja sie z kontrahentami,zawyzaja ceny najwazniejszego dobra dla Polakow....
niestety jest to krotkotrwale,bo kazdy Polak uwiazany hipoteka,znika z rynku uslug, dobr wszelakich na dlugie lata....
lukaszslask
stopy procentowe= inflacja + 1-2 %,zeby Ludziom oplacalo sie oszczedzac......
stopy procentowe= inflacja + 1-2 %,zeby Ludziom oplacalo sie oszczedzac......
stopy procentowe= inflacja + 1-2 %,zeby Ludziom oplacalo sie oszczedzac......
stopy procentowe= inflacja + 1-2 %,zeby Ludziom oplacalo sie oszczedzac......
stopy procentowe=
stopy procentowe= inflacja + 1-2 %,zeby Ludziom oplacalo sie oszczedzac......
stopy procentowe= inflacja + 1-2 %,zeby Ludziom oplacalo sie oszczedzac......
stopy procentowe= inflacja + 1-2 %,zeby Ludziom oplacalo sie oszczedzac......
stopy procentowe= inflacja + 1-2 %,zeby Ludziom oplacalo sie oszczedzac......
stopy procentowe= inflacja + 1-2 %,zeby Ludziom oplacalo sie oszczedzac......
stopy procentowe= inflacja + 1-2 %,zeby Ludziom oplacalo sie oszczedzac......
stopy procentowe= inflacja + 1-2 %,zeby Ludziom oplacalo sie oszczedzac......
loool
Żydowskie banki nie będą wiecznie pożyczały na 1-2% bo to nie interes. Lichwa była i będzie. Jak już nałapią klientów z hipotek to wyciągnął sieci z wody i będą krótko trzymać kredytobiorców na smyczy . Będzie płacz , a ulica znowu będzie w sądzie udowadniała że nikt ich nie ostrzegł bo jak to skoczyło Żydowskie banki nie będą wiecznie pożyczały na 1-2% bo to nie interes. Lichwa była i będzie. Jak już nałapią klientów z hipotek to wyciągnął sieci z wody i będą krótko trzymać kredytobiorców na smyczy . Będzie płacz , a ulica znowu będzie w sądzie udowadniała że nikt ich nie ostrzegł bo jak to skoczyło nagle z 2% na 20% .

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki