REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia:Koniec prac nad programem leczenia insulinami analogowymi

2011-03-05 09:01
publikacja
2011-03-05 09:01
Ministerstwo zdrowia zakończyło prace nad programem terapeutycznym leczenia insulinami analogowymi - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom resortu długodziałające analogi insulin nie znalazły się na liście leków refundowanych. Chorzy na cukrzycę będą jednak mogli korzystać z dofinansowania takiej formy leczenia w ramach programu terapeutycznego.

W poniedziałek projektem zajmie się kierownictwo resortu zdrowia - powiedziała IAR minister Ewa Kopacz. Dodała, że kiedy zostanie zaakceptowany, kwestią techniczną jest wyłonienie realizatorów tego programu.

Krajowy konsultant do spraw diabetologii profesor Krzysztof Strojek powiedział, że według szacunków około 50 tysięcy chorych na cukrzycę spełnia kryteria i mogłoby zostać zakwalifikowanych do programu leczenia długodziałającymi analogami. Poprawiają one efekty leczenia dzieci oraz dorosłych pacjentów, którzy mają skłonność do niedocukrzeń w nocy lub duże skoki poziomu cukru we krwi.

Profesor Krzysztof Strojek podkreśliła, że analog długodziałający pomaga w lepszym wyrównaniu cukrzycy, ale nie jest panaceum i nie rozwiązuje wszystkich problemów diabetyków. Muszą oni codziennie kontrolować poziom cukru, dopasowywać dawki insuliny, dbać o dietę i aktywność fizyczną.

W Polsce na cukrzycę cierpi ponad 2 miliony ludzi. Według szacunków ponad 700 tysięcy z nich nie wie, że jest chora.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Joanna Stankiewicz/magos
Źródło:IAR
Tematy
Najtańsze rachunki dla firm. Sprawdź, gdzie nie przepłacisz
Najtańsze rachunki dla firm. Sprawdź, gdzie nie przepłacisz

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki