REKLAMA
SPRAWDŹ

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt dot. reprywatyzacji

2016-10-18 11:51
publikacja
2016-10-18 11:51
Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt dot. reprywatyzacji
Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt dot. reprywatyzacji
fot. Marek Piekara / / FORUM

W Ministerstwie Sprawiedliwości został opracowany projekt ustawy, który pozwoli rozwiązać problemy związane z nadużyciami i aferami w sprawie reprywatyzacji - poinformował we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

fot. / / Ministerstwo Sprawiedliwości

"W Ministerstwie Sprawiedliwości, z inicjatywy ministrów Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego, został opracowany projekt ustawy, który pozwoli rozwiązać problemy, które powstały w związku z ogromną niesprawiedliwością, jaka się zdarzyła w Warszawie i także w wielu innych miejscach, z tymi nadużyciami i aferami (dotyczącymi reprywatyzacji)" - powiedział Kaczyński we wtorek na konferencji prasowej.

Jak dodał, projekt odnosi się do wydarzeń warszawskich, ale - zastrzegł - "można go rozszerzyć do patologii w innych miejscach".

Reklama

"Nie chodzi tutaj o kwestie odpowiedzialności karnej, bo to są kwestie oddzielne i one będą prowadzone we właściwym trybie dla wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o kwestie związane z własnością" - powiedział prezes PiS.

W sprawie reprywatyzacji mamy do czynienia z mafią

W sprawie reprywatyzacji mamy do czynienia z czymś, co można określić jako mafię - ocenił Kaczyński. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewnił, że w procesie wyjaśniania afer reprywatyzacyjnych "nie będzie immunitetu dla białych kołnierzyków".

Prezes PiS przywołał sprawę śmierci działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej i zwrócił uwagę, że jest to przypadek "ewidentnego zabójstwa". Jego zdaniem wskazuje on na to, że wokół reprywatyzacji "mamy do czynienia z czymś, co można określić jako mafia". "A że w tej mafii uczestniczyli ludzie wysoko postawieni w hierarchii społecznej, to tylko pokazuje stan tzw. elit - ja tutaj zawsze używam cudzysłowu" - dodał Kaczyński.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny zaznaczył, że w procesie badania spraw reprywatyzacyjnych przez prokuraturę nie będzie "osób bezkarnych" ani "immunitetu dla białych kołnierzyków i dla ludzi, którzy stoją wysoko w hierarchii prawniczej, gdziekolwiek w tej hierarchii pracowniczej by się znajdowali". Ziobro poinformował, że w toczących się postępowaniach prokuratura bada m.in. decyzje sądów, ponieważ "są powody sądzić, że te decyzje zapadły (...) z rażącym naruszeniem prawa".

Pytany, kiedy można spodziewać się zatrzymań w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji, Ziobro wskazał, że "proces karny rządzi się określonymi regułami, które gwarantują osobom podejrzanym, w przyszłości oskarżonym, liczne uprawnienia procesowe i nie pozwalają one podejmować działań z dnia na dzień".

"To wymaga niestety czasu, dlatego bardzo boleję nad tym, że prokuratura zmarnowała ostatnie lata i zamiast prowadzić postępowania specjalizowała się w odmowie ich prowadzenia bądź też w umarzaniu postępowań, również w przypadkach niebywale drastycznych" - mówił minister. Przywołał jako przykład sprawę Jolanty Brzeskiej, w której - jego zdaniem - doszło do "rażących zaniechań".

Ziobro: Projekt ws. reprywatyzacji zmierza do powołania komisji weryfikacyjnej

Przygotowywany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt zmierza do powołania komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne wydawane dla miasta stołecznego Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem - zapowiedział we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Ziobro dodał, że przygotowywany w ministerstwie sprawiedliwości projekt dotyczący reprywatyzacji jest przygotowywany w konsultacji z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Jak podkreślił projekt "zmierza do tego, aby przywracać sprawiedliwość" oraz "pokazać, że państwo działa, że państwo nie jest słabe wobec silnych, a silne wobec tych biednych, słabych ludzi wyrzucanych na bruk, przy użyciu też czasami aparatu państwa z kamienic warszawskich".

"Projekt powstaje w ministerstwie sprawiedliwości i zmierza do powstania komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne podejmowane dla stołecznego miasta Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem" - poinformował szef MS.

Komisja weryfikacyjna będzie miała wszystkie uprawnienia komisji śledczej

"Komisja weryfikacyjna uzyska wszystkie uprawnienia komisji śledczej (...), ale też coś ponad to. Coś bardzo ważnego, a mianowicie możliwość podejmowania konkretnych decyzji kończących jej prace" - podkreślił Ziobro.

Jak wskazał, jeśli komisja weryfikacyjna stwierdzi, że doszło do nieprawidłowości będzie mogła podjąć decyzję merytoryczną, które - dodał - sprowadzać się będzie do tego, że będzie można "odebrać niesłusznie pozyskaną nieruchomość osobom nieuczciwym, osobom, które dopuściły się rażącego naruszenia prawa pozyskując te kamienice".

Według Ziobry komisja będzie też mogła nakładać wielomilionowe rekompensaty, które będą odpowiadały wartości przejętych bezprawnie kamienic, nieruchomości warszawskich. "To są rozwiązania daleko idące, które pokazują i pokażą, wierzę w to, że państwo będzie skutecznie działać" - podkreślił szef MS.

Ziobro zaznaczył, że od decyzji komisji weryfikacyjnej będzie można się odwołać do Prezesa Rady Ministrów, jako "drugiej instancji, która będzie rozpatrywać odwołania złożone ewentualnie przez strony". "Od strony formalnej nad prawidłowością tego procesu stosowania prawa czuwać będzie sądownictwo administracyjne, do którego strony też będą mogły się odwołać" - zapowiedział minister sprawiedliwości.

Ziobro o ustawie dot. reprywatyzacji: będzie skuteczna, oszustom się "nie upiecze"

Ustawa dotycząca reprywatyzacji wyposaży ministra sprawiedliwości w narzędzia, które będą bardzo skuteczne; nie będzie tak, że cwaniakom i oszustom po prostu się upiecze - zapowiedział  Ziobro.

"Ustawa wyposaży Sejm, ministra sprawiedliwości w określone narzędzia, które będą bardzo skuteczne, które pokażą, że nie będzie jak zawsze, że cwaniakom i często oszustom po prostu się upiecze, tylko, że państwo przestanie być teoretyczne, a zacznie praktycznie działać. Zacznie przywracać sprawiedliwość, będzie prowadzić do tego, aby nieruchomości, które w sposób przestępny, z rażącym naruszeniem prawa, zostały wydane, wróciły do Skarbu Państwa" - powiedział Ziobro.

Ziobro zapowiedział, że komisja weryfikacyjna będzie działała z urzędu. "Wszystkie organy państwa są zobowiązane udzielać jej odpowiedniej pomocy, na tej samej zasadzie, jak działa każda komisja śledcza. To od decyzji komisji (weryfikacyjnej) wspólnie podjętej, będzie zależał zakres rozpatrywanych spraw" - zaznaczył minister. Jak ocenił, można domniemywać, że komisję weryfikacyjną będą interesować wszystkie zgłoszone nieprawidłowości dot. reprywatyzacji.

Minister zapewnił też, że komisja weryfikacyjna będzie bardzo dobrze współpracowała z prokuraturą, która - jak ocenił - "obudziła się z letargu, snu i zaczęła pracę". "Olbrzymia większość spraw, które trafiały do tej pory do tak zwanej niezależnej prokuratury, kończyła się w jeden sposób - albo od razu odmawiano wszczęcia tych spraw, albo umarzano je na samym wstępie" - zaznaczył Ziobro.

Kaczyński: Wiek decydującym kryterium przechodzenia na emeryturę

Osiągnięcie określonego wieku powinno być decydującym kryterium przechodzenia na emeryturę - poinformował Kaczyński.

"Stoimy na stanowisku, że decydujący jest wiek. Wiem, że są propozycje ze strony 'Solidarności' biorące pod uwagę też staż pracy, ale jest tak, że finanse publiczne też mają swoje graniczne wytrzymałości i to też musimy brać pod uwagę" - powiedział Kaczyński.

Walutowe kredyty hipoteczne

Rozwiązanie problemów walutowych kredytów hipotecznych musi być przeprowadzone w taki sposób, by nie doprowadzić do zrujnowania sektora bankowego - poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Są dwie propozycje, będziemy się starać znaleźć wyjście najlepsze, najbardziej efektywne. (...) nad tym będziemy pracować w ten sposób, żeby z jednej strony to nadużycie jakoś uchylić, uchylić jego skutki, a z drugiej strony tak, żeby nie doprowadzić do zrujnowania, rozbicia systemu bankowego, bo takie niebezpieczeństwo też istnieje" - powiedział Kaczyński na wtorkowej konferencji.

"Droga, która zostanie przyjęta będzie brała pod uwagę ten aspekt sprawiedliwościowy i także ten aspekt pragmatyczny" - dodał.

Z harmonogramu obrad Sejmu wynika, że pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki planowane jest na 20 października.

(PAP)

mrr/ par/rbk

Źródło:Bankier24
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~warszaiak
Ludzie spoko !
Nie tylko grupy lokatorów ale też są
przedwojenni właściciele Polacy,
którym zabrano niezniszczone domy
i do dzisiaj nie wypłacono rekompensat
Takie mieliśmy władze i mamy Wstyd
~Dariusz
Komisja ?
a co z krzywdą właściciela któremu
zabrano niezniszczony podczas wojny
dom w Warszawie bez odszkodowania
~TW-BALBINA
Sekta i jej kieszonkowy dyktator sięga po pomysły rodem z epoki stalinizmu.Ta "komisja" to wypisz wymaluj zasada działania osnutych ponurą sławą "sądów ludowych".
Ciekawe kiedy ogłoszą wprowadzenie trójek "robotniczo chłopskich" złożonych z obywateli pierwszej kategorii,którzy będą pałowaniem uczyć
Sekta i jej kieszonkowy dyktator sięga po pomysły rodem z epoki stalinizmu.Ta "komisja" to wypisz wymaluj zasada działania osnutych ponurą sławą "sądów ludowych".
Ciekawe kiedy ogłoszą wprowadzenie trójek "robotniczo chłopskich" złożonych z obywateli pierwszej kategorii,którzy będą pałowaniem uczyć resztę "patriotyzmu"
~jurek
To nie jest projekt w jakikolwiek sposób rozwiązujący problem reprywatyzacji. To tylko kwestia związana z nadużyciami i przestępstwami w trakcie jej trwania. Niech wreszcie wezma się za systemowe uregulowanie problemu reprywatyzacji.
~Er
Kolejny "legalny" sposób na wyciągnięcie kasy z budżetu- komisje komisyjki...
~POL
A czy powstanie komisja do zbadania obsadzania stanowisk, rad nadzorczych - przez niedouczonych miernot? No i tych co, którym po przekrętach , również wczoraj dano intratne stanowiska i rady nadzorcze? No do akcji panie Ministrze, to nic że nie są z opozycji.
~gf
Komisja czyli kolejna fabryka misi Haribo za wielkie pieniądze podatników.
~piotr
czy będzie to obejmować także zwrot dla kk?
pisbolszewia się rozkręca
szambo głupoty i buractwa wybiło
~Ogr
Noooo. Dzierzynski wstaje z grobu, zeby uscisnac reke prezesowi i usciskac Ziobre !
~bulba
w taki sam sposób będzie rozwiązany jak zwrot zakonnicom zajezdni trolejbusów w Piasecznie - przez brata prezesa

Powiązane: Reprywatyzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki