REKLAMA

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad nowymi podatkami ani składkami

2021-02-24 11:01, akt.2021-02-24 14:31
publikacja
2021-02-24 11:01
aktualizacja
2021-02-24 14:31
fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

W resorcie finansów nie trwają prace nad nowymi podatkami ani składkami - powiedział w środę główny ekonomista MF Łukasz Czernicki. Ocenił także, że trzecia fala pandemii będzie miała mniejszy wpływ na gospodarkę niż poprzednie.

"Mogę zapewnić, że według mojej wiedzy, dalsze prace nad jakimiś podatkami czy składkami obecnie nie trwają w Ministerstwie Finansów" - mówił Czernicki podczas rozmowy z money.pl.

Odpowiadając na pytanie dotyczące luki VAT w 2020 r., Czernicki powiedział, że pierwsze dane będą znane w okolicach kwietnia, ale "na chwilę obecną możemy powiedzieć, że raczej ci, którzy głoszą tezę o silnym rozszczelnieniu systemu podatkowego w obszarze VAT, będą zawiedzeni".

Pytany o rosnącą inflację, wskazał, że wielu obywateli dotyczy wzrost cen, ale Polska jest blisko celu inflacyjnego wyznaczonego przez NBP (2,5 proc. z odchyleniem +/- 1 pkt. proc. - PAP).

"Lepiej mieć tak silnie rosnącą gospodarkę jak w Polsce i inflację na poziomie 2,5 proc. czy 3,6 proc., jak mówi Eurostat, czy mieć deflację i tak poturbowaną gospodarkę, taki duży ubytek w PKB jak miała Grecja? Bo wydaje mi się, że to my chyba jesteśmy na wygranej pozycji i ta inflacja działa na naszą korzyść. I ta inflacja tak naprawdę ani nie zagraża wymknięciu nam się spod kontroli, a z drugiej strony ułatwia całej gospodarce wychodzenie z pandemii" - zauważył.

"Moim zdaniem lepiej mieć lekko wyższą inflację, powyżej średniej unijnej, ale szybszy wzrost gospodarczy i dużo niższe stopy procentowe, które stymulują gospodarkę i pomagają w oddłużaniu firmom i gospodarstwom domowym" - ocenił.

Odnosząc się do kwestii wpływu ewentualnej trzeciej fali pandemii na gospodarkę, Czernicki zwrócił uwagę, że druga fala pandemii była gorsza od pierwszej, jeśli chodzi o sektor zdrowotny, natomiast miała od niej mniejszy wpływ na gospodarkę.

"Jeżeli ta trzecia fala przyjdzie, ona na pewno będzie miała wpływ na wskaźniki gospodarcze, ale zakładamy, że jej oddziaływanie na gospodarkę będzie mniejsze, bo w międzyczasie nauczyliśmy się żyć w tych nowych warunkach, nauczyliśmy się prowadzić biznesy, więc raczej spodziewam się, że to będzie dużo mniejsze uderzenie w gospodarkę niż podczas pierwszej fali" - mówił. 

MF: nie prowadzimy prac nad podatkiem katastralnym

MF nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości - poinformował resort finansów w środę na Twitterze, dementując spekulacje medialne na ten temat.

"#MF nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości" - napisał resort.

W zeszłym tygodniu portal Prawo.pl przewidywał, że rząd pracuje nad nowymi podatkami, gdyż Ministerstwo Finansów prowadzi rekrutację ekspertów, którzy zaprojektują nowe daniny. Prawo.pl zauważyło, że Ministerstwo Finansów w jednym z portali społecznościowych opublikowało ogłoszenie, że poszukuje do pracy na stanowisku eksperta w wydziale podatków majątkowych i analiz prawnych.

"Do jego obowiązków ma m.in. należeć przygotowanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin, opracowanie projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny i udział w procesie legislacyjnym. Z ogłoszenia wynika, że idealny projektant przyszłych podatków powinien m.in. mieć wykształcenie wyższe prawnicze, trzy lata doświadczenia w obszarze podatków, znać język angielski i przepisy krajowego prawa podatkowego" - napisał portal. (PAP)

mww/ mmu/

autorka: Małgorzata Werner-Woś

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
piotr76
"podatku od nieruchomości opartego na **wartości** nieruchomości"
Za to może być np. oparty o metraż i lokalizację. Co zresztą jest bardzo możliwym scenariuszem, dla prowincji zostawili by minimalne stawki, żeby ich elektorat widłami od władzy nie odsunął, za to odbili by sobie ustalając bardzo wysokie
"podatku od nieruchomości opartego na **wartości** nieruchomości"
Za to może być np. oparty o metraż i lokalizację. Co zresztą jest bardzo możliwym scenariuszem, dla prowincji zostawili by minimalne stawki, żeby ich elektorat widłami od władzy nie odsunął, za to odbili by sobie ustalając bardzo wysokie w dużych miastach.
loool
Lepiej mieć tak silnie rosnącą gospodarkę jak w Polsce i inflacje.... czy kryzys jak w Grecji - czyli lepiej zabrac tym co jeszcze maja i dac tym ktorym nie chce sie pracowac.
arzab
* zapewnienie dotyczy tego tygodnia
carlito1
Nie będzie nowych podatków........ jak wprowadzą nowy podatek to pisać na priv i stawiam domowej roboty piwko. Będą "daniny', "fundusze", "opłaty" ale nie nowe podatki.....
harrytracz
Nie pracują nad podatkami ale ogłoszenie o pracę dla eksperta od nowych podatków wystawili.
Plują nam w twarz i myślą że wszyscy to będziemy łykać
carlito1
70% ludzi w Polsce to ekonomiczni analfabeci (niestety i nie jest mi do śmiechu) więc łykają jak pelikany np. "jak to dobrze rząd zrobił, że w końcu dowalił podatek supermarketom niech płacą"

Ręce opadają...
vonmisses
A Sejm? Może przynajmniej Sejm pracuje. Potem powiedzą, że to nie my :)
bankster-kreator
I to się szanuje... przynajmniej nie kłamią: "Ministerstwo Finansów nie pracuje nad nowymi podatkami ani składkami" nie będzie żadnych nowych podatków ani składek. Będzie za to opłata deszczowa i opłata katasterowa. Pozdrawiam wszystkich indywidualnie myślących.
harrytracz
Zawsze nie muszą to być NOWE podatki. Spokojnie można podwyższać obecne.
bankster-kreator odpowiada harrytracz
Też racja. Tak czy inaczej szykujcie się na mnóstwo nowych danin, opłat składek i podnoszenie starych + główny i najgorszy z podatków czyli INFLACJA. Socjalizm kosztuje. Za darmo to nawet w ryj nie dostaniesz. Musisz sobie zasłużyć. Także ten kto myśli, że dostaje coś od rządu za darmo obudzi się cały spocony i Też racja. Tak czy inaczej szykujcie się na mnóstwo nowych danin, opłat składek i podnoszenie starych + główny i najgorszy z podatków czyli INFLACJA. Socjalizm kosztuje. Za darmo to nawet w ryj nie dostaniesz. Musisz sobie zasłużyć. Także ten kto myśli, że dostaje coś od rządu za darmo obudzi się cały spocony i mokry jak za jakiś odkryje skąd się wzięło to jego "darmowe".

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki