REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji monitoruje, jak przemieszczają się użytkownicy telefonów

2020-08-02 19:54
publikacja
2020-08-02 19:54
Ministerstwo Cyfryzacji monitoruje, jak przemieszczają się użytkownicy telefonów
Ministerstwo Cyfryzacji monitoruje, jak przemieszczają się użytkownicy telefonów
fot. Dragana Gordic / / Shutterstock

W związku z koronawirusem opracowaliśmy system, który pozwala zbierać anonimowe dane od operatorów sieci komórkowych, by monitorować, jak przemieszczają się użytkownicy telefonów - poinformował w wywiadzie dla Onetu minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Szef resortu cyfryzacji podkreślił, że mimo koronawirusa to lockdown w tej chwili nie jest rozważany.

"Doszlifowaliśmy rozwiązania, nad którymi rozpoczęliśmy wtedy prace. Po pierwsze aplikacja Kwarantanna Domowa została udoskonalona (...) Po drugie rozwinęliśmy zestaw narzędzi, które roboczo nazywamy centralnym środowiskiem analitycznym. To system, który pozwala na opracowanie np. analiz dotyczących przemieszczania się Polaków, a dokładnie ich telefonów, pomiędzy różnymi regionami kraju m.in. na podstawie anonimowych danych od operatorów telekomunikacyjnych" - powiedział portalowi minister.

Mówiąc o centralnym środowiskiem analitycznym, Zagórski wskazał w rozmowie z Onetem, że dzięki niemu można zobaczyć, jaka jest mobilność mieszkańców między konkretnymi powiatami.

"Dzięki temu, jeżeli wiemy, że na jakimś terenie jest więcej zachorowań, służby w innych regionach, w tym sanepid, mogą się lepiej przygotować na potencjalny wzrost liczby przypadków. Przykładowo, podczas długiego weekendu majowego widzieliśmy, ile mniej więcej osób pojechało z Warszawy nad morze i do jakich dokładnie miejscowości" - powiedział.

Zagórski pytany, czy dane, jakie trafiają do systemu, są zanonimizowane już na etapie ich przesyłania przez teleoperatorów, odpowiedział, że tak.

"Nie zbieramy żadnych danych osobowych (...) Wiemy tylko, że np. tysiąc telefonów przemieściło się między jednym a drugim BTS-em" - zapewnił.

Minister dodał, że resort korzysta również z narzędzi wykorzystywanych w analizach skuteczności kampanii reklamowych.

"Ta próbka jest niewielka, ale umożliwia potwierdzenie, czy dane na temat mobilności Polaków, które dostajemy od operatorów komórkowych, są prawidłowe. Korzystamy z powszechnie dostępnych narzędzi, które wykorzystują dane pochodzące od największych firm technologicznych" - powiedział Zagórski.

mick/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (5)

dodaj komentarz
zenonn
Anonimowość polega na tym, że operatorzy wysyłają zestawienia zmian logowań numerów telefonów do BTSów? Nie podają imienia, nazwiska, pesel, adresu, lokalizacji ...?
eagleeye
Tylko że niema numerów anonimowych :-) Wszystkie są zarejestrowane
eagleeye
Kurka u nas wszystko jest "anonimowe" ale pozwalające Cie dojechać jak będzie trzeba. Na szczęście korzystam z telefonu z 2009 roku.Kurka na prawdę "anonimowe" no to mnie najbardziej rozbawiło tak jak kit o aplikacji ProteGO że nic nie wiemy o userze a kilka dni póżniej rzecznik rządu mówi że aplikacja pozwala Kurka u nas wszystko jest "anonimowe" ale pozwalające Cie dojechać jak będzie trzeba. Na szczęście korzystam z telefonu z 2009 roku.Kurka na prawdę "anonimowe" no to mnie najbardziej rozbawiło tak jak kit o aplikacji ProteGO że nic nie wiemy o userze a kilka dni póżniej rzecznik rządu mówi że aplikacja pozwala wyłapać userów
specjalnie_zarejestrowany2
Monitorują czy ktoś nie sprowadza maseczek z pominięciem firm Szumowskiego?
secundus
prawdę mówi, wódki mu dać!

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki