REKLAMA

Minister rolnictwa: Cukru nie powinno zabraknąć

2011-03-10 19:20
publikacja
2011-03-10 19:20
Są nowe regulacje na rynku cukru. Minister rolnictwa Marek Sawicki podpisał rozporządzenie dotyczące warunków zakupu i dostawy buraków cukrowych, przeznaczonych do produkcji cukru.

Ustalamy warunki opłaty za sprzedaż buraków przedterminową i po terminie - mówi Marek Sawicki. Koszty transportu i załadunku buraków cukrowych ponosi producent cukru. Zyskami za cukier sprzedany o 40 euro więcej za tonę, powyżej ceny referencyjnej, producent dzieli się zyskami z rolnikami pół na pół.

Z takiego rozwiązanie zadowoleni są plantatorzy cukru. Stanisław Barnaś, szef Krajowego Związku Plantatorów Cukrowych mówi, że jego zdaniem w tym wypadku jest i wilk syty, i owca cała. Jak podkreśla, nie chodzi o zniszczenie producentów cukru, lecz o sprawiedliwy podział. Szef Krajowego Związku Producentów Buraka Cukrowego przypomina, że 90% rolników w ostatnim sezonie dołożyło do produkcji buraka.

Plantatorzy cukru są zaskoczeni ingerencją ministra. Marcin Mucha z Krajowego Związku Producentów Cukru mówi, że nie ma żadnego uzasadnienia, dla którego minister rolnictwa może podejmować takie decyzje. Nawet, jeżeli uznał, że taka ingerencja jest potrzebna, powinien zapytać druga stronę - dodaje Marcin Mucha.

Rozporządzenie nie ma mocy nadrzędnej nad porozumieniem między rolnikami a producentami cukru. Minister rolnictwa zdecydował się je podpisać, ponieważ przez trzy lata plantatorzy buraków cukrowych i producenci cukru nie zdołali zawrzeć porozumienia branżowego. Jeśli do tego dojdzie, będzie obowiązywało.

Zdaniem Marka Sawickiego, nie ma żadnych powodów, żeby kontynuować panikę na rynku cukru. W ostatnim sezonie Polska wyprodukowała 10 milionów ton buraków, a produkcja cukru przekroczyła 1 milion 430 tysięcy ton. Średnie miesięczne zużycie cukru wynosi w kraju 130 tysięcy ton, ale nie powinno go w żadnym wypadku zabraknąć, bo zapasy są wystarczające.

Źródło:IAR
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Cukier
PROMOCJA PROMCJA CUKIER PO 1 PLN 1 PLN 1PLN apisy zbieram tel

ps Zamponialem dodac za 200gr
~burak
długo dacie sie jeszcze w rogi pukac


http://www.aldi-sued.de/de/html/product_range/2744_22522.htm
~Mario
Szybko, szybko, JP Morgan was ubiegl i kupil wlasnie 1 MILION TON CUKRU!!!
~endi
Kochani rodacy - cukru po stówce za torebkę nie powinno zabraknąć :)
~hugo917
gnoju nie rób paniki bo cie na taczkach wywieziemy
~nico
Panie Ministrze strach Pana obleciał.Co nagle to po diable.
~centurion z Galicji
Dnia 2011-03-10 o godz. 20:41 ~nico napisał(a):
> Panie Ministrze strach Pana obleciał.Co nagle to po diable.

Boi sie co by mu chłopy egzorcyzmów widłami nie zrobieły...

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki